A sebészek gyakorta konzultálnak műtét előtt és után bőrgyógyásszal. A két leggyakrabban felmerülő kérdés a következő:
-
„Allergiás-e a betegem a behelyezendő implantátumra?”
-
„A jelenleg tapasztalható komplikációk hátterében állhat-e az implantátum fémanyagával kapcsolatos allergia?”
Mivel a népesség öregszik, így egyre több fémötvözet kerül implantálásra (csavarok, lemezek, részleges vagy teljes protézisek, gerincstimulátorok, stb.), ezért ezen kérdések egyre fontosabbá vállnak, nem lehet őket kikerülni.
Elemzés
Az ortopéd implantátumok használata robbanásszerűen növekszik, ennek oka az öregedő népesség komorbid állapotaiban (elhízás, ízületi gyulladás, stb.) keresendő. A legtöbb implantátum fémötvözetből készült ( leggyakoribban használt fémek: nikkel, kobalt, palladium, arany, króm), ezek mindegyike kontakt allergén lehet. Régóta gondolják úgy, hogy ha a
páciens 1 vagy több ötvözőanyaggal szemben allergén reakciókat produkál, nagyobb valószínűséggel jelentkeznek nála postoperatív elváltosok. Ezen elváltozások lehetnek: bőrgyulladás (lokális vagy szisztémás), ödéma, vagy fájdalomérzet. A régebbi tanulmányok során a fémallergiával rendelkező pácienseket kivették a tesztcsoportból, általános vélekedés szerint a patch teszt elvégzése megfelelő intézkedés ennek kiderítésére. Emelett ha a páciensnél krónikus dermatitis vagy fájdalom volt észlelhető, a protézis eltávolítása/cseréje megfelelő megoldás lehet. Ez leginkább akkor igaz, ha a patch teszt hiperérzékenységet mutat az implantátum bizonyos elemeire, de a döntési procedúrát egyénre szabottan kell végrehajtani.
Dr. Atanaskova Mesinkovska és kollégái kutatásuk során a patch tesztek fontosságára próbálták felhívni a figyelme, ha a beteg anamnézisében fémallergiára utaló jel található. A teszt elvégzésére egyértelműen a műtéti tervezés első lépéseiben kell sort keríteni. Mivel léteznek megfelelő alternatív implantátumanyagok is (pl. titánium ötvözetek, oxidált cirkónium-nóbium), ezt a preoperatív ellenőrzést a legapróbb allergia gyanúja esetén is érdemes elvégezni. Fontos megemlíteni, hogy az ún. hipoallergén alternatívák is tartalmazhatnak nyomokban nikkelt.
A vészhelyzeteket kivéve, a kezelőorvosnak minden esetben érdemes megfigyelni a páciens bőrét, és hiperérzékenységi jeleket keresni. Ilyenek például egy arany nyaklánc alatt fellépő bőrpír, illetve egy övcsat alatti felhólyagosodás is. Mivel a nikkelallergia gyakran együtt jár krónikus periumbilikális, illetve szemhéjgyulladással, fontos ezen területek alapos vizsgálata is.
Igen fontos figyelemmel lenni arra, hogy a preoperatív patch teszt elvégzése nem nyújt teljeskörű megelőzést. A páciens postoperatív allergiás reakciókat tapasztalhat, akkor is, ha a teszt negatív eredményeket hoz. Ilyen esetekben érdemes biopszia, képalkotási vizsgálatok, illetve mikrobatenyésztés elvégzése is, ezáltal eldönthetőek a kezelés további lépései.