Hosszas előkészítő munka után 2022. első félévében megalakult a Magyar Dentálhigiénikusok Egyesülete. Az egyesületre azért volt szükség, mert Magyarországon, bár két típusú képzés is folyik, és a dentálhigiénikusok, klinikai fogászati higiénikusok száma jelentős, mégsem volt egy szervezet, egyesület, mely összefogja a szakmában tevékenykedőket. Az Egyesület a jövőben szakirányú képzéseket nyújt, érdekképviseleti tevékenységet folytat, és jogi segítséget kíván biztosítani az Egyesület tagjai számára. Az egyesület elnökének Székelyhidi Évát választották, alelnök Fekete Csilla Kinga és Balogh Georgina, elnökségi tagok: Muzsik Eszter, Banyó Anita, Szabó-Kurucz Dóra, Horváth Erika, Pálházyné Mándoki Emese, Albert Fruzsina és Bakos-Galambos Katalin. Az Egyesület vezetésének tagjai kiegyensúlyozottan klinikai fogászati higiénikusok és dentálhigiénikusok, mivel az Egyesület képviselni kívánja mind az OKJ, mind a BSc. végzettségűek érdekeit, segíteni kívánja mindennapos munkájukat.

Az egyesület egyik fő célja szakmai érdekképviselet biztosítása. Fontos a kompetenciakörök meghatározása mellett annak betartásában segítséget nyújtani. A dentálhigiénikus hivatás szakmai és társadalmi szintű elismertségének növelése mellett az Egyesület szakmai bázist és szakfórumot biztosít tagjai számára. Az Egyesület részt kíván vállalni a dentálhigiénikus képzési, továbbképzési szakképzési rendszerének és követelményszintjének kialakításában. Célunk még pontszerző továbbképző programok szervezése, koordinálása, elméleti és gyakorlati, készségeket fejlesztő tanfolyamok keretében. A továbbképzésekkel kapcsolatos tudnivalók összefogásával információkat szeretnénk biztosítani a weboldalunk felületén, a www.dentalhigienikusegyesulet.hu oldalon. Honlapunk az összes, szakmát érintő újdonságot, képzéseket, elérhetőségeket tartalmazza.
A Magyar Dentálhigiénikusok Egyesületének másik fő célja a lakosság életminőségének javítását elősegítő magas szintű, szervezett orális prevenciós tevékenység elősegítésében való részvétel. Magának a dentálhigiénikus képzésnek a gondolata 1995-ben került be a Minisztériumba, 1998-ban végzett az első évfolyam az OKJ képzésben, majd 2018-ban már a BSc. képzésből is kikerültek a szakmába az első végzősök. Az OKFŐ adatai szerint 2021 december 31-én 3366 klinikai fogászati higiénikus (OKJ) és 40 dentálhigiénikus (BSc.) rendelkezett aktív működési engedéllyel. Korcsoportos bontásban a 30 év alattiak aránya 22,9%, 30-40 év közöttiek aránya 24%, 40-50 év közöttiek 30,2%, 50-60 év közöttiek aránya 19% és 60 év felettiek aránya 3,8%, tehát a szakma nem elöregedett. A klinikai fogászati higiénikusok és dentálhigiénikusok földrajzi megoszlása az országban aránytalan, a klinikai fogászati higiénikusok 47,8%-a Budapesten vagy Pest megyében, 10,9%-a Győr-Moson-Sopron megyében dolgozik. A Szegedi Tudományegyetemen végzett dentálhigiénikusok 55%-a Csongrád-Csanád megyében vállal munkát, ahol a képzésük történt és 17,5% dolgozik a fővárosban.
Végeztünk kutatást a fogászati szakmában dolgozók körében, ahol a higiénikusok prevenciós tevékenységét a válaszadók 84,7%-a fontosnak tartotta. Ennek ellenére a fogorvosok válaszai alapján teljes munkaidőben csak 19,1%, részmunkaidőben pedig csak 35,9% alkalmaz BSc., vagy OKJ végzettséggel rendelkező dentálhigiénikust praxisában, aminek nem a szakember hiány az oka. A klinikai fogászati higiénikus végzettséggel rendelkezők csak 43,2%-a dolgozik higiénikusként részmunkaidőben és ennél kevesebben, csak 39,7% végez szájápolási és/vagy prevenciós feladatot teljes munkaidőben. A szájüregi egészség rossz statisztikai mutatóiban változást idézne elő, ha a prevencióra szakosodott klinikai fogászati higiénikusok és dentálhigiénikusok teljes munkaidőben végezhetnék a lakosság szájüregi egészségéhez szükséges edukálást, instruálást, szűréseket és kezeléseket.
A szakma örömmel üdvözölte az Egyesület megalakulását. A belépéssel kapcsolatos információk megtalálhatók a honlapon. (www.dentalhigienikusegyesulet.hu)