A VITA VIONIC VIGO precíz illeszkedése és előkondicionálása lehetővé teszi a CAD/CAM gyártású fogsorokhoz való, egyszerű építési módszerrel történő felhasználását. Ezt mutatja be itt következő cikkében Darius Northey. A „digitális” előregyártott fog a szerző véleménye szerint igazi előnyt nyújt a digitálisan dolgozó laboratóriumoknak, hogy felhasználói hard- és szoftverjüket még hatékonyabban használhassák ki.
Néha tényleg elég csak egy kis változás, hogy a döntő előrelépést megtehessük. A digitális fogsor hírneve eddig arról szólt, hogy gazdaságtalan és körülményes. A kutatás és fejlesztés már régen meghaladta ezeket a szóbeszédeket, és folyamatosan foglalkozik azzal, hogy tovább optimalizálja a teljes lemezes kivehető fogsorok gyártási eljárását. Most egy olyan csavart sikerült megtekerni, amelyet egyértelműen a siker tényezőjének neveznék: sikerült létrehozni a digitális protetikához alkalmazható előregyártott fogat.
A laboratórium digitális mindennapjaiba megérkezve
Sok rendszer elveszíti digitalizáltságának előnyét, ha a fogak és az alaplemez egymáshoz illesztéséről van szó. A fogakat meg kellett csiszolni, kondicionálni, hogy nagy felülettel, körülményesen bepolimerizálhatók legyenek. Ez jelentős többletmunkát, utómegmunkálást, okklúziós változásokat hozhat magával, és eleddig analóg fékként is működött a digitális fogsorgyártási munkafolyamatban.
A VITA VIONIC DD FRAME anyagrendszer először azzal tűnt ki, hogy az egyes fogak tökéletesen illeszkednek az alaplemezhez, ami elegáns és gyors adhezív rögzítést tett lehetővé. A fogakat azonban először cervikálisan és bazálisan egyedileg kellett beilleszteni a digitális folyamatba, megtisztítani, illetve kondicionálni. A helyet igénylő vázszerkezetek miatt a kombi- és részleges protetikában minden bizonnyal ez lesz a jövő útja a gyári fogak felhasználásakor. A VITA VIONIC VIGO előregyártott foggarnitúra kifejezetten a teljes lemezes kivehető fogsorok digitális gyártására optimalizált. Az intelligens szépség piaci bevezetése óta elmondható: kivesszük a buborékcsomagolásból, beragasztjuk a nyomtatott vagy frézelt alaplemez befogadó helyeire, kész! A bemutatásra kerülő klinikai eset ismerteti, milyen hatalmas előrelépés a gyári fog a nyitott CAM- és 3D nyomtatórendszerek számára, hogyan illeszti az egész gyártást a mindennapi dolgok közé a laborban.

A pácienseset
77 éves páciens jelent meg a rendelőben, elrágott, kopott, 20 évnél idősebb fogsorokkal. Panaszkodott, hogy abradálódott rágói miatt már nem képes megfelelően rágni, és megjelenése sem tetszett már magának. A klinikai vizsgálat balra dőlő okklúziós síkot tárt fel. A fogsor fogai opákosan élettelenek voltak. Az okklúziós felszín az idők során erőteljesen abradálódott. A használt agresszív tisztítószerek is hátrahagytak károsodásokat. A vertikális dimenzió az intenzív használat során jelentősen csökkent. A pácienssel egyeztetve új fogsor készítése mellett döntöttünk. Szerettük volna kihasználni a digitális fogsorgyártás összes lehetséges előnyét. Funkcionális és esztétikai szempontok alapján a VITA VIONIC VIGO fogak használatát határoztuk el, amelyek a telített előregyártott fogak minden nagy értékű előnyét magukban hordozzák. Az okklúziós koncepció lingvalizált, amely nagy szabadságfokot biztosít a páciensnek zárt helyzetben, excentrikus mozgásokkal.

Analóg precíziós lépések
Az első ülésben alsó-felső anatómikus alginát lenyomatokat vettek, amelyek alapján elkészülhettek az egyéni kanalak. Az alsó fogsort még puhánmaradóval alá is bélelték, hogy a lágyszövetet a muko-dinamikus lenyomatvételhez stabilizálják. A funkciós lenyomatokat az alsó és felső állcsontról az egyéni kanállal először Medium Body anyaggal vették, majd Light Body A-szilikonnal finomították. Szuperkemény gipsszel öntöttük ki azokat, majd a mintákra harapásregisztrátumokat készítettünk viaszsánccal. Ezekkel rögzítették a páciens centrális relációját, és létrehozták a megfelelő vertikális dimenziót. A felső viaszsáncon bejelölték a közép- és mosolyvonalat, valamint a szemfogak helyét, hogy ezeket is átvihessük a digitális gyártásba. Általános szabály, hogy az analóg lépések során a legnagyobb precizitásra van szükség. Ez a labor digitális munkafolyamatának alapja.


A digitális munkamenet
A mestermintákat egyenként beolvastuk laborszkennerrel, majd a regisztrátummal együtt egyben is, ennek alapján kezdhettük meg a digitális tervezést a 3Shape CAD-szoftverével (3Shape, Koppenhága, Dánia). A minta analízisét előzetesen elvégeztük, hogy a fogak elhelyezéséhez szükséges összes releváns információ rendelkezésre álljon. Végül előregyártott fogként kiválasztottuk a VITA VIONIC VIGO garnitúrát, digitális fogfelállítást végezve. Az egyes fogállások egyéniesítését követően a felső és alsó fronton különböző tervezőeszközökkel meghatároztuk a behelyezési irányt és a funkciós széleket, így kialakítva az alaplemezeket. A fogpróbához fehér monoblokkot választottunk, additív módon elkészítve az Asiga MAX (SCHEU-DENTAL GmbH, Iserlohn, Németország) nyomtatóval, így ellenőrizve az esztétikai hatást, a fonetikai és okkluzális funkciókat in situ.
A köztes eredménnyel mind a kezelőorvos, mind a páciens elégedett volt, így a végleges fogsor alaplemezt exportálhattuk a tervezőszoftverből a nyomtatóéba. Az alaplemezt a V2.13 3D szoftverben illesztettük, hozzáadtuk virtuálisan a támasztó struktúrákat, és végül megkaptuk a pontos eredményt az Opaque Pink 3D+ anyagból a NextDent 5100-as nyomtató (mindezek a 3D Systems, Rock Hill, South Carolina USA termékei) segítségével. A nyomtatást követően eltávolítottuk a támasztószerkezeteket, előpolíroztuk az alaplemezeket, hogy a VITA VIONIC VIGO fogak beragasztása után ne károsítsuk azokat akaratlanul a túlzott polírozással. Minden fog elfordulásmentesen illeszkedett, precízen az alveolusokba, amit a rövid ellenőrzést követően aluoxiddal lefújtunk és izopropil-alkohollal tisztítottunk meg.
A hatékony készrevitel
A kiindulási helyzet a nagy befejezéshez: a VITA fogak előkészítve, kondicionálva – nyaki és cervikális területen lefújva, még a buborékos csomagolásban. Okkluzális és cervikális korrekcióra, tisztitásra és kondicionálásra nincs szükség. Sok rendszer lötyögő illeszkedéssel dolgozik, akár blokkolt fogívekről, akár egyenkénti fogakról van szó, amit aztán polimerrel kell kiegyenlíteni. A VITA VIONIC VIGO rendszer minden egyes foga precízen, kulcsszerűen illeszkedik, ami lehetővé teszi a VITA VIONIC BOND rendszerrel történő egyszerű és tiszta ragasztást. A kétkomponensű ragasztót hajszálvékonyan kell felhordani mini ecsettel a VITA VIONIC VIGO fogak cervikális részére és az alveolusokra, majd megfelelően pozicionálni kell a fogat. 30 perc keményedést követően a fogsorokat 2 bar nyomáson, 55 Celsius-fokos vízben 20 percig polimerizálni kell a kuktában. Végül a papillákat kell pontszerűen kontúrozni a VITA VM LC flow GINGIVA 4 és 5 anyagokkal. A mély mosolyvonal miatt további anatómikus egyéniesítést nem végeztünk az alaplemez labiális részén. Kész!




9-10. kép: A VITA VIONIC VIGO virtuális fogfelállítása, valamint az alaplemezek anatómikus kiképzése a tervezőszoftverben.













Teljes protetika a labor-mindennapokban
A végső próbánál jól ült a fogsor, és funkcionált az okklúzió. Nem kellett becsiszolni. A páciens nagyon elragadtatott volt a VITA VIONIC VIGO fogak életteli háromdimenziós rétegzésétől és természetes felületi struktúrájától. Az előregyártott fogak optimalizálása és továbbfejlesztése a digitális munkamenet kívánalmaihoz jelentős hatékonyságnövekedést és egyszerűsödést hoztak a teljes lemezes kivehető fogpótlások készítésében. Mialatt az alaplemezek kedvező költséggel elkészülnek a 3D nyomtatóban vagy egy marógépben, a munkatársak más feladatok után is nézhetnek. A foggarnitúra precíz illeszkedése és előkondicionálása a fogsor gyors, építőelemenkénti készrevitelét teszi lehetővé. A „digitális” gyári garnitúra valódi többlet-érték a digitális munkafolyamatot alkalmazó laboroknak, hatékonyabban terhelhetik hard- és szoftverjüket. A digitális fogsorkészítés megérkezett a labor-mindennapokba.


Forrás: Das Dental Labor 2022/1