A kutatás megállapította, hogy a szájegészségügyi problémák migrént okozhatnak, és a fogászati problémák megoldása megszabadíthat tőlük. A kutatások szerint a szájegészségügyi problémák migrént okozhatnak és súlyosbíthatják a migrént.
Ennek oka, hogy a fejfájás és a fogfájás egyaránt a trigeminális idegen keresztül terjed, amely az arc és az állkapocs idegzését szolgálja. A BMJ esetismertetése szerint, ha a migrén krónikussá válik, a gyógyszerek kevésbé hatékonyak. Ezért a megoldás a fogászati kockázati tényezők ellenőrzése és a szájüregi problémák kezelése.
Dr. Satabdi Saha fogorvos elmondta: „A szájbetegségekkel összefüggő migrénes rohamok a neurológiai klinikákat felkereső betegek jelentős részét teszik ki világszerte.
Azt is állítja: ‘A súlyos és krónikus migrénes rohamok gyakran rejtett szájüregi betegségekkel állnak összefüggésben, amelyek felismerése kihívást jelenthet. A fogorvosok azok akik a legjobban felkészültek az ilyen esetek diagnosztizálására”.
Emellett a fogorvosok lehetnek a legjobb szakemberek a migrénes problémák kezelésére, ha az ok a fogászati problémákhoz kapcsolódik. A kezelés magában foglalhatja az orális védelmet, a gyökérkezeléseket, a töméseket, a szájsebészeti beavatkozásokat és a fogszabályozást is.
Hogyan okoz szájüregi problémákat a fejfájás?
Az Amerikai Migrén Egyesület (AMA) megállapította, hogy számos különböző szájegészségügyi probléma súlyosbíthatja és okozhatja a migrént.
Például a meglazult vagy hiányzó fogak arra kényszerítik az állkapocs izmait, hogy erősebben dolgozzanak. Ez megnehezíti a nyelést, a fogak igazodását és a száj zárását. Ennek következtében ez migrént okozhat, amelyet a krónikus izomgyulladás idéz elő.
Hasonlóképpen, a bruxizmus izom- és ínyirritációt okozhat, ami szintén migrén és fejfájás kiváltó oka. Ennek tünetei közé tartozik a reggeli fejfájás, a feszes állkapocs, a fogfájás és a repedt vagy sérült fogak. A fogcsikorgatást okozó malocclusion tehát szintén migrénhez vezethet – közölte az AMA.
Ezenkívül a krónikus parodontitisben szenvedő betegeknél a ginvigvalis szövetek pusztulása és a fogak elvesztése miatt nagyobb a migrén kockázata. A sérült bölcsességfogak, a fogszuvasodás, az ínybetegségek és a temporomandibuláris rendellenességek (TMD) szintén kiválthatják a migrént és a fejfájást. Az AMA szerint a migrénes betegek 35%-ának legalább egy TMD-tünete van.
Ennek eredményeképpen a migrénes problémák megoldása érdekében javasolt a rendszeres fogselyem és fogmosás, az étkezésre való odafigyelés és a fogcsikorgatási szokások feloldása.
Forrás: https://dentistry.co.uk/2023/01/31/migraines-linked-to-poor-oral-health-research-shows/