A Göteborgi Egyetem további beruházásokat jelentett be az antibiotikum-rezisztenciával kapcsolatos, már eddig is erőteljes kutatási programjába. Az egyetemen működő Antibiotikum-rezisztencia-kutató központ (CARe) már 2016 óta vezeti a kutatásokat, idén januártól pedig 20 szakosodott részlegben közel 150 kutatót foglalkoztatva bővül.
Mivel az orvostudomány küzd, hogy lépést tartson az antibiotikum-rezisztens fertőzések folyamatosan fejlődő törzseivel, a CARe bővítése több erőforrást kínál majd az életmentő megoldások megtalálásához. Még több partner, többek között a Sahlgrenska Egyetemi Kórház, a Chalmers Műszaki Egyetem és a Västra Götaland régió hozzájárulása is növekszik. A Göteborgi Egyetem támogatásával együtt a CARe megnövekedett finanszírozása lehetővé teszi, hogy az orvostudományon kívüli területek széles köréből érkező kutatók együttműködjenek.
Prof. Joakim Larsson, a Göteborgi Egyetem Fertőző Betegségek Tanszékének vezető kutatója és a CARe igazgatója a sajtóközleményben elmondta: „A CARe tagjai között vannak például orvosok, mikrobiológusok, molekuláris biológusok, vegyészek, technológusok, mérnökök, környezetkutatók, matematikusok, közgazdászok, politológusok, építészek és filozófusok. Különböző módokon mindannyian hozzájárulnak sajátos szakértelmükkel. Az együttműködés további, több tudományági határon átnyúló kiterjesztése átalakítja a központ hatáskifejtő képességét.”
Prof. Ann-Marie Wennberg, a Sahlgrenska Egyetemi Kórház igazgatója és a Göteborgi Egyetem professzora részletezte a CARe jelentőségét: „Az egészségügy és a tudományos élet közötti szoros együttműködés azt jelenti, hogy a kutatási eredmények gyorsabban hozhatnak kézzelfogható előnyöket a betegek számára. Ez az egyik ok, amiért a Sahlgrenska Egyetemi Kórház olyan fontosnak tartja ezt az együttműködést. Partnereinkkel együtt az a törekvésünk, hogy az egyik legnagyobb globális egészségügyi kihívást, az antibiotikum-rezisztenciát kezeljük”.”
Image: (angellodeco/Shutterstock)