[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″ text_font=”|700|||||||” text_font_size=”16px”]
A fogászatban dolgozó vállalkozások, egyszemélyes magánvállalkozók, alkalmazottak néztek hirtelen „farkasszemet” a Covid-19 vírussal 2020 tavaszán. Az ágazatot sújtó járvány előszele már februárban „beintegetett” az olaszországi súlyos esetszámmal, de talán azt igen kevesen gondolták, hogy 3-4 héttel később Európa, majd több jelentős ország vagy akár egész kontinensek is a földgolyón – egyszerre leállítják a termelést és a különböző szakágazatok működését, és ebben a fogászati ellátás az elsők között volt. Az egész világot felkészületlenül érte a sokk, annak gazdasági hatásai, a hirtelen munkahelyi elbocsátások, a máról holnapra kialakuló létbizonytalanság.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_text _builder_version=”4.4.7″]
A cikk igyekszik összefoglalni azokat az eseményeket, gazdasági segély-csomagokat, melyeket a Covid-19 járvány alatt a vállalkozások kaptak, melyek egy része érvényes a fogászatban dolgozó vállalkozások részére is. Eleinte az ágazati szereplők, így az Egészségügyi Ágazati Készség Tanács, majd a MOK Fogorvosi Tagozata is levélben igyekezett a szakma számára támogatást szerezni az illetékes Minisztériumok vagy akár a Miniszterelnöktől személyesen, enyhítést kérve az adók, a járulékok fizetésére, hiszen a szakmát, a tevékenységet a fogorvosok számára rendelettel tiltották meg. A fogorvoslást végzők számára, aki/k ezt a tiltást nem tartják be, azoknak igen magas büntetést helyeztek kilátásba, 500.000 Ft és 3 M forint közötti összeget. (Tudomásunk szerint ilyen büntetést nem szabtak ki a 6 hetes zárás alatt). Így az ágazat többi szereplője, a fogtechnikus, a fogászati kereskedő, de a rendelőben dolgozó asszisztens és recepciós tartósan munka nélkül maradt. Ez a fogászati szakmában – zsargon fogalom szerint – úgy kerül majd várhatólag a köztudatba: a „vértelen március 17-e”.
Az első intézkedésekre március végéig várni kellett, de a fogászatot szinte egyáltalán nem érintette az első gazdasági segélycsomag. Érezhető engedmények a hitelek átütemezésével kezdődtek, illetve bizonyos határidők késleltetésével.
(Ez volt a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet a közterhekkel kapcsolatos részletszabályairól, továbbá egyes új intézkedésekről szóló 61/2020. (III. 23.) Korm. rendeletben felsorolt tevékenységi körök között.)
- április 21-én a Magyar Közlöny 2020/82. számában megjelentek a módosítások, melyek egy része fontos az egészségügyi vállalkozások részére is.
- 2019-es Beszámoló és 2019-es éves bevallások határideje megváltozott
A 2019. évi Beszámoló (2019-es mérleg, eredménykimutatás, jegyzőkönyv) valamint az ehhez kapcsolódó 2019-es társasági adó, KIVA és iparűzési adó bevallás elkészítésének és az ebből fakadó fizetések határideje (a korábbi években megszokott május 31-e helyett): 2020. szeptember 30.
- SZÉP-kártya
A SZÉP kártyára 2020. április 22-től június 30-áig között adott juttatások mentesek a szociális hozzájárulási adó alól (vagyis „csak” 15% személyi jövedelemadót kell fizetni ezek után).
A juttatható összegek az alábbiakra módosulnak:
– szálláshely évi 400.000 Ft
– vendéglátás évi 265.000 Ft
– szabadidő évi 135.000 Ft
- Idegenforgalmi adó
Az idegenforgalmi adót 2020. április 27-től 2020. december 31-ig nem kell befizetni, azonban a szállásadónak a be nem szedett adót be kell vallania.
- Fizetés nélküli szabadság
Azok a munkavállalók, akik a veszélyhelyzetből kifolyólag a veszélyhelyzet ideje alatt fizetés nélküli szabadságon vannak, jogosultak az egészségügyi szolgáltatásokra.
Ezért 2020. május 1-től a munkáltató ezen munkavállalói után köteles befizetni a havi 7.710 Ft/fő egészségügyi szolgáltatási járulékot. A munkáltató kérelmére ezt a fizetési kötelezettséget a veszélyhelyzet megszűnését követő 60. napig fizetheti meg. FONTOS, hogy a fizetési haladék csak kérelemre történik, viszont a kérelemre nem mérlegel az adóhatóság, automatikusan megadja a haladékot.
- Szociális hozzájárulási adó
A korábbi terveknek megfelelően, 2020. július 1-től a bruttó bér után fizetendő szociális hozzájárulási adó mértéke 15,5% lesz (a korábbi 17,5% helyett).
- KIVA
A KIVA mértéke 11% lesz (a korábbi 12% helyett), de csak 2021. január 1-jétől (szintén az eredeti terveknek megfelelően).
- Bértámogatás
A munkák leállásának idejére a kieső munkabér 70 százalékát az állam 3 hónapra átvállalja. A támogatást a munkavállaló a munkáltatóval közösen, az állami foglalkoztatási szervként eljáró fővárosi, megyei kormányhivatalhoz nyújthatja be. A támogatás azt a célt szolgálja, hogy a járvány miatt nehézségekkel küzdő vállalkozásoknál a leépítéseket megelőzze, a munkahelyeket megvédje. A programban a munkáltató vállalja, hogy nem szünteti meg a munkavállaló munkaviszonyát, illetve a munkavállaló munka idejére és egyéni fejlesztési idejére bért fizet. A munkavállaló vállalja, hogy munkát végez és az egyéni fejlesztési időben a munkaadó rendelkezésére áll, az állam pedig meghatározott mértékben kompenzálja a munkavállaló kieső jövedelmét.
Módosult:
– ha a csökkentett munkaidő az eredeti munkaidő felét nem haladja meg, akkor a fejlesztési idő nem kötelező,
– csak a támogatott munkavállalókra kötelező a létszám-megtartás,
– már 75%-kal, vagyis 8 óráról 2 órára csökkentett munkaviszony esetén is adható.
Továbbra is fontos információ, hogy:
– a munkáltató és a munkavállaló együtt adja be a kérelmet,
– három hónapra nyújtható a támogatás,
– 2020. május 1-jétől adható,
– utólag, havonta kerül folyósításra,
– fizetés nélküli szabadság idejére nem kérhető,
– a munkavállaló kapja meg a nettó bér kiesett részének egy részét a saját bankszámlájára (tehát a bértámogatás a munkavállaló bankszámlájára kerül utalásra).
A támogatás maximális összege 50%-os munkaidő csökkenés esetén 75.000 Ft havonta,
75%-os munkaidő csökkenés esetén pedig 112.000 Ft munkavállalónkként.
A bértámogatáshoz tartozó kérelmet, mely összesen 6 oldalas minden munkavállalónak és munkáltatónak ki kell töltenie, majd alá is kell írnia.
Pozitív elbírálás esetén havonta, azaz adott tárgyhót követően hó 1. és 5. között egyfajta jelenléti ívet kell a hatóságnak beküldeni.
Az április 21-én elfogadott 141/2020-as kormányrendeletben módosított bértámogatáshoz a nyomtatványokat innen lehet letölteni: https://nfsz.munka.hu/cikk/601/
Egy alapeseti számítást alább elküldünk erről:
Bértámogatás kalkulátor |
8 órás |
4 órára |
2 órára |
Bruttó bér |
210 600 Ft |
105 300 Ft |
52 650 Ft |
Nettó bér |
140 049 Ft |
70 025 Ft |
35 012 Ft |
Állami bértámogatás a dolgozónak |
|
49 017 Ft |
75 326 Ft |
- Növekedési Hitelprogram Hajrá
A Magyar Nemzeti Bank április közepén elindította az új Növekedési Hitelprogramját („NHP Hajrá” néven), maximálisan évi 2,5% kamat mellett.
Ezt a hitelt (a korábbiaknak megfelelően), a (kereskedelmi) bankoknál lehet igényelni, és a bankok is fogják azt elbírálni.
- Versenyképesség-növelő támogatás program
- május elején jelent meg a rendelet a versenyképesség támogatásáról, melynek várható beadási határideje 2020. november 15.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium pályázatot hirdet versenyképesség-növelő támogatásra, melynek azonosító száma: VNT2020-1
A pályázat célja a Magyar Állam egyszeri, nem visszatérítendő költségvetési támogatás nyújtásával a közép- és nagyvállalkozásokat a COVID-19-járvány (koronavírus-járvány) következtében a gazdaság számára szükséges beruházásokra ösztönözze.
Itt tekintse meg a pályázati feltételeket.
A beadandó dokumentációt itt töltheti le.
Figyelmébe ajánljuk a http://vali.ifka.hu/ honlapot, amelyen folyamatosan frissülnek a vállalkozások számára releváns, a koronavírus járvány által okozott helyzet kezelésére vonatkozó adózási, pénzügyi (likviditási-finanszírozási), pályázati és munkajogi információk.
Fontos tájékoztatás lehet még az alábbi a részletfizetés, adóhalasztás kapcsán:
Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet 12. §-a speciális fizetési könnyítési (részletfizetés, fizetési halasztás) lehetőséget teremt, amelynek keretében az adózó a veszélyhelyzet megszűnését követő harmincadik napig előterjesztett kérelmében fizetési könnyítést kérhet. A kérelem elbírálása során az adóhatóságnak elegendő azt vizsgálnia, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza. A fizetési kedvezményt az adó fizetésére irányadó határidő leteltét követően bármely adónemre lehet igényelni egy alkalommal, legfeljebb 5 millió forint összegű adótartozásra.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_cta title=”Ossza meg véleményét!” button_url=”https://www.facebook.com/dentalpress” button_text=”Hozzászólok” _builder_version=”4.4.1″ custom_button=”on” button_text_size=”16px” link_option_url_new_window=”on”]
A DENTAL.HU a fogászati szakma portálja.
Az Ön véleménye, hozzászólása, aktivitása legalább olyan fontos, mint a cikk, amit elolvasott. Ossza meg a cikket ismerőseivel vagy szóljon hozzá, mondja el véleményét a Facebook oldalunkon.
[/et_pb_cta][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]