A mogyoróallergia szájon át történő immunterápiája azt jelenti, hogy az embereknek kis mennyiségű mogyorót adnak időnként, hogy immunizálják őket a hüvelyes növényre, és így a jövőben enyhébb reakciót váltsanak ki a mogyoróval szemben. A kutatók most egy olyan speciális fogkrémet fejlesztettek ki, amely hatékonyan tudja eljuttatni az allergén fehérjéket a szájüreg immunológiailag aktív területeire. Az új megközelítés biztonságos és kényelmes alternatívát kínál az allergiás immunterápia helyett az ételallergiában szenvedő egyének számára.
A mogyoróallergia az egyik leggyakoribb ételallergia a világon, és különösen gyakori a gyermekek körében. Sürgősségi osztályra történő felvételekhez és akár halálos kimenetelű allergiás reakciókhoz vezet, és a mogyoróallergia előfordulási gyakorisága egyre nő. Kezelése többnyire az allergén teljes kerülését és egy vészhelyzeti intézkedési terv követését foglalja magában arra az esetre, ha a mogyoróval való véletlen érintkezés mellékhatást eredményez.
Bár bizonyos ételallergiák, mint például a tojás- vagy tejallergia, idővel javulnak, a mogyoróallergiát nehéz kinőni, és gyakran élethosszig tart. A mogyoró orális immunterápiának köszönhetően azonban lehetséges a gyermekeknél a mogyoróval szembeni tolerancia kialakítása.
A kutatók a mogyoróallergiás emberek életének javítására törekedve olyan újszerű deszenzibilizációs módszert fejlesztettek ki, amely nem igényli, hogy a betegek ténylegesen földimogyorót fogyasszanak. „Az orális nyálkahártya-immunterápia (OMIT) egy speciálisan kifejlesztett fogkrémet használ, hogy az allergén mogyorófehérjéket a szájüreg területeire juttassa” – mondta el sajtóközleményében Dr. William E. Berger, a kutatás vezetője, az amerikai Orange County Gyermekkórház gyermekallergológusa. „Az OMIT mint a mogyorófehérje beviteli mechanizmusa nagy lehetőségeket rejt magában az ételallergia deszenzibilizációjában. Célzott adagolásának és egyszerű beadásának köszönhetően támogatja a jobb alkalmazkodás célját” – tette hozzá.
A vizsgálatba 32, 18 és 55 év közötti mogyoróallergiás felnőttet vontak be, akik vagy növekvő dózisú mogyorófogkrémet, vagy placebót kaptak. A résztvevőket ezután 48 héten keresztül megfigyelték.
„Megállapítottuk, hogy a fogkrémmel kezeltek 100%-a következetesen tolerálta az előre meghatározott protokoll szerinti legmagasabb adagot” – jelentette ki Dr. Berger. „Az aktív résztvevőknél sem közepes, sem súlyos szisztémás reakciók nem fordultak elő. A nem szisztémás mellékhatások többnyire helyi (szájviszketés), enyhe és átmeneti jellegűek voltak. A kezeléshez való alkalmazkodás 97%-os volt, és nem volt a vizsgálatból való lemorzsolódás a vizsgálati gyógyszer miatt”.”
A kutatók most további hosszú távú vizsgálatokat terveznek, hogy tovább értékeljék a fogkrémterápia hosszú távú védelmet nyújtó alkalmazását a földimogyoró véletlenszerű lenyelése ellen.
„Az OMIT biztonságos és kényelmes lehetőségnek tűnik az ételallergiás felnőttek számára. Az eredmények támogatják e fogkrém további fejlesztését a gyermekpopulációban” – zárta Dr. Berger.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/researchers-develop-special-toothpaste-for-peanut-allergy-treatment/
(Image: goffkein.pro/Shutterstock)