[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″ text_font=”|700|||||||” text_font_size=”16px”]
A humán koronavírus (SARS-CoV-2) által előidézett tüdőgyulladásos megbetegedést elsőként 2019 végén jelentették Kína Vuhan tartományában, amelyet ma már inkább ARDS-ként (acute respiratory distress syndrome) ismert a szakirodalomban. A fertőzés kifejezetten gyors terjedést mutat, 2020. márciusban a WHO pandémiának nyilvánította. Európában elsősorban Olaszországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban jelentettek tömeges érintettet és magas letalitást (június elejéig több mint 25000 halott).
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
Bevezetés
A humán koronavírus (SARS-CoV-2) által előidézett tüdőgyulladásos megbetegedést elsőként 2019 végén jelentették Kína Vuhan tartományában, amelyet ma már inkább ARDS-ként (acute respiratory distress syndrome) ismert a szakirodalomban. A fertőzés kifejezetten gyors terjedést mutat, 2020. márciusban a WHO pandémiának nyilvánította. Európában elsősorban Olaszországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban jelentettek tömeges érintettet és magas letalitást (június elejéig több mint 25000 halott).
Magyarországon 2020.07.06-ig 4189 igazolt fertőzöttet azonosítottak, ebből 2860-an gyógyultak és 589-en húnytak el. Az átlagos lappangási idő két hét, a fertőzés legjellemzőbb tünetei közé tartozik a száraz köhögés, a légszomj és a láz. Fokozott kockázatnak vannak kitéve az egészségügyi dolgozók, a fogorvosi szakmában tevékenykedők (fogorvosok, dentálhigiénikusok, asszisztensek, illetve indirekt módon a fogtechnikusok) kitettsége pedig a testnedvek és az aeroszol miatt még kiemeltebb, a fogorvosi rendelők megfelelő óvintézkedések nélkül egyértelműen a kereszt-kontamináció helyeként szolgálhatnak. Hazánkban 2020 márciusának közepén az országos tiszti főorvos betiltott minden nem sürgős fogászati kezelést, amit a megfelelő óvintézkedések maximális betartásának feltétele mellett május közepén feloldottak.
A fogpótlások készítése nem tartozik a sürgős fogászati kezelések körébe, azonban ezek hiányában a betegek komoly életminőség-romlásnak vannak kitéve mind funkcionálisan, mind esztétikailag (pszichés problémákat okozhat).
A fogpótlások elkészítése során a szájüregi képletekről származó adatokat el kell juttatnunk a fogtechnikai laboratóriumnak. Hagyományosan ez lenyomatvétellel történik. Ebből a lenyomatból a fogtechnikában mintát, majd erre fogpótlást készítenek.
A legmodernebb intraorális szkennereknek köszönhetően viszont napjainkban már tökéletesen precíz digitális lenyomatot vehetünk, amellyel egyrészt pontosabb eredményt érhetünk el, másrészt a székidőt is csökkenthetjük, így több időt nyerve a két páciens közötti fertőtlenítésre, szellőztetésre. Emellett a digitális technológiának köszönhetően költségeinket is csökkenthetjük, mivel elkerülhető a mintakészítés és a munka fogtechnikai laborba történő postázása, és ami a legfontosabb, hogy a lenyomatok általi keresztfertőzés esélye nullára redukálható. Az alábbiakban egy korábban igazolt SARS-CoV-2 fertőzött páciens kezelését mutatjuk be, akinek abrázió miatt az összes fogára koronát készítettünk.
Esetbemutatás
46 éves osztrák férfi páciens, a kezelés előtt 2 hónappal tünetmentesen SARS-CoV-2 fertőzésen esett át. A kezelést megelőzően ismételt PCR tesztet kértünk, ami negatív lett. Minden pácienst – függetlenül az esetleges pozitív PCR-teszttől – potenciálisan fertőzöttként kezelünk, így a megfelelő óvintézkedések mellett végeztük a beavatkozásokat: PPE-t (personal protective equipment) viselt a teljes kezelőszemélyzet, a kiemelten aeroszol-képződést okozó eszközök használatát minimalizáltuk, fokozott felületfertőtlenítést végeztünk, illetve megfelelően hosszabb időt kihagytunk a páciensek között.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/1abra.png” title_text=”1abra” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
- kép: A páciens kiindulási arcfotója.
Betegünk erős bruxáló, a fogait néhány milliméteresre csikorgatta. A páciens panaszait (folyamatos érzékenység hideg-melegre, savas italokra-ételekre) a nagymértékben abradált fogazat okozta, a szájvizsgálat és a panoráma röntgen alapján cariest, lágyrész-elváltozást nem találtunk. A megsüllyedt harapási magasság és a 2-3 milliméteresre csikorgatott frontfogak teljes száj rehabilitációt indikáltak- páciensünknek 28 darab full contour cirkónium koronát készítettünk.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/2abra-preop-mosoly-száj-scaled.jpg” title_text=”2abra preop mosoly száj” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
2. kép: Páciensünk mosolyának kiindulási állapota.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_2,1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/3.-abra-preop-oldalról-scaled.jpg” title_text=”3. abra preop oldalról” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/4.abra-preop-szemből-scaled.jpg” title_text=”4.abra preop szemből” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
3.-4. kép: Kiindulási állapot laterális és frontális irányból.
Az cirkónium rendkívüli keménysége, illetve a nagyfokú harapásemelés miatt kiemelt figyelmet fordítottunk a helyes fogsorzáródás kialakítására, hogy megelőzzük az esetleges további TMI-ízületi károsodást, így a kezelést két lépésben végeztük el.
Elsőként 3D nyomtatott ideiglenes PMMA hidakat készítettük. A kiindulási fotók és a tanulmányi minták elkészítését követően a fogakat előkészítettük. Az arcíves regisztrálás, a támasztócsapos harapásvétel (a támasztócsapos regisztráció során rögzített állcsont-helyzetet intraorális szkennerrel digitalizáltuk és továbbítottuk a fogtechnikai laborba). A DiOS 4.0 intraorális szkennerrel vett alsó- és felső digitális lenyomatok alapján a fogtechnikai laboratórium mindkét állcsonton 3-3 részre osztott ideiglenes hidakat gyártott, melyeket az okklúzió és artikuláció korrekciója után non-eugenol ideiglenes ragasztócementtel (TempBond) rögzítettünk. A digitális munkamenetnek köszönhetően a székidőt 20%-kal csökkentettük a korábbi átlaghoz viszonyítva.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_3,1_3,1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/5.abra_-scaled.jpg” title_text=”5.abra” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/6abra-ideiglenes-oldalról-scaled.jpg” title_text=”6abra ideiglenes oldalról” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/7-abra-ideiglenes-szemből-1-scaled.jpg” title_text=”7 abra ideiglenes szemből” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
- kép: Páciensünk mosolya az ideiglenes hidakkal frontális nézetből.
- kép: Az ideiglenes hidak laterális irányból.
- kép: Az ideiglenes hidak frontális irányból.
Számos tanulmány igazolja a fogtechnikai laborba érkező lenyomatokon található fertőző ágensek nagy számát.
A digitális lenyomatvétellel nyert szkennelt adatból egy STL filet generálunk, amit azonnal továbbítunk a fogtechnikai laborba, ahol az STL-file alapján digitálisan tervezik és készítik el a fogpótlásokat, mely révén az esetleges keresztfertőzések kialakulásának esélyét minimalizálni tudjuk.
A hagyományos fogászati lenyomatok beáztatással vagy spray segítségével fertőtleníthetők. A poliéter és irreverzibilis hidrokolloid anyagok nagyobb eséllyel deformálódhatnak beáztatás során, valamint plusz időt és költséget jelentenek.
A DiOS 4.0 intraorális szkenner gyártója a fej szappanos vízzel és nedves kendővel történő előzetes tisztítását javasolja. A megfelelően csomagolt fej autoklávozható 121°C-on 30 percig, majd azt követően 15 percig szárítva. A tükröt és a fejet etanolon vagy propanolon kívül másféle fertőtlenítővel tilos áttörölni!
Az eredetileg 3 hónaposra tervezett 2. vizit a koronavírus okozta leállás miatt hosszabb lett, így a páciens 4,5 hónapig viselte az ideiglenes hidakat. A TMI-ízület panaszmentes volt, a rágó- és tartóizmokban sem jelentkezett fájdalom.
A második vizit során, a digitális tanulmányi lenyomatok elkészítése után a preparáció széleit letisztáztuk, újabb arcíves regisztrálás készült, és támasztócsapos alsó-felső állcsontreláció-meghatározást, valamint digitális lenyomatokat készítettünk.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_3,1_3,1_3″ _builder_version=”4.4.7″ hover_enabled=”0″][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/8.abra-alsó-scan.png” title_text=”8.abra alsó scan” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/9.abra-felső-scan.png” title_text=”9.abra felső scan” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column _builder_version=”4.4.7″ type=”1_3″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/10.-abra-támasztócsap-scaled.jpg” title_text=”10. abra támasztócsap” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_2,1_2″ _builder_version=”4.4.7″ hover_enabled=”0″][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/11.-abra-harapás-scan.png” title_text=”11. abra harapás scan” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/12.-abra.png” _builder_version=”4.4.7″ title_text=”12. abra” hover_enabled=”0″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″ hover_enabled=”0″]
- kép: A alsó állcsont scan képe.
- kép: A felső állcsont scan képe.
- kép: Támasztócsapos regisztrálás.
- kép: Az alsó-felső állcsontreláció meghatározása támasztócsapos regisztrátummal – intraorális scan.
- kép: Arcív.
Mivel anatomikus cirkónium koronákat terveztünk, vázpróbára nem volt lehetőség a széli záródás és az okklúzió ellenőrzésére, e célból a fogtechnikus munkatársak újabb 3D nyomtatott PMMA-hidat készítettek. Az okklúzió kismértékű korrekciója után digitálisan, az ideiglenes hidakkal szájban új intraorális scant készítettünk az állcsontok aktuális helyzetéről, ennek alapján készítette el a labor a végleges koronákat.
A csonkok mérete miatt az alsó- és felső állcsonton is a nagy- és a kismetsző fogakat mindkét oldalon összesíneztük, a többi csonkra szóló koronákat készítettünk, melyeket műgyantával erősített üvegionomer ragasztócementtel (FujiPlus) rögzítettünk.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_2,1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/13.-végleges-mosoly-száj-scaled.jpg” title_text=”13. végleges mosoly száj” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/15.-végleges-szemből-scaled.jpg” title_text=”15. végleges szemből” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_2,1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/14.-végleges-oldalról-scaled.jpg” title_text=”14. végleges oldalról” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″ _builder_version=”4.4.7″][et_pb_image src=”https://www.dental.hu/wp-content/uploads/16.abra-vegleges.png” title_text=”16.abra vegleges” _builder_version=”4.4.7″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
- kép: Páciensünk új mosolya a végleges koronákkal, frontális irányból.
- kép: A kezelés utáni állapot, laterális irányból.
- kép: A kezelés utáni állapot, frontális irányból.
- kép: Páciensünk kezelés utáni arcfotója.
Megbeszélés
A koronavírus-járvány alatt kiemelten fontos, hogy a fogászati kezelőszemélyzet védőfelszerelést viseljen! A rendelő összes felületét gondosan fertőtleníteni szükséges a páciensek között. A fokozott aeroszol képződéssel járó kezeléseket (turbina, ultrahangos depurátor használata) továbbra is kerülni kell, vagy a rendelés végére időzítve, szeparáltan végezni.
A teljes digitális munkamenetnél a kereszt-kontamináció kizárólag a rendelőn belül fordulhat elő, ami a fent említett protokollal kivédhető. A digitális fogászat csökkenti a kezelések számát, azok hosszát, és számos hibalehetőséget ki tudunk küszöbölni a munkafolyamatainkból. Véleményünk szerint minden lehetséges esetben érdemes a digitális fogászat adta előnyökkel élni, különösen igaz ez a jelenlegi járvány ideje alatt.
Szerzők: Dr. Szendrei Balázs, dr. Németh Bertalan
(Az eset részletes leírása németül és magyarul is.)
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_cta title=”Ossza meg véleményét!” button_url=”https://www.facebook.com/dentalpress” button_text=”Hozzászólok” _builder_version=”4.4.1″ custom_button=”on” button_text_size=”16px” link_option_url_new_window=”on”]
A DENTAL.HU a fogászati szakma portálja.
Az Ön véleménye, hozzászólása, aktivitása legalább olyan fontos, mint a cikk, amit elolvasott. Ossza meg a cikket ismerőseivel vagy szóljon hozzá, mondja el véleményét a Facebook oldalunkon.
[/et_pb_cta][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]