A parodontális fogágybetegség gyulladásos következményeinek jobb jellemzésére törekedve a kutatók nemrégiben két pontértéket fejlesztettek ki a nyálban lévő citokinek szintjének leírására. A pontszámok segíthetnek annak mérésében, hogy egy beteg mennyire jól reagál a parodontális kezelésre, előre jelezhetik a parodontális betegség kiújulását, és kimutathatják a szisztémás betegséggel összefüggő, folyamatban lévő gyulladást.
A parodontális betegséget korábban már összefüggésbe hozták bizonyos szisztémás betegségekkel, többek között a cukorbetegséggel és az Alzheimer-kórral, és a citokinek döntő szerepet játszanak a parodontális betegség patofiziológiájában.
Mivel a periodontális zsebek mélyén található folyadékban nehéz citokineket mérni, a kutatók 67 olyan 45 éves és idősebb felnőtt nyálában talált gyulladáscsökkentő és gyulladásgátló citokinek egy sorát mérték meg, akik valamilyen fokú periodontális betegségben szenvedtek. Ezután a nyálcitokinek két összetett indexét állították össze, és megállapították, hogy a parodontális gyulladás súlyossága korrelál-e ezekkel a pontszámokkal. A gyulladás értékelésére a parodontális gyulladt felszín (PISA) mérőszámot alkalmazták, amelyet a parodontális zsebek mélységéből és a szondázáskor fellépő vérzésből számítanak ki.
„A parodontális gyulladás nem csak a vizsgálat során látszik, hanem a páciens nyálában is tükröződik” – mondta a vezető szerző, Dr. Angela R. Kamer, a New York-i Egyetem Fogorvosi Főiskolájának Ashman Parodontológiai és Implantációs Fogászati Tanszékének docense.
„A nyálcitokinek egyfajta ablakot jelentenek a szájüregi környezet molekuláris összetételére” – mondta a vezető szerző, Dr. Vera W.L. Tang, ugyanezen tanszék klinikai adjunktusa.
A kutatók megállapították, hogy a PISA-értékek szignifikánsan összefüggnek az új citokinértékekkel, függetlenül az olyan tényezőktől, mint az életkor, a nem, a dohányzás és a testtömegindex. Emellett arról is beszámoltak, hogy a magasabb citokin pontszám nagyobb parodontális gyulladást tükrözött egy betegnél. „Ez azt mutatja, hogy egyetlen, több nyálcitokint felölelő pontszám korrelál a parodontális gyulladás súlyosságával” – mondta a társszerző Prof. Leena Palomo, a tanszék vezetője.
A szerzők szerint további kutatásokra van szükség a citokin pontszámok validálásához különböző egészségi állapotú és különböző szintű parodontális betegségben vagy egészségben szenvedő betegeknél, beleértve az egészséges ínyt és a korai stádiumú parodontális betegséget. Amennyiben a citokin pontszámokat nagyobb és változatosabb betegpopulációban validálják, az javíthatja a parodontális betegség progressziójának és kiújulásának, valamint más szisztémás állapotokkal való lehetséges kapcsolatának megértését.
„Az ínybetegség kezelésével, például a fogkőeltávolítással tudjuk, hogy a PISA-pontszám csökken. Érdekes lenne látni, hogy a citokin pontszám is csökken-e – vagy ha ez fennáll, megvizsgálni, hogy ez mit jelent” – tette hozzá Dr. Kamer. „Vajon valamilyen kiváltó okot, például szisztémás betegségből eredő folyamatos gyulladást észlel? Vagy ha valakinek hipergyulladásos reakciója van, amit a magas citokin pontszámból tudnánk, megjósolhatja-e, hogy a periodontitis kiújul-e vagy előrehalad-e a jövőben? Reméljük, hogy a jövőbeni kutatások során ezeknek a kérdéseknek is utána tudunk nézni.”
A „Periodontal Inflamed Surface Area (PISA) associates with composites of salivary cytokines” című tanulmányt a PLOS ONE című online folyóirat 2023. február 15-i számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/researchers-develop-novel-cytokine-indices-that-reflect-severity-of-periodontal-inflammation/
(Image: sciencepics/Shutterstock)