Mivel minden műtét utáni fertőzés potenciálisan a szájüreghez köthető, a kutatók értékelték a németországi endoprotézis (EP) beültetésére tervezett betegek szájüregi egészségét, szájüregi ismereteit és szájhigiénés magatartását, hogy megállapítsák, az ilyen betegek megfelelő oktatásban részesülnek-e a szájüregi egészséggel és az EP-vel kapcsolatban. Ortopéd sebészeket is megkérdeztek a betegek szájhigiéniájáról és az EP-vel kapcsolatos fogászati ellátásról. Az eredmények azt sugallják, hogy az interdiszciplináris ellátás hiánya felelős a betegek szájhigiénés viselkedéséért és oktatásáért.
A Lipcsei Egyetem és a Lipcsei Orvosi Központ kutatói a beavatkozások előtt kérdőív segítségével konzultáltak az EP-betegekkel, hogy felmérjék szájhigiénés magatartásukat és szájhigiénés ismereteiket, valamint a szájhigiénia és az EP közötti kapcsolatot, és hogy feljegyezzék a már meglévő szájhigiénés problémákat. Azt találták, hogy a betegeknek csak 35,5%-a érezte magát tájékozottnak a szájegészség és az EP közötti kapcsolatról. Mindössze 25%-uk tájékoztatta fogorvosát a tervezett EP-eljárásról. Bár 62,8%-uk jelezte, hogy úgy érezte, tájékozott a szájegészségügyről, csak a betegek fele részesült rendszeres professzionális fogtisztításban, és 29,1%-uk állította, hogy végzett fogközti tisztítást, ami a szájhigiénés magatartás terén jelentős hiányosságokat jelez.
Az ortopéd sebészek mindössze 14%-a számolt be a fogorvosokkal való kapcsolattartásról, de kevés utalás volt arra, hogy az EP-eljárások előtt tettek-e bármilyen erőfeszítést a fogorvosokkal való konzultációra a szájegészségügyi problémák értékelését és szűrését illetően. Ez annak ellenére történt, hogy a sebészek 92,8%-a jelezte, hogy tisztában van az EP-fertőzések és a szájhigiénia közötti összefüggéssel.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy bár a jelenlegi szakirodalom már nem ajánlja a fogászati beavatkozást megelőző antibiotikum-profilaxist, a megkérdezett ortopéd sebészek 76,0%-a ajánlotta azt, annak ellenére, hogy csak 7,2%-uknak volt ismerete az ajánlott profilaktikus gyógyszerekről és adagokról. A megkérdezett sebészek jelezték, hogy fontos lenne egy egységes kockázati osztályozási rendszer az EP-betegek számára, valamint az EP-beültetés előtti vagy utáni fogászati ellátásra vonatkozó iránymutatások.
A felmérés eredményei azt mutatták, hogy az ortopédiai sebészek nem vagy csak kevéssé működtek együtt a fogászati szolgáltatókkal. A kutatók ezért azt javasolták, hogy a sebészek az antibiotikum-profilaxisra vonatkozó széles körű ajánlások alternatívájaként hozzanak létre egy mintát a műtét előtti fogorvosi beutalásokról. Azt is felvetették, hogy rendszerszintű problémák játszanak szerepet abban, hogy a fogorvosok és az orvosok különálló oktatása Németországban, ami a jelek szerint jelentős tudásbeli hiányosságokat és eltérő elvárásokat eredményezett, amelyekkel az alap- és posztgraduális képzés szintjén kellene foglalkozni a többi orvosi terület tekintetében.
A tanulmány, amelynek címe: „Lack of oral health awareness and interdisciplinary dental care: A survey in patients prior to endoprosthesis and orthopaedic centres in Germany”, február 13-án jelent meg a BMC Oral Health című folyóiratban.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/study-shows-both-endoprosthesis-surgeons-and-patients-need-more-oral-health-training/