Az irányított implantológia a klinikai adatok, a 3 dimenziós képalkotás és a sebészeti vázak CAD/CAM- tervezésének kombinációjának eredménye. A sebészeti sablonok és a 3D modellek CT- vagy CBCT- felvételekből történő előállításának képessége nagymértékben javította az implantátumbeültetés klinikai pontosságát az implantátum méretének, ideális mélységének és angulációjának preoperatív értékelésével. Ezen túlmenően a protézisek elhelyezése speciális szoftverek segítségével biztosíthatja a pontos pozicionálást és a kiszámítható protéziseredményeket a restauráció esztétikai és funkcionális sikerének elérése érdekében.
Leírás
Ebben a klinikai esetben a CAD/CAM technológiákat használták a számítógépes implantológiai tervezéshez, valamint a kapcsolódó műtéti útmutatók és testre szabott protézis-modellek készítéséhez a rendelőben (1–14. ábra). E jól ismert technika egyik korlátja abból ered, hogy a CAD vagy a 3D-s képalkotás szükségszerűen kétdimenziós környezetben, például a fent említett kijelzőn ábrázolja azokat a tárgyakat, amelyek a valós térben háromdimenziós teret foglalnak el; a feljavítás egy formája több, általában egymásra merőlegesen elhelyezkedő szinten, több, esetleg egymás melletti nézet segítségével történő munkával érhető el.







Az STL-fájl és a DICOM-fájl összevetése (15–16. ábra)
A szoftver lehetővé teszi az axiális, koronális, sagittális és transzverzális metszetek, valamint a panorex és 3D rekonstrukciók (renderelések) megtekintését, illetve a DICOM-adatok és az STL-fájlok egymásra illesztését, amelyeket optikai, intra- vagy extraorális szkenneléssel nyertek. Ezek a szoftverek lehetővé teszik a legmegfelelőbb helyek kiválasztását, az egyes implantátumok alakját és hosszát, valamint lehetővé teszik az esetleges csontpótlás szükségességének és mennyiségének előrejelzését (17–18. ábra).



CAD-tervezés
Többféle készséget tartalmaz és tesz elérhetővé az a technológia, amelyet általában a „CAD” (Computer Aided Design) rövidítéssel ismerünk, amely általánosan a tervezési tevékenységeket támogató számítógépes eszközök készletét jelöli. Ez a technológia, amely hagyományosan a gépészetben, az elektronikában és az építészetben játszott meghatározó szerepet, ma már az orvostudomány számos ágát érinti a diagnosztikától a sebészeti szimuláción át a protézisek, vagy egyedi sebészeti eszközök gyártásáig terjedő különböző alkalmazási formákban.
Erre a célra speciális szoftvertechnológiákat használnak, amelyek olyan munkaterületet javasolnak, amelyben számítógépes digitális modelleket hoznak létre, és/vagy importálnak valós modellből. Az előbbi esetben a digitális modellek már numerikus formátumban születnek, mivel egy vagy több entitás megrajzolására alkalmas speciális szoftverrel hozzák létre őket; az utóbbi esetben a modell közvetlen felvételéből generálják őket speciális felvételi eszközökkel, például egyszerű digitális kamerával (fotogrammetria), 3D szkennerrel vagy akár egy általános 3D orvosi eszközzel, például komputertomográffal, CBCT-vel vagy MRI-vel (19–38. ábra).




3D nyomtatás az AccuFab segítségével
A 3D nyomtatás egy rendkívül hasznos eszköz, amely lehetővé teszi a klinikus számára, hogy a tervező CAD-ben rejlő virtuális tárgyat a klinikai gyakorlatban használható valós tárggyá alakítsa át. A leírt esetben használt sebészeti sablon előállításához egy DLP technológiával ellátott 3D nyomtatót használtak, amellyel a projektor által biztosított erős megvilágítási teljesítménynek köszönhetően számos biokompatibilis anyagot lehet használni, például gyantát az ideiglenes fogak vagy az esztétikai mockupok előállításához. A nyomtatás végén egy utókezelésre van szükség, amely a nyomtatási részek izopropil-alkoholban történő mosásából áll egy speciális mosógépben, majd egy speciális UV-fotopolimerizátorban történő véglegesítésből (39–50. ábra).





Dr. Luigi Rubino (Olaszország)
Szerk.kieg.: Dr. Luigi Rubino előadást tart idén a Dental World-ön, melynek címe „Virtuális valóság és kiterjesztett valóság a fogászatban”. További részletekért kattintson a linkre: https://dentalworld.hu/digitalis-fogaszat-kongresszus-2023/