Idén, az International Dental Show (IDS) centenáriumi évében a világ vezető fogászati szakvásárának, az IDS-nek a 40. kiadása az analóg és digitális technológia jövőbeli kölcsönhatására és a betegek fogászati ellátására összpontosít.
Összességében a fogászati ágazat továbbra is virágzik. Még a COVID-19 világjárvány és a világgazdaság háborús zavarai okozta nehéz időkben sem veszítette el innovációs erejét a fogászati ipar, és új és további fejlesztéseket mutat be. A világjárványhoz kapcsolódó súlyos zavarok idején a lakossági és magánfogorvosi rendelők és a fogtechnikai laboratóriumok szerkezeti modellje lenyűgözően bizonyította minőségét és rugalmasságát azzal, hogy a legnehezebb körülmények között is fenntartotta a magas színvonalú fogászati és fogtechnikai szolgáltatások nyújtását.
A piac számos fogászati feladatra kínál nagy teljesítményű rendszereket. A gyors technológiai fejlődés különösen az elkötelezett fogtechnikusok számára érdekes, és a teljes fogpótlások gyártásának munkafolyamatainak digitalizálása az egyik fő téma. Néhány évvel ezelőttig a digitális technológiát a fogtechnikai laboratóriumban elsősorban a szubtraktív eljárásoknál használták. Az utóbbi években kifejlesztett digitális additív eljárások az új anyagokkal együtt számos lehetőséget kínálnak a folyamatok, a kínálat és a fogpótlások minőségének javítására. A laboratóriumban a digitalizáció fokozódása minden bizonnyal segít ellensúlyozni a fogtechnika egyes területein tapasztalható szakképzett munkaerőhiányt.
A digitalizáció azonban nemcsak a diagnosztikában, a tervezésben és a gyártásban, hanem a rendelő és a laboratórium közötti kommunikációban is zajlik. Ez új lehetőségeket teremt, de aggodalmakat is felvet az adatbiztonsággal és a rendelő- és laboratórium-irányítási szoftverek hálózatba kapcsolásával kapcsolatban. A német jogszabályok 2024 közepétől előírják, hogy az ország fogászati laboratóriumai integrálódjanak a német egészségügyi rendszer telematikai infrastruktúrájába, egy olyan platformba, amely lehetővé teszi az egészségügyi adatok biztonságos cseréjét, és ezáltal növeli az adatbiztonságot.
Minden technikai lehetőség ellenére a digitális fogpótlás nem kevésbé igényes, mint az analóg technológia. A minőségorientált digitalizálás speciális szaktudást és együttműködést igényel a fogászat és a fogtechnika között. Ezért a fogorvosi rendelők – különösen az összetett fogpótlások esetében – továbbra is számítanak a fogtechnikai laboratóriumukra, mint a gyártás, az anyagtudomány és az európai orvostechnikai eszközökre vonatkozó előírásoknak való megfelelés terén magas szintű szakértelemmel rendelkező partnerre.
Jól képzett technikusok nélkül egy fogtechnikai laboratórium nem lehet sikeres és versenyképes a digitalizált világban. A németországi fogtechnikus szakma augusztus 1-jén életbe lépett új képzési szabályzata megfelel a dinamikus technikai fejlődésnek és a szakmailag és kommunikációs szempontból hálózatba kapcsolt és digitalizált munkakörnyezet követelményeinek.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/trends-in-dental-technology-analogue-and-digital-go-hand-in-hand/