A COVID-19 világjárvány fáradtságot, frusztrációt és érzelmi kimerültséget okozott az egészségügyi dolgozók körében. Ez derül ki az Egészségügyi Világszervezet és az Egészségügyi Szakmák Világszövetsége (WHPA) által kiadott új jelentésből. A jelentés a COVID-19 hatását mérte az olyan tényezőkre, mint az egészség, a jólét, a rendelkezésre állás és a fogászati szakemberek munkakörülményei. Az eredmények segítenek javítani a jövőbeli egészségügyi válságok előrejelzését és az azokra való reagálást, ami mind a betegek, mind az egészségügyi rendszerek javát szolgálja.
A jelentés a WHPA szervezetek nemzeti szakmai szövetségei által gyűjtött információkat használta fel, és 2020 és 2021 között készült. Összehasonlította a fogorvosok, ápolók, gyógyszerészek, orvosok és gyógytornászok tapasztalatait, és öt fő témát azonosított. Ezek a témák a foglalkozási és pszichoszociális tényezőkkel, a szolgálatból való ideiglenes vagy végleges távozással, valamint a COVID-19 oltásokhoz való hozzáféréssel és azok felvételével kapcsolatosak.
Például arról számoltak be, hogy az egészségügyi szakemberek a világjárvány alatt nagy félelmet éreztek az egyéni védőfelszerelések hiánya miatt, és ez fokozta a fertőzéstől való félelmüket. Azt is megállapították, hogy az egészségügyi szakemberek mélyen alulértékeltnek érezték magukat. Ez az alulértékeltség abban nyilvánult meg, hogy a világjárvány alatt nem kaptak rendszeres támogatást.
Egy másik fontos téma volt a vakcinázás, és a jelentések szerint a vakcinázással kapcsolatos képzést és tájékoztatást felül kell vizsgálni, hogy az egészségügyi dolgozók körében a vakcinázással kapcsolatos bizonytalanságot és elutasítást kezelni lehessen. A jelentés továbbá felhívta a figyelmet a mentális egészség és a pszichoszociális jólét támogatásának hiányára, és kiemelte, hogy az egészségügyi szakemberek a világjárvány alatt óriási fennakadást tapasztaltak a tanulásban, mivel számos oktatási intézményt bezártak, és a klinikai gyakorlatokat elhalasztották vagy teljesen törölték.
Howard Catton, az Ápolók Nemzetközi Tanácsának vezérigazgatója és a jelentés társszerzője szerint a kormányoknak fel kellene használniuk a jelentést a következő globális egészségügyi vészhelyzetre való felkészülésre, valamint az egészségügyi személyzetre nehezedő terhek enyhítésére.
„Világszerte az egészségügyi rendszerekbe történő korábbi alulfinanszírozás azt jelentette, hogy az egészségügyi szakembereket és a multidiszciplináris csapatokat, amelyek egészségügyi szolgáltatásaink éltető elemei, cserbenhagyták őket” – mondta Catton egy sajtóközleményben.
Folytatta: „Tudjuk, hogy mit kell tenni: a kihívás az, hogy megvalósítsuk. Az első létfontosságú lépés az lenne, ha több egészségügyi szakember kerülne a legmagasabb vezetői pozíciókba, hogy ellensúlyozzuk a döntéshozók és a frontvonalon dolgozó egészségügyi szakemberek közötti jelenlegi szakadékot”.”
„A kormányoknak meg kell becsülniük az ápolók és mások hozzájárulását a világjárvány idején, olyan pozíciókba kell emelniük őket, ahol közvetlenebbül befolyásolhatják az egészségügyi politikát, és biztosítaniuk kell, hogy soha többé ne kelljen halálos világjárvánnyal szembenézniük az őket megillető gondoskodás, támogatás és védelem nélkül” – zárta gondolatait.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/new-report-reveals-impact-of-covid-19-on-healthcare-professionals/