A robottechnológiák már régen nem a sci-fi szüleményei, hanem a mindennapi élet számos területének valós és megbízható részévé váltak. Egy tanulmány most az e tekintetben a fogászati ágazatban bekövetkezett fejleményeket vizsgálta, hogy a fogorvosok és a kutatók számára átfogó és átlátható, tényeken alapuló áttekintést nyújtson a fogászat valamennyi területére vonatkozó fizikai robotkezdeményezésekről.
A hollandiai Amszterdami Egyetem és a Delft University of Technology kutatói szisztematikus áttekintésükben olyan, 1985 januárja és 2020 októbere között megjelent cikkeket kerestek, amelyek a fogászat bármely területén alkalmazott fizikai robottechnológiára vonatkozó elsődleges adatokra vonatkoznak. A kizárólag kutatási célú robottechnológiát és az arc- és állcsontsebészetet kizárták. Összesen 94 cikket találtak.
Összességében az áttekintés azt mutatta, hogy a legtöbb kutatás ezen a területen azokra a helyzetekre korlátozódott, ahol elkerülhető az emberrel való fizikai kontaktus, például a fogászati anyagoknál vagy fogszabályozó készülékeknél. Bár a témával kapcsolatos cikkek körülbelül 20 évvel ezelőtt kezdtek megjelenni, és a fogászat minden területén találhatók kezdeményezések, a gyakorlatba átültetett kezdeményezések ritkák. Ez váratlan, mivel a robotok különösen hasznosak lehetnek a nehezen hozzáférhető területeken, és ismertek pontos, megbízható és reprodukálható teljesítményükről.
A fogászatban alkalmazott robotok jól ismert példája a Neocis cég Yomi nevű robotja. A Yomi, egy robotok által segített sebészeti eszköz, az első és egyetlen ilyen jellegű platform, amely megkapta az FDA engedélyét a fogászati implantációs sebészetben való használatra. A Dental Tribune Internationalnak adott interjújában Alon Mozes, a Neocis vezérigazgatója és társalapítója kifejtette, hogy „nyilvánvaló előnyei vannak annak, ha egy robotrendszer készségeit kihasználjuk”.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható robotrendszerek fogászatban való működőképességére vonatkozó erős tudományos bizonyítékok mind a klinikai alkalmazás, mind a költséghatékonyság tekintetében korlátozottnak tűnnek. Ezért javasolták a fogászatban a robottechnológia ezen innovatív és korszerű példáinak alkalmazását támogató, jól megtervezett kutatások elvégzését és közzétételét. A szerzők bizalmuknak adtak hangot, hogy a robotika a jövőben hasznos megoldásokat fog nyújtani, és határozottan arra biztatták a fogászati szakembereket, hogy az új robottechnológia alkalmazásakor bizonyítékokon alapuló megközelítést alkalmazzanak.
Forrás: https://eu.dental-tribune.com/news/systematic-review-examines-status-quo-of-robot-technology-in-dentistry/
2021.10.29
(Image: graphicwithart/Shutterstock)