A fogászati betegségek azonosítása gyakran nehézkes és időigényes. Annak érdekében, hogy a fogászati szakembereket segítsék a fogászati problémák jobb felismerésében, brit kutatók jelenleg egy mesterséges intelligencia (AI) modellt fejlesztenek a fogászati rendellenességek anatómiai struktúrák felismerésére. A projekt célja, hogy átfogó megoldást nyújtson a fogászati röntgenfelvételek rögzítésére és annotálására, és nemrégiben 1,55 millió font (1,79 millió euró) támogatást kapott a National Institute for Health and Care Research-től.
A projektet a Surrey Egyetem vezeti a King’s College London, a Royal Surrey NHS Foundation Trust és az Oral Health Foundation partnerségével. Dr. Yunpeng Li, a projekt két vezetőjének egyike, a Surrey Egyetem mesterséges intelligenciával foglalkozó vezető oktatója sajtóközleményben nyilatkozott a projekt jelentőségéről: „A technológia értékes időt és pénzt takaríthat meg, ha szélesebb körben elterjed, lehetővé téve a fogorvosok számára, hogy a rendellenességek felbukkanjanak előttük, és a röntgenfelvételeket nagyobb pontossággal olvassák le.”
„A projektnek ez a következő szakasza hihetetlenül izgalmas, mivel együttműködve dolgozunk egy működő prototípus megalkotásán, amely alkalmas a valós klinikai körülmények között való használatra. Az eddigi erőfeszítések közé tartozik a megjegyzésekkel ellátott röntgenfelvételek reprezentatív készletének összegyűjtése és egy egyedi fejlesztésű mesterséges intelligenciamodell betanítása a fogászati betegségek felismerésére. Alig várjuk, hogy a következő néhány évben átfogó eredményeket érjünk el” – tette hozzá.
Ahhoz, hogy a fogászati szakemberek megbízható eszközként bízzanak a rendszerben, először is nagyfokú pontosságot kell elérnie. Dr. Owen Addison, a londoni King’s College szájsebészeti rehabilitáció professzora és a projekt közös vezetője megjegyezte: „A pontosabb diagnózist és klinikai döntéshozatalt támogató mesterséges intelligencia rendszerek segíteni fogják a betegeket, de megbízhatónak kell lenniük. Alig várjuk, hogy támogatni tudjuk ezt a projektet a fogászati szakértelemmel és a végfelhasználók igényeinek figyelembevételével”.”
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/researchers-developing-novel-ai-platform-for-dental-disease-identification/