Ebből a szempontból a teher megfelelő eloszlása igen fontos faktor. A mágnesek segítségével megtartott overdenture fogsorok esetén a fogazatot helyén tartó elemeket nem éri káros hatású oldalirányú erőhatás, ezáltal a fogsor klinikailag kedvező helyzete hosszú időn át fenntartható. Emiatt a Dyna (közvetlen) rendszer a rendkívüli módon veszélyeztetett részeknél is felhasználható, megfelelő körültekintés mellett. Tanulmányok kimutatták, hogy az ilyen esetekben használt mágneses rendszerek 86 százalékéban az alátámasztó fogak stabilitása megnövekedett. A Dyna (közvetlen) rendszer egyszerűsége és megbízhatósága folytán a fogorvosok és pácienseik számára szilárd és egyedi fogászati retenciót tesz lehetővé, akár fogászati szempontból bonyolult és nehéz szituációkban is. 1985-ös bevezetése óta az egész világon sikerrel használják.
Javallatok
Teljes vagy részleges overdenture fogsor retenciójakor a mandibulában vagy a maxillában.
- Az egyéb kezelési módszerek kedvezőtlen prognózisa esetén.
- Manuális ügyességi deficienciával rendelkező páciens esetén, a rendszer egyszerűsége és könnyű tisztíthatósága miatt.
- Maxillo-faciális protézis esetén.
Ha támasztékot használunk (Dyna közvetlen rendszer) a részeket megfelelő dőlésszögben kell beállítani és a kész rendszert a gingiva szintje fölött szükséges elhelyezni. Egyéb esetben a Dyna EFM fémötvözet használandó a támaszték kialakítására (a Dyna EFM fémötvözet nem tartalmat toxikus vagy allergén összetevőket).
Dyna közvetlen rendszer
A fogorvosi székben beültetett mágneses tartozék, részleges vagy teljes overdenture fogsorhoz, mely természetes alapanyagokkal van kiegészítve. A fogorvos által könnyen és gyorsan felhelyezhető. Az előre gyártott belső-külső fogászati implantátumokhoz hasonlít. Az endodontika után az alátámasztó fogról eltávolítják a koronát, majd az utolsó előkészítő lépés is megtörténik a rendszerben található két fúró segítségével. A Dyna közvetlen támasztékot ezután üvegionomer cementtel ragasztják be és kompozittal rögzítik. A mágnes ezután helyezhető be a fogazatba.
A rendszer a következőket tartalmazza:
- Előregyártott támasztékok két méretben, Ø4,8mm (standard) és Ø4,0 mm, mesterséges Dyna EFM fémötvözetből előállítva
- Erős, biokompatibilis minimágnesek, különféle méretekben szállítva
- Egy spirális fúró, egy peremfúró és egy felhelyezéshez használt eszköz
Hogyan használjuk a rendszert?
- A kiválasztott fogon végezzünk el egy általános endodontikai beavatkozást. Távolítsuk el az alátámasztó fog felszínéről a koronát, 1mm subgingivális vastagságig. Készítsük elő a végső felszínt az alveoláris csúccsal párhuzamosan, alakítsunk egy kis lingvális vagy palatinális lejtést
- Fúrjuk meg a gyökeret a Dyna spirális fúró segítségével
- Készítsük elő a peremet a Dyna peremfúró segítségével
- Cementáljuk a Dyna közvetlen támasztékot az üvegionomer cementtel és a kompozittal rögzítsük. (Figyeljünk arra, hogy ne maradjanak egyenetlen felszínek vagy élek)
- A mágnes ezután felhelyezhető fogorvos által vagy fogászati laborban (bővebb információért olvassa el a Dyna (közvetlen) rendszer útmutatóját)
Dyna rendszer
Egy mágneses tartozék, részleges vagy teljes overdenture fogsorhoz, mely természetes alapanyagokkal van kiegészítve. Az előre gyártott belső-külső fogászati implantátumokhoz hasonlít. Az endodontika után az alátámasztó fogról eltávolítják a koronát, majd egy végső, a legalsó lehetséges szintű, ferdén levágott ún. bevel előkészítés történik. Ezután a gyökérfedőről teljes lenyomat készül és a fogászati laborban elkészítik a megfelelő támasztékot, ami Dyna EFM fémötvözetből áll. A Dyna gyökérfedőt ezután üvegionomer cementtel ragasztják be és egy kompozittal rögzítik. A mágnes ezután helyezhető be a fogazatba.
A rendszer a kövezkezőket tartalmazza:
- Mesterséges Dyna EFM fémötvözet
- Erős, biokompatibilis minimágnesek, különféle méretekben szállítva
Dyna WR mágnesek
A Dyna WR mágneseket CAM alapú esztergáló berendezésekkel gyártják. Ezen módszer segítségével a mágnest keményített műtéti acéllal egységesítik, így a kész termék használati ideje megnövekszik. A legújabb lézeres technológia alkalmazásával a legkisebb gyártás során esetlegesen fellépő hiba is megelőzhető. A felhasznált alapanyagok garantáltan permanens mágneses tulajdonságokkal rendelkeznek. A mágnesek két különböző méretben készülnek, magasságuk 1,7mm valamint 2,7mm, az átmérő mindkettő esetében 4,5mm, Az 1,7mm-es mágnes (S3) vonzóereje 300g, míg a 2,7mm-es mágnesé (S5) ± 470g.A mágnesek nem véletlenül készültek ilyen kis dimenziójú méretekben. Ezáltal a mágnesek soha nem karcolódhatnak meg vagy törhetnek el!
Mért pont a Dyna rendszer/Dyna közvetlen rendszer?
A Dyna (közvetlen) rendszer a következő előnyökkel rendelkezik:
- Nem szükséges aktiválni
- Állandó és stabil retenció
- Nincs lenyomatvétel vagy egyéb laboratóriumi kiegészítő elemek
- A párhuzamos előkészítés kevésbé szükséges
- Az alapozó lépések megegyeznek egy standard fogászati kezeléssel
- A páciens számára nagyon egyszerűen fenntartható dentálhigiénia
- Függőleges terhelés az elemeken
- Csökkentett laborköltségek
A Dyna közvetlen rendszer ezenkívül egyéb előnyökkel is rendelkezik:
- Rövid beültetési idő (a rendelőben elvégezhető az egész kezelés)
- Még jobban leegyszerűsített procedúra
- Szignifikánsan csökkentett költségek
Általános kontraindikációk:
- Gyakori fogcsikorgatás
- A páciens motivációjának teljes hiánya
- Rossz dentálhigiénia
- Elégtelen interokkluzális tér
Kontraindikációk a Dyna közvetlen rendszer esetén, melyek a Dyna rendszerrel kiküszöbölhetőek:
- Az alátámasztó fog dőlésszöge kedvezőtlen (megnövekedett perforáció kockázat)
- Subgingvális előkészítés
- Az alátámasztó fog szélessége elégtelen
A mágneses tartozékot implantátumok mellett is lehet alkalmazni.
Háttér információk
A Dyna mágneses tartozék két fő részből tevődik össze: a támasztékból vagy fémötvözetből, valamint maga a mágnesből. Mindkét rész tulajdonságait intenzíven monitorozták és dokumentálták a rendszer piacra kerülése óta. Az ötvözetet érintő tanulmányok a következőket mutatták ki:
- Nem hajlamos a korrodációra, még akkor sem, ha intraorálisan egyéb fémekkel érintkezik
- Nem tartalmaz toxikus vagy allergén összetevőket
- Nem képez galvánelemet egyéb fémekkel intraorálisan
A mágnesesség jelenségét is széles körben tanulmányozták. Különféle folyóiratok a mágnes terek emberre gyakorolt lehetséges hatásairól írnak. Ezen tanulmányok alapján leszűrhető, hogy a Dyna (közvetlen) rendszer, ha az előírtaknak megfelelően használják, nem fejt ki semmiféle hatást az emberi szervezetre. Ezenkívül az is bebizonyosodott, hogy a Dyna mágnesek biokompatibilisike és nem hajlamosak korrozióra. A Dyna (közvetlen) rendszer az ún. nyílt mágnesesség elvének segítségével fejti ki a szükséges hatásokat, ez az jelenti, hogy a mágneses fluxus a környezetébe sugároz. A Dyna azért választott a nyílt mágneses terekre épülő módszert, mert itt, ellentétben a zárt mágneses terekkel, a mágnesnek nem szükséges a vonzandó tárgy közvetlen közelében elhelyezkednie. Ennek természetesen klinikai következményei is vannak. Egy overdenture fogazat, melyet elhelyeznek a páciens szájában, bizonyos szintig mobilis, tehát a mágnesek nem minden esetben lehetnek kapcsolatban a támasztékkal vagy az alátámasztó foggal. A nyílt mágneses mezők alkalmazása lehetővé teszi a retenciót az ilyen szituációkban is, ezáltal a páciensek kényelmesebben viselhetik overdenture fogazatukat.
Az NMR képalkotókkal végzett vizsgálatok tisztán kimutatták a mágneses mezők és a mágnesek között fellépő kölcsönhatásokat, valamint a ferromágneses gyökérfedőkkel kapcsolatos kölcsönhatásait is. Az NMR által kibocsátott mező kedvezőtlen a mágnesekre nézve. A mágnesek, valamint a ferromágneses gyökérfedők megzavarják az NMR képalkotási mechanizmusát, ami így akár teljesen eltorzulhat. Ezért a fogsort ilyen vizsgálatok előtt, szükségszerűen el kell távolítani. A gyökérfedők és a támasztékok eltávolítása csak abban az esetben kötelező, ha a felvétel közvetlenül a Dyna rendszerek melletti területről készül.
A Dyna mágnesek semmilyen hatással nincsenek a páciensek pacemakerjeire, ha azok több mint 1 cm távolságra helyezkednek el a rendszertől.
Technikai adatok
Az összes fogászati implantátum és egészségügyi berendezés, melyet fogászati helyreállításra használnak és a Dyna Dental Engineering B.V. cég készített az Európai Egészségügyi Készülék Irányelv 93/42/EEC pontja által jóváhagyott. Ezenkívül azEN-ISO 13485:2003és EN-ISO 9001:2000 minőségi és előállítási elveknek is maradéktalanul megfelelnek. Az összes Dyna termék szigorúan ellenőrzött korrózióellenállásal, biokompatibilitással stb. kapcsolatban.