A fogszabályozásban számos tényező befolyásolhatja a terápiás döntéseket. Például a fogszabályozó orvosok néha pontatlanul értelmezik a tudományos adatokat, és előfordulhat, hogy nem objektív kritériumok alapján döntenek arról, hogy végeznek-e invazív kezelést vagy foghúzást. A fogszabályozás egyszerűsítésére törekedve amerikai kutatók nemrégiben feltaláltak egy mesterséges intelligencia (AI) eszközt, amely második véleményt ad, és segít a klinikusoknak kiválasztani a páciensek számára legjobb kezelési lehetőségeket.
A mesterséges intelligenciának egyre több alkalmazási területe van a fogászatban, és segíthet a fogorvosoknak a diagnózis, a kezelés kivitelezésének és tervezésének, valamint a klinika napi irányításának precízebbé tételében. Segíthet a betegek virtualizálásában is, és óriási potenciállal rendelkezik a klinikai munkafolyamatok javításában. A fogszabályozás területén a mesterséges intelligencia segíthet a fogszabályozási kezelések diagnosztikai pontosságának javításában, ezáltal javítva a munka minőségét.
„Ha két ortodontus ül egy szobában, akkor a diagnosztizált betegek 50%-ánál nem értenek egyet, különböző mértékben” – mondta Dr. Madhur Upadhyay, a Connecticuti Egyetem Fogorvosi Karának ortodontia docense egy sajtóközleményben. „Mindenki ugyanazt a szakirodalmat olvassa, de talán különböző módon értelmezi azt. A mesterséges intelligencia nagyon szépen el tudja végezni ezt a munkát – elsajátítja a szakirodalmat, majd úgy értelmezi, hogy talán pontosabban értelmezi, mint ahogyan a legtöbben értelmezzük” – tette hozzá.
Az újszerű algoritmus az orvosi szakirodalom és a szakértői döntések mély hálózatából származó adatokat használja fel, és jelzi, hogy egyetért vagy nem ért egyet a fogszabályozó orvos elemzésével, így vagy megerősíti a klinikus diagnózisát, vagy rámutat arra, hogy az eltérés forrásának meghatározásához további megfontolásra van szükség. Összesen 14 különböző elsődleges és alternatív kezelési lehetőséget kínál.
A pontatlan diagnózisok olyan fogászati problémákat eredményezhetnek, mint az állkapocsfájdalom, a csontvesztés és az ínyvisszahúzódás, amelyek esetleg csak évekkel az előírt kezelés után alakulnak ki, ami megnehezíti az összefüggés megállapítását. Dr. Upadhyay úgy véli, hogy az AI-eszköz segíthet elkerülni a fogszabályozó kezelés bizonyos káros hatásait. „Tegyük fel, hogy egy olyan páciensnél húzunk ki fogakat, akinek nem volt szüksége fogak kihúzására. Vagy tegyük fel, hogy egy páciensnél szükség volt fogak kivételére, de ön nem húzott ki fogakat. Ez veszélyeztetheti a fogak, a csont és a környező struktúrák szerkezeti integritását” – jegyezte meg.
A betegek eredményeinek javítása mellett az algoritmus a tervek szerint értékes időt szabadít fel a szolgáltatók számára, lehetővé téve számukra, hogy több beteget diagnosztizáljanak a pontosság veszélyeztetése nélkül. A kutatók már keresték a mesterséges intelligencia algoritmus szabadalmaztathatóságát és kereskedelmi forgalomba hozatalát.
„Az emberi erő jelentős része pazarolódik olyan hétköznapi feladatok elvégzésére, mint az ábrák kivágása, az ábrák méretének módosítása, néhány vonal meghúzása az értelmezésükhöz – ezek eléggé alapvető dolgok” – jegyezte meg Dr. Upadhyay. „Egy rendszernek automatikusan képesnek kellene lennie erre.”
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/artificial-intelligence-in-dentistry-streamlining-orthodontic-care/