„A penicillint senki sem találhatta fel, mert végtelen idők előtt a természet és egy bizonyos penész már előállította… Nem, én nem találtam fel a penicillin alapanyagát, csupán felhívtam rá az emberek figyelmét és nevet adtam neki.” (Sir Alexander Fleming)
A penicillin gyógyító hatását már a középkorban használták, anélkül, hogy tudták volna, pontosan hogyan hat. Észak-afrikai beduin törzsek ezer éve használták a szamarak hámján keletkező penészből készített kenőcsöt sebek gyógyítására, az olasz Vincenzo Tiberio pedig már 1895-ben tanulmányt írt arról, hogy egy többszáz éves, penészes fedelű kút vizének ivása meggyógyítja a hasmenéses betegségeket.
Mégis óriási felfedezés volt a penicillin tudatos használata a gyógyászatban –bármily alázattal fogalmaz is Sir A. Fleming a fenti idézetben. A II. világháborúban katonák ezreinek életét mentette meg, és azóta is emberek millióit gyógyítja a Penicillium gomba által termelt különleges anyag.
A gyakorlati alkalmazáshoz hosszú út vezetett. Meg kellett oldani, hogy a penicillin elég ideig maradjon a szervezetben ahhoz, hogy hatását ki tudja fejteni, és tömeges mennyiségben kellett előállítani.
Az eredeti, kristályos penicillint parenterálisan kellett adagolni, és csupán a baktériumok szűk rétegére hatott, így szükségessé vált a szélesebb spektrumú aminopenicillinek létrehozása. Kifejlesztették az ampicillint, majd az orálisan még jobb felszívódású amoxicillint. Mindezek után a gyorsan megjelenő rezisztencia problémájára is megoldást találtak, laktamázgátlót adva a penicillinhez.
Eljutottunk az amoxicillin + klavulánsavhoz, ami a mai napig is az egyik leggyakrabban választott antibiotikumcsoport a légúti, húgyúti, bőr-lágyrész és csont-ízületi infekciók kezelésére.
Számos ilyen hatóanyagú gyógyszer érhető el hazánkban is. A hatóanyag mindben benne van, és a generikus árak – mint tudjuk- kedvezőbbek.
De vajon van közöttük olyan, ami hozzáadott értéket képvisel?
Érték-e,
- ha a gyártási folyamat a hagyományos vegyi eljárás helyett vegyszerek nélkül, biotechnológiával történik,
- vagy, ha a gyártás fenntartható, kisebb terhet ró a környezetre, mint a hagyományos eljárás,
- ha maga a gyártás nem okoz rezisztenciát – szemben a hagyományos gyártással,
- vagy, hogy a kb. 2 cm-s amoxikláv filmtabletták mellett, a felnőttek 1000-es (875/125 mg-os) kiszerelése tasakos por formában is elérhető?
Mindez értéket jelent az Ön szemében? Ezek alapján mondjuk, hogy a Richter Gedeon Aksolin® nevű amoxicillin+klavulánsav antibiotikuma külön kategóriát képez a hatóanyagcsoportban.
Az Aksolin® gyártása fenntartható, enzimatikus, PureActives® technológiával történik, bioreaktorban, enzimek segítségével, a hagyományos gyártásnál lényegesen kisebb terhelést róva a környezetre. A felhasznált vizet speciális gyártási víz kezelő üzemegységben kezelik, majd tesztekkel bizonyosodnak meg róla, hogy a víz nem tartalmaz antibiotikum-maradékot és ekkor bocsátják vissza a környezetbe. Így e gyártási módszer nem szennyezi felszíni vizeinket a rezisztens baktériumok kialakulását elősegítő antibiotikum maradékkal.
„Sok humán patogén baktériumban jelenlévő rezisztencia gén eredetileg környezeti baktériumokból származik.
(William Gaze professzor, University of Exeter)
Az Aksolin® gyártása során alkalmazott fenntartható technológia tehát nemcsak a természetet óvja, hanem antibiotikumaink hatékonyságának megőrzését is szolgálja.
Az amoxicillin + klavulánsav hatóanyagú gyógyszereket immár 30 éve használjuk. A biotechnológia fejlődése ma már lehetővé teszi a gyógyszer előállítását a korszerű és környezetbarát PureActives® eljárással is. A rezisztencia növekedésének visszaszorítása érdekében minden egyes lépés fontos – és a gyártás okozta rezisztencia kivédésében előre léptünk. A beteg igényeihez igazodó gyógyszerforma javítja a compliance-t, a beteg együttműködése pedig a sikeres terápia záloga.
Az Aksolin® tehát hozzáadott értéket hordoz.
Köszönjük megtisztelő figyelmét!
Betegei gyógyításához válassza bizalommal a Richter Gedeon biotech amoxicillin+klavulánsav antibiotikumát az Aksolin®-t!
Források:
- AMR rewiew, 2016.
- Superbugs in the Supply Chain (Changing Markets) org. Published in October 2016
- Andria Lynn Deaguero et Al. Improving the enzymatic syntheses of semi-synthetic beta-lactam antibiotics via reaction engineering and data-driven protein enginering;
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Penicillin