A kompressziós állkapocsízület első jele az ízület kattogása. Ennek oka, hogy a fogak nem biztosítanak elegendő helyet a porckorong számára, ezért kicsúszik az ízületi képletek közül. A hangjelenség oka a képződő vákuum, mint az ujjpercek széthúzásakor. A kicsúszott porckorong már nem csak nem segíti a condylus mozgását, gátolhatja is azt.
Kezdetben a legkisebb szájnyitásnál kattog az ízület, mert a nyomás megszűntével azonnal visszarendeződik a porckorong. Később már csak közepes, majd maximális szájnyitásnál áll helyre. Azután pedig tipikusan irreverzibilisen károsodik a porckorong, és már nem képes az ízületfej alá kerülni.
Az ízület kompressziójának oka lehet a rossz harapás alapján legyártott fogpótlás, hibás fogszabályozó kezelés, vagy éppen a bölcsességfog, amely helyhiány miatt az előtte álló fogat kissé kimozdítja.
Esetbemutatás
Egy pácienst a fél éve kattogó ízülete miatt utaltak hozzám. Az anamnézis számos temporomandibularis diszfunkcióra utaló tünetet tárt fel: a páciens beszámolt alvászavarról, alvás során karzsibbadásról, erős izzadásról, gombócérzésről a torokban, váll- és nyakizomzat görcseiről, rendszeres fejfájásról.
A diagnózis felállítására analóg axi-o-gráfiás vizsgálatot végeztem (1–2. ábrák).
A felső modellt arcíves regisztrálás segítségével egyéni értékű artikulátorba gipszeltem. Az alsó-felső állcsont relációját támasztócsapos regisztrálással határoztam meg a CondyLoc eszközzel (3. ábra).
A regisztrálás során az eleve kompressziós ízület a kompressziós marad, az amúgy egészséges ízület pedig az erős összeharapástól kicsúszik az ízületi porckorong, tehát iatrogén lesz kompressziós (4–5–6. ábrák).
Az így nyert harapásnak megfelelően készült el a sín (7. ábra).
A páciens a sínt alvásnál viselte, reggel én távolítottam el először szájából. Ekkor a sínpozíciót átmásoltam a fogakra, azaz a prematur érintkezéseket megszüntettem úgy, hogy fóliára kétszer csattogtattam, a jelölt pontokat eltávolítottam, amíg mindkét oldalon a rágófogak érintkeztek. A sínviselést és reggeli korrekciót háromszor végeztem el. Negyedik alkalommal, egy hónappal később viselte alvásnál a sínt a páciens. Az okklúzión ekkor már nem kellett korrigálni, mert – a sín eltávolítása után – a fóliára való kétszeri csattogtatás mindkét oldalon a rágófogak érintkezését mutatta. A páciens korábban fennálló tünetei, valamint az ízület kattogása ekkorra már megszűntek.
Szokásosan befejeztem volna a kezelést, de elméletem és gyakorlatom bizonyítása végett megismételtem a támasztócsapos regisztrálást és az axiográfiás vizsgálatot (8–9. ábrák).
Konklúzió
A támasztócsapos regisztrálásnál a nem a nyílhegybe futó protrúziós vonal a porckorong iatrogén kompressziójára utal. A nyílhegytől balra megjelenő protrúziós vonal a bal oldali, míg a nyílhegytől jobbra a jobb oldali ízületi porckorong iatrogén kiszorításának a jele. „Hibátlan rajzolatot” csak akkor találunk, amikor mindkét ízület eredendően kompressziós.
Dr. Fehér Tibor