Korábban már megállapították, hogy a rákkezelésen átesett felnőtteknél előfordulhatnak fogászati rendellenességek. Eddig azonban egyetlen kutatás sem vizsgálta, hogy az egyes rákellenes kezelések milyen hatással vannak a fogak egészségére. Izraeli kutatók friss tanulmányukkal ezt a hiányt pótolva megállapították, hogy a fogak fejlődési rendellenességei (DDA) a gyermekkori rákos túlélőknél az alkalmazott onkológiai kezelés típusától függően különböznek. Az eredmények segíthetnek azonosítani azokat a rákbetegséggel kezelt gyermekeket, akiknél fokozottan fennáll a fogászati problémák kialakulásának kockázata.
A tanulmányban a kutatók 121 olyan személy maradandó fogait vizsgálták, akik 18 éves koruk előtt rákellenes kezelésben részesültek. Minden résztvevő 2017 és 2019 között általános éves vizsgálaton vett részt, beleértve a szájüreg vizsgálatát is. A kutatók felmérték a résztvevők DDA-prevalenciáját a kezelés típusai – azaz a kemoterápia, a sugárkezelés és a műtét -, a betegség típusa és a kezelés alatti életkor szerint.
A DDA-kat a résztvevők 46%-ánál és a fogak összesen 9%-ánál figyelték meg. A rendellenességek közé tartozott a hipodontia és a mikrodontia, a gyökérfejlődés és a zománcszerkezet károsodása, a tejfogak túlzott visszamaradása, az impaction, a korai kitörés, a csökkent temporomandibuláris ízületi mobilitás, a szájnyitás képtelensége, valamint az állkapocs- és arcdeformitások.
A résztvevők között a sugárkezelés nélküli kemoterápiában részesült gyermekeknél 43%-os volt a DDA előfordulása, a sugárkezelésben részesült gyermekeknél 52%-os, a fej-nyaki sugárkezelésben részesült gyermekeknél pedig megdöbbentő, 60%-os volt a DDA előfordulása. A tanulmány arról is beszámolt, hogy a női résztvevőknél magasabb volt a mikrodontia előfordulása, míg a férfi résztvevőknél több volt a szuvas fog.
Emellett a foghiányos fogak száma magasabb volt azoknál a betegeknél, akik 6 éves korukban vagy annál fiatalabb korukban csak kemoterápiában részesültek. A kutatók nem találtak olyan specifikus kemoterápiás szert, amely összefüggésbe hozható lenne a fogászati mellékhatások fokozott kockázatával.
Dr. Elinor Halperson kutatásainak középpontjában a rák orális manifesztációi és a gyermekgyógyászati betegek rákkezelésének kihívásai állnak, valamint a különböző kezelési módok hatása az onkológiai betegek fejlődő szájüregére. (Kép: Elinor Halperson)
„A gyermekkori rákbetegségek kezelése a modern orvostudomány sikertörténete” – nyilatkozta sajtóközleményében a kutatás vezető szerzője, Dr. Elinor Halperson, a jeruzsálemi Héber Egyetem-Hadassah Fogorvosi Iskola kutatója. „Ma már hatékony kezelések állnak rendelkezésre korábban kezelhetetlen betegségekre. Úgy tűnik azonban, hogy a gyermekek különösen érzékenyek a sugár- és kemoterápia káros hatásaira. A gyermek és fiatal felnőtt rákos túlélők e növekvő populációja jelentős figyelmet igényel az orvosi és fogorvosi közösség részéről, mivel azonosítjuk a jövőbeli kockázatokat” – tette hozzá.
Az onkológiai betegek fogászati ellátásának fontossága
Arról, hogy a rákellenes kezelések hogyan növelhetik a fogak fejlődési rendellenességeinek kockázatát, Dr. Halperson a Dental Tribune Internationalnak (DTI) elmondta, hogy a fogak morfogenezise és meszesedése egy folyamatos, összetett folyamat, amely a méhben kezdődik és 14-15 évig tart. Megjegyezte: „A maradandó metszőfogak és az első maradandó molárisok a születés körül kezdenek mineralizálódni, de a maradandó fogazat mineralizációja gyakran csak évekkel később fejeződik be. A fogak beindulásában és proliferációjában bekövetkező eltérések jellemzően a fogak fejlődésének elmaradását eredményezik, míg a hiszto-differenciáció során bekövetkező inzultusok a zománc és a dentin rendellenes szerkezetéhez vezetnek”.”
Az eredmények fényében a kutatók kiemelték a 6 éves kor előtt onkológiai kezelésben részesült egyének fogászati ellátásának fontosságát, különösen, ha az a fej vagy a nyak régiójában sugárterápiával párosult.
Dr. Halperson úgy véli, hogy az eredmények segíthetnek a DDA-s gyermekek nyomon követésére és kezelésére vonatkozó nemzetközi irányelvek kialakításában, valamint a fogászati káros hatások kockázatainak azonosításában az egyes kezelések és a gyermek fejlődésének egyes szakaszaiban. Ugyanakkor azt is elmondta a DTI-nek, hogy további vizsgálatokra van szükség nagy orvosi központokban, hogy nagyobb vizsgálati mintákat kapjanak, és a kezelésspecifikus fogászati káros hatások kockázatainak azonosítására kell összpontosítaniuk.
A „The prevalence of dental developmental anomalies among childhood cancer survivors according to types of anticancer treatment” című tanulmányt a Scientific Reports című folyóirat 2022. március 16-i online számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/new-study-examines-effects-of-different-anti-cancer-therapy-on-oral-health/
2022.05.16
Iveta Ramonaite
(Image: Palchik Kseniya/Shutterstock)