Az Amerikai Fogorvosok Szövetsége nemrégiben elismerte, hogy a fogorvosok országszerte soha nem tapasztalt mértékű jelentkezőhiánnyal küzdenek, ami nagyrészt a világjárványnak és következményeinek köszönhető. Mit tehetnek a munkáltatók, hogy megállítsák az alkalmazottak motivált és boldog megtartását?
Anthony Klotz, a Texas A&M University menedzsment docense nemrégiben a közösségi médiában nagy port kavart a „nagy felmondás” előrejelzésével. Várhatóan egyre több munkavállaló fogja felmondani a munkahelyét a „világjárványhoz kapcsolódó megvilágosodások” miatt – a családdal töltött idő, a távmunka, az ingázás, a szenvedélyes projektek, az élet és a halál, és mindezek jelentése miatt. Bár némi fluktuáció az üzleti élet normális része, sok fogorvosi rendelőben a normálisnál nagyobb létszámigény jelentkezik.
Az áramlás lecsillapítása érdekében fontos, hogy a fogászati rendelők vezetői megtanulják felismerni a dolgozói elégedetlenség és kiégés jeleit, és stratégiákat dolgozzanak ki a dolgozók egészségére, termelékenységére és a csapatkultúrára gyakorolt negatív hatások csökkentésére.
Hogyan ismerjük fel a kiégést
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kiégést olyan szindrómaként definiálja, amely a krónikus munkahelyi stresszből ered, amelyet nem sikerült sikeresen kezelni. Három dimenzióval jellemezhető – az energia kimerülésének vagy kimerültségének érzése, a csökkent szakmai hatékonyság, valamint a munkától való fokozott mentális távolságtartás vagy a munkával kapcsolatos negativizmus vagy cinizmus érzése.
A kiégés általános állapottá vált. A Mental Health America nonprofit szervezet által készített 2021-es Mind the Workplace jelentés az Egyesült Államok 17 iparágában több mint 5000 munkavállaló megítélését mérte fel a munkahelyi mentális egészséggel kapcsolatos kérdésekkel, köztük a kiégéssel kapcsolatban. Az eredmények megdöbbentőek voltak.
A felmérés szerint a válaszadók közel 83%-a számolt be arról, hogy érzelmileg kimerültnek érzi magát a munkájától, míg a munkavállalók több mint 43%-a egyetért azzal, hogy a munkába állásuk óta érzéketlenebbnek érzi magát az emberekkel szemben.
A kiégés néhány gyakori jele:
- Csökkent termelékenység
- hiányzás
- A hibák számának növekedése
- Az érdeklődés vagy a lelkesedés hiánya
- negatív hangulat és hozzáállás
- Cinizmus a munkatársakkal szemben
Forrás: dentistryiq.com