Az emberek azonban századok óta ábrándoznak a fogak visszanövesztésének lehetőségéről. Ezeket a reményeket a számfeletti fogak megjelenése vagy a teratómákban lévő teljesen kifejlett fogak jelenléte táplálta.
Mostanában újra felvetődött a fogak biotervezésének témája, mivel a genetikai és fejlődésbiológia tudományos áttörései segítségével új szintre emelkedett a fog fejlődésének ismerete. Ma már jól ismerjük a fogfejlődés kulcsmozzanatait és mechanizmusát.
Az őssejt-kutatás figyelemreméltó eredményei táplálják jelenleg a reményt a fognövesztés terén. Az fognövesztéshez szükséges őssejtek forrására vonatkozó kérdés azonban még válaszra vár.
A felnőtt emberi fog tartalmaz ugyan őssejteket, azonban nem biztos, hogy ez a kivitelezéshez megfelelő őssejt-populáció. Sokkal valószínűbb, hogy a klinikai fogregeneráció végrehajtásához nem fog eredetű
sejteket kell majd újraprogramozni.
Az őssejtek és progenitor sejtek fog-specifikus sejtekké történő átalakulását illető újraprogramozáshoz kapcsolódóan rengeteg aktív kutatás folyik a laboratóriumokban, azonban sok más kihívással is szembe kell nézniük a kutatóknak: ilyen például a fog mérete, a korona formája és a mineralizált szövetek összetétele is.