A mesterséges intelligencia (AI) fogászatban történő alkalmazásait az elmúlt években széles körben vizsgálták. Egy nemrégiben készült tanulmány azonban az elsők között alkalmazza a mesterséges intelligenciát az ínygyulladás felismerésére, lehetővé téve a betegek lepedékkontrolljának hatékonyságának nyomon követését. A technológia potenciálisan javíthatja a parodontális betegséggel – a világszerte egyik legelterjedtebb szájüregi betegséggel – összefüggő szájüregi és szisztémás betegségek korai felismerését és megelőzését. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a parodontális betegségek közel egyharmada súlyos.
Az interdiszciplináris tanulmány a hongkongi, a kínai Guangzhou-i és a malajziai Kuala Lumpur-i kutatók együttműködésében készült. Ebben a kutatók egy újszerű mesterséges intelligenciamodellt képeztek ki és teszteltek egy több mint 567, különböző mértékű gyulladással rendelkező ínyről készült intraorális fényképekből álló adathalmazon. A tanulmány megállapította, hogy a mesterséges intelligencia algoritmus képes pontosan (> 90%) elemezni a betegek intraorális fotóit a gyulladás jeleinek, például az ínyszegély mentén jelentkező bőrpírnak, duzzanatnak és vérzésnek az észlelésére. Az ínygyulladásos és ínygyulladás nélküli helyek azonosításában a pontossága közel áll a fogorvoséhoz.
Dr. Walter Yu-Hang Lam, a kutatás vezetője, a Hongkongi Egyetem fogszabályozás klinikai adjunktusa sajtóközleményében elmondta: „Sok beteg nem jár rendszeresen fogászati szűrővizsgálatokra, és csak akkor keresik fel a fogorvosokat a fájdalom enyhítésére, amikor fogaik a fogbetegség végső stádiumában vannak, amikor a fogak elvesztése elkerülhetetlen, és csak drága rehabilitációs kezelések állnak rendelkezésre. Tanulmányunk azt mutatja, hogy az AI értékes szűrőeszköz lehet a fogínybetegségek – a parodontális betegségek egyik legfontosabb mutatójának – felismerésében és diagnosztizálásában, lehetővé téve a korábbi beavatkozást és a lakosság jobb egészségügyi eredményeit” – jegyezte meg.
Az intraporális fényképek és az AI-technológia együttes használatának előnyeit tárgyalva a tanulmány vezető szerzője, Dr. Reinhard Chun-Wang Chau, a Hongkongi Egyetem restauratív fogászati tudományok klinikai kutatási koordinátora elmondta, hogy az intraporális fényképek alapján a betegek láthatják, hogy mely területeket nem tisztították jól, és hamarabb kereshetnek fogászati kezelést.
A kutatók most azt tervezik, hogy a technológiát hozzáférhetővé teszik az idősek és az alulellátott közösségek számára, hogy javítsák szájegészségügyi eredményeiket és csökkentsék az egészségügyi ellátásban mutatkozó egyenlőtlenségeket.
A tanulmányt „Accuracy of artificial intelligence-based photographic detection of gingivitis” (Az ínygyulladás mesterséges intelligencia-alapú fényképes felismerésének pontossága) címmel az International Dental Journal 2023. április 26-i számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/study-uses-artificial-intelligence-for-gingivitis-detection/
(Image: Piyaset/Shutterstock)