A UCLA fogorvosi csapata pankreatikus biomarkereket fedezett fel a nyálban.
A kutatók így egy nagy lépést tettek, egy új non-invazív eszköz kifejlesztése felé, amellyel csupán a nyál vizsgálatával képesek lehetünk a hasnyálmirigy daganatának kimutatására, amely manapság csak meglehetősen invazív biopsziával diagnosztizálható.
A hasnyálmirigyrák az egyik leghalálosabb ráktípus. A legtöbben már a diagnózis évében belehalnak, az 5 éves túlélés is csak 6%.
Az egereken végzett kísérletek szerint viszont a hasnyálmirigyrák biomarkerei megjelennek a nyálban is. A nyáldiagnosztika szakemberei a mai napig nem értik, hogy a test különböző részein képződő biomarkerek hogyan kerülnek a szájüregbe.
A tudósok feltételezése szerint az extracelluláris térbe szekretált RNS molekulák információs jelrendszerként működnek. A kutatócsoportnak sikerült megfigyelnie, hogy a tumorból származó RNS-ek exosomákon keresztül transzportálódnak, majd ezt követően jelennek meg a nyálban, mint biomarkerek. A kutatók az exosomák gátlásával megszűntették ezt a transzport útvonalat, és így a biomarkerek sem jelentek meg a kísérleti állatok nyálában.