Korábban úgy vélték, hogy a Streptococcus mutans a fogszuvasodásért felelős fő mikroorganizmus. Egy nemrégiben készült tanulmányban azonban a kutatók felfedezték, hogy egy másik baktériumfaj, a Selenomonas sputigena jelentős szerepet játszik a fogszuvasodás kialakulásában. A tanulmányban nyert egyedülálló meglátások segíthetnek a fogszuvasodás megelőzésére irányuló új stratégiák kidolgozásában.
A tanulmányban a kutatók 300 3-5 éves korú gyermek fogaiból vett lepedékmintákat elemeztek, amelyek fele szuvas volt. Ezt követően a 3 és 5 év közötti gyermekek 116 lepedékmintáján validálták eredményeiket. Megállapították, hogy bár a S. sputigena önmagában nem okoz szuvasodást, a S. sputigena olyan kölcsönhatásba lép a S. mutansszal, amely fokozza annak kariogén erejét.
„Ez egy váratlan felfedezés volt, amely új betekintést nyújt a fogszuvasodás kialakulásába, rávilágít a szuvasodás megelőzésének lehetséges jövőbeli célpontjaira, és feltárja a bakteriális biofilm kialakulásának új mechanizmusait, amelyek más klinikai kontextusokban is relevánsak lehetnek” – mondta a vezető szerző, Prof. Hyun Michel Koo, a Pennsylvaniai Egyetem Fogorvosi Karának Innovációs és Precíziós Fogászat Központjának alapító igazgatója.
A kutatók kifejtették, hogy az S. mutans cukrokat metabolizál, hogy glukánt termeljen a biofilm baktériumok védelme érdekében, és hogy az S. sputigena csapdába eshet a glukánokban. Ha ez megtörténik, az S. sputigena gyorsan növekszik, és méhsejt alakú szuperstruktúrákat képez, amelyek tovább fokozzák és védik az S. mutans-t, így növelve a savtermelést a plakkban.
A tanulmány a Pennsylvaniai Egyetem Fogorvosi Iskolája és az Észak-Karolinai Egyetem Chapel Hill-i Adams School of Dentistry és Gillings School of Global Public Health együttműködésében készült. „Ez tökéletes példája volt az együttműködésen alapuló tudománynak, amely nem jöhetett volna létre számos csoport és egyéni kutatók és gyakornokok egymást kiegészítő szakértelme nélkül” – mondta a társszerző, Prof. Kimon Divaris, az Észak-Karolinai Egyetem Chapel Hill-i egyeteméről.
A kutatók most azt tervezik, hogy tovább vizsgálják, hogyan kerül a S. sputigena a fogfelszín aerob környezetébe. „Ez a jelenség, amikor egy baktérium egy bizonyos típusú környezetből egy új környezetbe költözik, és kölcsönhatásba lép az ott élő baktériumokkal, felépítve ezeket a figyelemre méltó szuperstruktúrákat, széleskörű érdeklődésre tarthat számot a mikrobiológusok számára” – zárta Koo professzor.
A „Selenomonas sputigena acts as a pathobiont mediating spatial structure and biofilm virulence in early childhood caries” című tanulmányt a Nature Communications című folyóirat 2023. május 22-i online számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/study-identifies-new-bacterial-species-involved-in-dental-caries-formation/
(Image: Evgeniy Kalinovskiy/Shutterstock)