Ellátás Lava Plus és VITA VM 9 segítségével
Két fogorvos és egy fogtechnikus mutatja meg nekünk, hogyan lehetséges az anyagok gondos kiválasztásával és előrelátó tervezéssel optimális, funkcionális és esztétikus ellátást készíteni egy hölgypáciens számára.
Kiindulási helyzet
Dres. K. L. Ackermann és A. Kirsch közös praxisában jelentkezett a 30 éves hölgypáciens, természetes és harmonikus frontfogmegjelenés iránti igényével (1. a–b ábra): a 12-es fog nem volt megtartható. Hiányos csontszerkezet, egyenetlen gingivalefutás és eltérő fogszélességek a 12-es és a 22-es régióban. A hölgy a megbeszélést követően a 12-es és a 22-es koronák szélességét azonosra kívánta kialakíttatni, diasztémával a 11-es és 12-es között.

1. b ábra: A 12-es fog nem megtartható.
Előzetes kezelés
Laboratóriumban készítettünk egy ideiglenes adhezív hidat (BIOTAN, Schütz Dental/NEW OUTLINE, anax-dent), amit a fog eltávolítását követően beragasztottunk (2. ábra). Kiegészítésként következett a socket preservation. Öt hónapig autogén csontblokkot kombináltunk irányított csontregenerációval (Geistlich Bio-Gide, Geistlich Biomaterials) az alveoláris szegmensben. További három hónapot követően építhettük be a Camlog ScrewLine implantátumot (3,8 mm átmérő, 13 mm hossz). További három hónapot követően terápiás koronát készítettünk a lágyszövet megformázásához (BIOTAN/Sinfony fényre keményedő korona és hídleplező kompozit, 3M ESPE).

Anyagválasztás
A végleges ellátásként titánbázisú cirkon-dioxid egyéni fejre egyéniesített rétegtechnikával leplezett cirkon-dioxid koronát terveztünk. Azért választottuk ezt, mert a cirkon-dioxid biokompatibilitása biztosítja a legjobb előfeltételeket. Ezenfelül kiemelkedő az alapanyag szilárdsága és esztétikai potenciálja. A 3M ESPE Lava Plus nagy transzlucenciájú cirkondioxidja, amit Németországban kizárólag a VITA
Zahnfabrik képvisel, kiemelkedik remek fényhatásával és optimális előfeltételeket teremt a gingiva és a protetikai korona közötti átmeneti területen. Egyedi, esztétikus és hosszú ideig funkcionális eredmény, nagy teljesítményű, optikailag nagy értékű leplezőkerámiát kíván – ebben az esetben a koronát VITA VM 9-cel lepleztük.
A laboratóriumban a fogtechnikus a hölgypácienssel együtt választotta ki a fogszínt, a VITA SYSTEM 3D-Master színkulcs segítségével (3. ábra).

4. ábra: Felépítménypróba és a váll magasságának megállapítása.
Egyedi felépítmény
A lágyszövet stabilizálásának alapja a felépítmény optimális kialakítása emergenciaprofil szempontjából is. Elengedhetetlen a preparációs mélység egyedi meghatározása és a váll kialakításának ellenőrzése a szájban (4. ábra). Az egyedi felépítményt a Lava ZIF frézközpontjában Filderstadtban CAD/CAM-technológiával marták Lava Plus cirkonanyagból, majd a Camlog titánbázisra ragasztották Panavia F 2.0 ragasztó (Kuraray) segítségével.
A végleges implantátumkorona
A korona készítéséhez a végleges kerámiafelépítményt digitalizálták, és a frontfogvázat a Lava Design szoftverrel tervezték meg (5. ábra). A géppel gyártott Lava Plus vázat megfelelő színoldatba merítették, szinterezték, majd mikroszkóp alatt a felépítményre passzították (6. ábra). Ezt követte a rétegzés VITA VM 9-cel (7–12. ábra). Először erős fluoreszcenciával rendelkező masszát (EFFECT LINER) hordtak fel, mamelonokat építettek, majd égettek. A fog belsejének egyéniségét visszaadandó a VITA INTERNO masszákkal célzott színhatásokat lehet beépíteni. Végül a dentintestet színtelítettség és transzparencia vonatkozásában különböző VITA VM 9 dentinekkel a végleges nagyságra építettük, majd egy kicsit redukáltuk. Legvégül transzparens és opaleszcens VITA VM 9 élmasszákkal rétegeztük a természetes hatású éli tányért, így értük el a természetes fogak optikai tulajdonságait. A forma, a szín és a felület végleges ellenőrzését a hölgypácienssel együtt végeztük a nyerspróbánál (13. ábra).

6. ábra: Lava Plus nagy transzlucenciájú cirkon-dioxidból készült, felpasszított váz.

8. ábra: A korona váza a fluoreszcens VITA VM 9 EFFECT LINER égetése után és a mamelonok hangsúlyozása.

10. ábra: A dentintest redukálása.

12. ábra: … opaleszcens és transzparens VITA VM 9 masszákkal.

14. ábra: Egyedi felépítmény és implantátum-korona Lava Plusból.
Behelyezés
A 14. ábra mutatja az elkészült implantátumos restauráció felépítményét és koronáját. A cirkondioxid felépítmény labiális megjelölése megkönnyítette annak szájba történő korrekt behelyezését. A korona ragasztásánál a laboratóriumban készült, az incizális élre illeszkedő ellenőrző és ragasztókulcsot használtunk, hogy megfelelő nyomást alkalmazhassunk a lágyszövetre (15. ábra). A karboxilát-cementet (Durelon, 3M ESPE) kizárólag a korona belső falának széli területére hordtuk fel. Ezzel megakadályozható, hogy a cement a periimplantáris szulkuszba nyomódjék. A fölösleg így könnyen eltávolítható, nem lép fel gyulladás, irritáció (16. ábra). A 17. ábra mutatja a koronát közvetlenül a beragasztás után a szájban. A korona széle 1-1,5 mm-rel szubgingiválisan helyezkedik el. A visszahívásoknál imponáló volt a vörös-fehér esztétika.

16. ábra: A rögzítőanyag gazdaságos felhordása a belső koronaszélen.

Összefoglalás
A desmodontális szálak az implantátumfelépítmény felületére kerülnek a hisztológiai vizsgálatok alapján, így gondoskodnak annak hosszú távú stabilitásáról, és elvégzik a tömítést. Ezt lényeges figyelembe vennünk implantátummegtámasztású fogpótlás készítésekor az egyéni felépítmény emergenciaprofiljának kialakításánál. A szövet irritációmentes elhelyezkedése és megtámasztása garantálja a gingiva gáthatását, amely segít, hogy a csontot a bakteriális környezettől és más negatív hatásoktól megóvja a szájüregben. A hosszú távú pozitív megjelenés előfeltétele a maradék fogazathoz illesztett színen és formán kívül a stabil lágyszöveti mandzsetta és az optimális funkció. Ideális anyagkombinációnak bizonyult a magas transzlucenciájú Lava Plus cirkon-dioxid és a VITA VM 9 leplezőkerámia. A gyártók vállalkozói együttműködésének köszönhetően Németországban mindkét termék egy kézből, a VITA Zahnfabriknál vásárolható meg.
Gerhard Neuendorff, dr. Karl-Ludwig Ackermann, Christine Hammerl-Riempp
Forrás: Das Dental Labor 2014/2