A fronton végzett esztétikus restaurációkhoz a VITA ENAMIC hibrid kerámiát egyéniesíteni lehet a VITA VM LC flow leplezőkompozittal.
Urszula Mlynarska fogtechnikusmester a teljes munkafolyamatot ismerteti cikkében, amely 11 és 12 fogakra készülő koronák készítését mutatja be, a teljes viaszmintázat segítségével végzett tervezéstől a visszavágáson keresztül az egyéniesítésig.
Ráadásul azt is elmagyarázza, hogyan érhetők el a leplezőkompozittal élethű, részlet-finomságokkal teli eredmények.
A 23 éves ifjú hölgypáciens 16 éves korában biciklibalesetet szenvedett. Ennek eredményeként eltört a két nagymetszője, pulpakárosodás és helyéről való elmozdulás nélkül. Az életben maradt fogakat azonnal restaurálták kompozittal. A rekonstrukció azonban nem bizonyult hosszú életűnek, és esztétikailag sem felelt meg a hölgy elvárásainak.
A trauma utáni státusz
A fiatal hölgy kívánsága stabil, magas esztétikájú ellátás volt. Anyagként ezért a restauráció elkészítéséhez a VITA ENAMIC-ot választottuk, VITA VM LC flow-val kombinálva.
Színmeghatározás, preparáció, koronakészítés
A vizuális színmeghatározást VITA Linearguide 3D-Master kulccsal végeztük. Az eredményt digitálisan ellenőriztük a VITA Easyshade V készülékkel. Az 1M2-HT színű VITA ENAMIC nyerstömböt választottuk. A szituációs mintára készített teljes viaszmintázat (1. ábra) segítette az elérendő végső eredmény meghatározását. Ezt követte a preparáció és a lenyomatvétel (2. ábra). A mestermintát a 3Shape D850 (3Shape A/S, Koppenhága, Dánia) szkennerével olvastattuk be. Digitálisan terveztünk a virtuális mintára egy teljes anatomikus koronát, majd kifrézeltük. A szájba próbálást követően incizálisan és centrálisan visszavágtuk (csiszoltuk) (3.-4. ábrák).




A redukált koronák egyéniesítése
Az individualizáláshoz VITA VM LC flow-t használtam (5. ábra). A folyékony leplezőkompozit pontosan ott marad, ahová felhordtam. Így nagyon egyszerű a leplezés alatt megtartani a kellő ellenőrzést. A hibrid kerámia meleg alaptónusának hála meleg és hideg színek kombinációját használhattam. A háromdimenziós hatás eléréséhez opákos és transzlucens rétegek összjátékát ajánlom (6. ábra). A leplezőkompozitról alkotott véleményem: számtalan kombináció lehetséges, csak szabadon kell engedni a fantáziánkat.


Kidolgozás és rögzítés
A leplezés végpolimerizációját követően finomszemcsés gyémántcsiszolókkal dolgoztam ki a felszínt. A természetes reflexiók eléréséhez gyémánttartalmú polírpasztával és rongykoronggal políroztam ki a koronákat. A megbízható adhezív rögzítéshez a koronák belső falát 5%-os folysavval savaztam, majd szilanizáltam. A végeredmény magas esztétikájú restauráció, amely kiválóan integrálódik a fiatal, egészséges fogazatba, a szomszédok közé (7–9. ábrák). A fiatal hölgy nagyon elégedett volt a „láthatatlan” rekonstrukcióval.



Urszula Mlynarska (Lengyelország)
Forrás: Das Dental Labor 2019/9