A norvégiai szájhigiénés helyzetről rendelkezésre álló epidemiológiai adatok hiányának pótlására törekedve a kutatók nemrégiben felmérték a fogszuvasodás előfordulását a közép-norvégiai felnőttek körében, és megvizsgálták az elmúlt 45 év változásait. A tanulmány, amely a legnagyobb Norvégiában végzett szájegészségügyi vizsgálat, arról számolt be, hogy az elmúlt négy és fél évtizedben a fogszuvasodás tapasztalata általánosságban csökkent, de megjegyezte, hogy a kezeletlen fogszuvasodás meglehetősen gyakori probléma a vizsgált populációban, amellyel sürgősen foglalkozni kell.
A 2017 és 2019 között végzett vizsgálatban 4913, 19 éves vagy idősebb résztvevő vett részt, akik kérdőívekre válaszoltak, valamint klinikai és röntgenvizsgálatokon estek át. A szerzők szerint a korábbi adatok az ország szájüregi egészségéről csak a 18 éves és annál fiatalabbakra vonatkozóan álltak rendelkezésre. Az adatok összegyűjtése után a kutatók összehasonlították azokat az ugyanebben a régióban 1973 és 2006 között végzett korábbi tanulmányok eredményeivel.
A mostani eredmények szerint a vizsgált populációban a szuvas, hiányzó és tömött fogak átlagos száma 14,9 volt. A szerzők megjegyezték, hogy a korábbi tanulmányokhoz képest a 35-44 évesek körében a szuvas, hiányzó és tömött fogak átlagos száma az 1973-as 26,5-ről 2019-re 10,8-ra csökkent.
Emellett a résztvevők 56,0%-ának volt egy vagy több szuvas foga, 11,8%-ának pedig négy vagy több. A kezdeti szuvas fogak átlagos száma 3,8 volt, a legmagasabb a 19-24 éveseknél volt, 8,6.
Végül az adatok azt mutatták, hogy 1973-ban a 35-44 évesek 4,8%-a volt fogatlan, míg a jelen vizsgálatban csak a 65 év feletti egyéneknél találtak fogatlanságot.
Az eredmények fényében a szerzők megjegyezték, hogy annak ellenére, hogy az elmúlt 45 évben jelentősen csökkent a fogszuvasodás tapasztalata, minden korcsoportban szokásosan előfordul a kezeletlen fogszuvasodás. Kiemelték azt is, hogy a kezdeti fogszuvasodás különösen a fiatalabbakat érintette, ami rámutatott a jelenlegi megelőzési stratégiák értékelésének és a fogászati szolgáltatásokhoz való jobb hozzáférés biztosításának szükségességére.
A „Dental caries in a Norwegian adult population, the HUNT4 oral health study; prevalence, distribution and 45-year trends” című tanulmányt az Acta Odontologica Scandinavica 2022. szeptember 23-án jelentette meg online.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/largest-study-to-date-on-dental-caries-experience-in-norwegian-adult-population/