Eddig több mint 100 ország ratifikálta a higanyról szóló Minamata Egyezményt, amely a higany környezetre és az emberi egészségre gyakorolt hatásainak megfékezését célzó globális egyezmény. Az egyezmény részes felei a közelmúltban elutasították az afrikai régió küldöttségének ellentmondásos javaslatát, amely a fogászati amalgám teljes betiltására irányult, és ehelyett két új rendelkezést fogadtak el, amelyek a higany használatának korlátozását egy fokozatos visszaszorítási megközelítés keretében teszik lehetővé.
A higanyról szóló Minamata Egyezmény részes feleinek konferenciája március végi ülésének második szakaszában a fogászati szakemberek által a higany ömlesztett formában történő felhasználására, valamint a 15 év alatti betegek, illetve a terhes vagy szoptató nők esetében történő felhasználására vonatkozó korlátozásokat hagyták jóvá, ahelyett, hogy a fogászati amalgám átfogó betiltását támogatták volna.
Bár léteznek higanymentes alternatívák, klinikai, gazdasági és gyakorlati szempontból még mindig nem optimálisak. Ezért folyamatos beruházásokra van szükség az innovatív restauratív anyagok fejlesztésének felgyorsítása, tartósságuk és megfizethetőségük növelése, valamint a laboratóriumból a piacra való eljuttatásuk érdekében. Ha ez nem történik meg, a fogorvosok negatív hatással lesznek a fogszuvasodás minőségi kezelésére és a foghúzások számának növekedésére, ami azzal fenyeget, hogy tovább növeli a szájüregi egészségügyi egyenlőtlenségeket. Az új fogpótló anyagok egészségügyi és környezeti hatásaira vonatkozó bizonyítékokra is szükség van.
Mivel nem létezik megoldás minden olyan helyzetre, amellyel a felek a fokozatos leépítésre vonatkozó megközelítés végrehajtása során szembesülnek, az olyan szervezetek, mint az FDI Fogászati Világszövetség, hangsúlyozzák a stratégiák nemzeti körülményekhez való igazításának fontosságát, összhangban az egyezmény A. mellékletének II. részével. A hivatkozott rész előírja, hogy a fogászati amalgám használatának fokozatos csökkentésére irányuló erőfeszítéseknek figyelembe kell venniük a vonatkozó nemzetközi iránymutatást és a hazai körülményeket, és hogy a feleknek a kilenc intézkedés közül legalább kettőt el kell fogadniuk. Az intézkedések közé tartozik az amalgám alternatíváit előnyben részesítő biztosítási politikák előmozdítása, a minőségi higanymentes fogászati restauratív anyagok kutatásának és fejlesztésének ösztönzése, valamint a szájegészségügy előmozdítására vonatkozó nemzeti célkitűzések meghatározása.
Annak érdekében, hogy jól felkészüljenek a felek következő, 2023-ban Genfben, Svájcban tartandó találkozójára, ajánlott, hogy a felek működjenek együtt környezetvédelmi minisztériumaikkal, egészségügyi minisztériumaikkal, a nemzeti fogászati szövetségekkel és a fogászati főorvosokkal, hogy megértsék a kihívásokat és az ajánlott megközelítések megvalósíthatóságát. Az Egészségügyi Világszervezet szerint egy nemzeti koordinációs bizottság felállítása az adott környezetvédelmi és egészségügyi minisztérium vezetésével olyan környezetet teremthetne, amely elősegítené a konszenzus kialakítását az egészségügyi ágazat számára.
A higanyról szóló Minamata Egyezményről további információk itt találhatók.
https://www.mercuryconvention.org/en
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/minamata-convention-parties-to-the-minamata-convention-on-mercury-further-strengthen-phase-down-approach-to-dental-amalgam/
2022.06.14
(Image: Shutterstock/Goffi)