A kihúzott fogak hosszú időn keresztül a fogászati kutatások nélkülözhetetlen forrását jelentették, és eddig nem sikerült megfelelő pótlást találni. Bár a kihúzott fogak használata olcsó módszer a klinikai helyzetek szimulálására, egyre nehezebb ezeket a fogakat összegyűjteni és felhasználni. A fogminták iránti jövőbeli igény kielégítése érdekében a Hongkongi Egyetem (HKU) kutatócsoportja a kínai Wuhan Egyetem és az amerikai philadelphiai Drexel Egyetem kutatóival együttműködve két kompozit anyagot vizsgált, összehasonlítva azok tulajdonságait az emberi fogazatéval.
A kihúzott fogak visszagyűjtése egyre nehezebbé vált, különösen a magas szintű orvosi ellátással rendelkező országokban, a fogak élettartamának növekedése miatt, ami a szájhigiénia javulásának és a minimálisan invazív fogászati kezelések fejlődésének köszönhető. Az emberi fogminták tisztítást és fertőtlenítést igényelnek, ami bonyolult és időigényes lehet. A biológiai biztonsággal kapcsolatos aggodalmak csak a COVID-19 világjárvány után nőttek meg. Emellett az etikai jóváhagyásra vonatkozó előírások is szigorodtak. Egy másik tényező a kihúzott fogak méretének és formájának nagyfokú változatossága, ami a vizsgálati eredmények jelentős eltérését eredményezheti.
A kutatócsoport két, a természetes fogak méretét és alakját utánzó kompozit anyagot alakított ki, és lítium-diszilikát koronákhoz ragasztotta őket, hogy tesztelje az anyagok mechanikai szilárdságát, rugalmas tulajdonságait, benyomódási keménységét és fáradási viselkedését. A kompozit anyagok rugalmas tulajdonságai, benyomódási keménysége és fáradási viselkedése hasonló volt a természetes fogazatéhoz; a kutatók azonban különbségeket tapasztaltak a mechanikai szilárdságban.
„Ez a tanulmány kísérletileg, analitikusan és numerikusan értékelte a fogágy analóg anyagainak mechanikai tulajdonságait és fáradási viselkedését, és talált egy olyan anyagot, [amely] megbízhatóan helyettesítheti az emberi fogágyat mint szubsztrátumot a kerámia korona fáradásvizsgálatában” – mondta a vezető szerző, Dr. James Tsoi, a HKU Fogorvostudományi Karának fogászati anyagtudományi docense a sajtóközleményben.
„Reméljük, hogy ez a tanulmány segíthet azoknak a kutatóknak, akik a nem megfelelő kihúzott emberi fogak problémájával szembesülnek, és megkönnyítheti a kiszámítható laboratóriumi kutatásokat a dentinanalóg anyagok segítségével” – tette hozzá.
A tanulmány, amelynek címe „Milyen dentin analóg anyag helyettesítheti az emberi dentint a korona fáradásvizsgálatához?”, a Dental Materials 2023. januári számában jelent meg.
Forrás: dental-tribune.com/news/new-dentine-like-material-may-replace-extracted-teeth-for-dental-research/