Július 1-jétől a primer és revíziós beavatkozásokat egyaránt jegyezni kell az OEP online regisztrációs felületén. A szolgáltató és a beteg adatai, valamint általános egészségi állapotának jellemzői mellett az adatbázisba kerülnek a műtét személyi és tárgyi körülményei, a beültetett protézis adatai, az egy időpontban végzett implantátum kivétel és az ismételt beültetés.
Adatot kell szolgáltatni a műtét közbeni esetleges szövődményekről, csípőprotézis esetén még a cementezési technikáról is. A protézisregiszterbe felvitt adatok átkerülnek az Implantátumregiszterbe – tájékoztatta lapunkat az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkársága.
Mint ismert, a Magyar Protézis Regisztert 2007 óta önkéntes alapon vezeti a Magyar Ortopéd Társaság, és egy ideje már nemcsak az ortopéd sebészek, hanem a traumatológusok is jelentenek.
Az angol mintára kialakított nemzeti regiszter valid adataiból félévente küld majd összefoglaló jelentést az OEP az Egészségügyi Szakmai Kollégium ortopédia, traumatológia és rehabilitáció tagozatainak, az ENKK-nak és az egészségügyért felelős miniszternek. A protézisregiszter adataiból kiderül, milyen az ellátásban alkalmazott protézisek minősége és kihordási ideje, és melyek azok az eszközök, amelyeket nagy tömegben kell cserélni. Kimutatható lesz az is, hogy a szolgáltatók és az orvosok milyen reoperációs rátával és mennyi szövődménnyel dolgoznak, milyen minőségben végzik munkájukat.
Arról nem rendelkezik a miniszter, hogy az endoprotetikában érintett orvostechnikai beszállítók vagy a betegek, illetve szervezeteik hozzáférhetnek-e a protézisregiszter adataihoz. Pedig nemrégiben több lap is beszámolt arról, hogy csupán a páciensek alig fele kap információt a beültetendő protézis típusáról, miközben 90 százalékuk szerint alapvető fontosságú lenne ebben a kérdésben a tájékoztatás.
A protézisekről eddig is vezettek listát az OEP-nél, minden olyan eszközről, amely a műtét után legalább harminc napig a testben marad. Tehát számon tartják – most már 3. éve –, a nagyízületi protézisek mellett a mell- vagy fogászati implantátumokat is.
Az online adatlap kitöltése előírás, az ezzel kapcsolatos hatósági feladatokat pedig az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ látja el. A hivatal pénzbírságot is kiszabhat – ötventől négyszázezer forintig –, ha valaki elmulasztja az adatszolgáltatást.
A szakminisztérium összefoglalójából kiderül, hogy a regisztrált egészségügyi szolgáltatók az adatok feltöltését folyamatosan végzik, a rendszerben kb. 400 000 adatlap szerepel jelenleg, ez körülbelül 660 regisztrált egészségügyi szolgáltatót jelent. A feltöltött adatlapok közül a legtöbb a szemészeti implantátum (149 000 adatlap), ezt követi a mozgásszervi implantátum (67 000 adatlap), a szív- és érrendszeri implantátum (47 000 adatlap) és a fogászati implantátumok (35 700 adatlap).
Egy budai magánrendelő parodontológus szakorvosa érdeklődésünkre elmondta: számukra nem jelent plusz adminisztrációs terhet az adatszolgáltatás, ugyanis korábban is körültekintően kellett dokumentálni az implantátumok útját.
Számára a napi praxisban is nagy segítség, ha pontos információk alapján kezelhet egy beteget, aki például korábban más fogorvosnál járt. A rendelőben egyébként kétféle implantátumot használnak, és hetente hozzávetőleg öt implantációt végeznek. A regiszterbe be kell írni a törvény alapján a páciens, valamint a beavatkozás (beültetés, eltávolítás vagy csere), az implantátum és a beültetést végző egészségügyi szolgáltató adatait.
Mint megtudtuk, az ENKK hatósági ellenőrzést négy esetben indított bejelentést követően. Három lezárt esetben nem kellett büntetést kiszabni, mert a szolgáltató az adatfeltöltést utólag elvégezte. A negyedik eljárás folyamatban van. Azt is megtudtuk, hogy a szakmai kollégiumtól érkező visszajelzések feldolgozását folyamatosan végzi az ENKK. Amennyiben bármely eszközzel kapcsolatban biztonsági vagy megfelelőségi aggályok merülnek fel, a hatóság gyorsan és hatékonyan tudja beazonosítani az érintettek körét és megtenni a szükséges intézkedéseket. Ezzel teljesül az implantátumregiszter célja.
Szerző: K.D.D.