Bevezetés
Az azonnali, implantátumokkal megtámasztott teljes íves fogpótlások jól bevált, és egyre inkább elfogadott kezelési módot képviselnek a teljesen fogatlan betegek rehabilitációjában. Az ilyen típusú helyreállítások esetében átlagosan 5 éves követési időszakban 98%-os túlélési arányról számol-
tak be. Az alsó állkapocs kedvező csontminőségnek és anatómiának köszönhetően az azonnali teljes ívek helyreállítása még nagyobb sikerarányt mutatott. A digitális technológiák, mint például a sablonnal végzett implantátumbeültetés és a számítógéppel segített protézistervezés és -gyártás, képesek megkönnyíteni a diagnózist, a kezelés megtervezését és jelentősen javítják a sebészeti beavatkozásokat, ezáltal kiszámíthatóbb és hatékonyabb kezelést biztosítanak. Különösen a bonyolult sebészeti eljárások – mint például a teljes ív rekonstrukciója – jelentős mértékben profitálhatnak ezekből az előnyökből, amelyek csökkenthetik a kezelés idejét és az invazivitást a beteg számára.
A digitális technológiákhoz való hozzáférést az anyagi és időkorlátok akadályozhatják, valamint az ilyen technológiákhoz kapcsolódó meredek tanulási görbe. A közelmúltban a digitális munkafolyamatok elérhetővé váltak egy kihelyezett szolgáltatás részeként: Smile in a Box (Straumann). Ez segíthet a hagyományos munkafolyamatokat használó szakembereknek, hogy könnyen élvezhessék a digitális technológiák előnyeit anélkül, hogy először le kellene küzdeniük az első hozzáféréssel járó akadályokat. Ez az esettanulmány egy hagyományos teljes fogsor sikeres azonnali átalakítását írja le azonnali teljes ívű restaurációvá a Smile in a Box által biztosított kiszervezett, teljesen digitális munkafolyamat alkalmazásával. A Straumann Pro Arch protokoll alkalmazása a Smile in a Box funkcióval kombinálva lehetővé tette számunkra, hogy könnyen hozzáférhessünk egy teljesen digitális munkafolyamathoz, amely hatékonyan integrálható a hagyományos protetikai munkafolyamatunkba, továbbá rendkívül kielégítő klinikai eredményt biztosít.
Kiindulási helyzet
Klinikánkon egy teljesen fogatlan, hagyományos akrilát fogpótlással helyreállított 65 éves férfi beteg jelentkezett, aki nem kielégítő alsó fogsor-retencióra és az azzal járó problémákra panaszkodott, beleértve a kifejezetten az alsó fogsorához kapcsolódó gyenge beszéd- és rágásfunkciót. A klinikai vizsgálat gömbölyűtől a késhegyig terjedő mandibulagerinc formát és megfelelő vertikális, de nem megfelelő vízszintes csontmennyiséget állapított meg, különösen a hátsó területen (1. ábra).

A diagnosztikai panoráma röntgenfelvételen a mandibula íve mérsékelt III-IV. osztályú atrófiával és megfelelő térfogatú, viszonylag sűrű I-II. típusú kortikális csonttal jelentkezett az interforaminális területen (2. ábra). A betegnek jól kontrollált 2-es típusú cukorbetegsége és jól kontrollált magas vérnyomása volt. Nem azonosítottak olyan szisztémás vagy lokális kockázati tényezőket vagy ellenjavallatokat, amelyek kizárták volna a pácienst az implantációs kezelésből.

A különböző kezelési lehetőségekről, azok előnyeiről és korlátairól szóló alapos megbeszélést követően a páciens egy implantátumokon megtámasztott alsó fogsort kombinálva egy új, hagyományos felső teljes kivehető fogpótlást részesített előnyben.
A kezelés megtervezése
A hagyományos teljes kivehető fogpótlási technikákkal a kezelési stratégia a felső és alsó állcsont kapcsolatának és az okkluzális vertikális dimenzió és a fog helyzetének meghatározását foglalta magában, majd az alsó rögzített restauráció előállításához ezeket használták fel referenciákként (3. ábra). A virtuális páciensmodell generálásához az adatgyűjtés kettős CBCT-vizsgálaton alapult, egy radiográfiás sablon segítségével, amelyet az új, hagyományos fogsor alapján készítettek el (4. ábra). Az egyenlő távolságú radiopák jelölőket (guttapercha) a sablon vesztibuláris pereme mentén helyezték el, hogy lehetővé tegyék a radiográfiás sablont viselő páciens és a csak sablon szkennelések egyedi DICOM-adatkészleteinek precíz illeszkedését (5. ábra).


Az alsó állkapocs hagyományos műfogsorának rögzített implantátummal megtámasztott pótlássá való átalakítása egy külső teljesen digitális munkafolyamat (Smile in a Box) segítségével valósult meg. A kettős CBCT-vizsgálatból származó DICOM-adatkészletek felhasználásával a Smile in a Box csapata létrehozta a virtuális páciensmodellt. E modell alapján a csapat feltárta a lehetőségeket az implantátummal való helyreállításra vonatkozó koncepciókat és a coDiagnos-tiX műtéti tervező szoftver (Dental Wings) használatával a kapcsolódó sebészeti protokollokat és sebészeti sablonokat. Ezt követően a csapat megtervezte az azonnali ideiglenes fogpótlást a CARES Visual szoftverrel (Straumann). A Smile in a Box csapata és az orvosok virtuális tervezési ülések során feltárták, validálták és jóváhagyták a tervezett fogpótlások és kezelési koncepciók konkrét részleteit és szempontjait. A jóváhagyást követően a műtéti sablonokat, az ideiglenes restaurációt, az implantátumokat, valamint a teljes műtéti kezeléshez szükséges további protetikai alkatrészeket és sebészeti eszközöket a Straumann csapata kényelmesen összeállította, és mindent egy szállítmányban a klinikánkra juttatta. A terv konkrétan az első nagyőrlőtől az első nagyőrlőfogig történő interforaminálisan behelyezett négy BLX Roxolid SLActive implantátum (Straumann) megtámasztású protetikai helyreállítást foglalt magában, amely két elülső 3,75 × 12,00 mm-es implantátumból áll a 42. és 32. pozícióban, valamint két 4,75 × 12,0 mm-es implantátumból a 45. és 35. pozícióban. A hátsó implantátumok 17°-os megdöntése növelte az antero-posterior kiterjesztést, és segített csökkenteni a disztális protetikai szabad végeket, elkerülve a csontpótló beavatkozások szükségességét (6. ábra). A tervezett műtéti sablonok egy a csaprögzítéshez szükséges csapsablon és az implantátum behelyezésére szolgáló sebészeti sablon kombinációjából állnak. Mindkét sablont a kresztális nyálkahártya és négy rögzítőcsap támasztotta alá
a 46., 43., 33. és 36. pozíciókban (7. ábra).


Sebészeti beavatkozás
A műtét helyi infiltrációs érzéstelenítésben történt. Az alsó állkapocs csapvezetőjének megfelelő illeszkedését és pozícióját az alveoláris gerincen a felső radiográfiás sablonnal okklúzióban ellenőrizték (8. és 9. ábra). A rögzítőcsapok helyes elhelyezése után a csapsablont eltávolították, és a sebészeti sablont helyezték fel majd a rögzítőcsapokkal rögzítették (10. ábra).


A fúrás előkészítése a coDiagnostiX által előírt utasítások és műtéti protokollok szerint történt, beleértve az alveoláris csonthoz való meghatározott hozzáférés előkészítését egy nyálkahártya-lyukasztóval (átmérő: 4,7 mm), az alveoláris gerinc lesimítását egy fúróval (meziális átmérő: 3,5 mm; disztális átmérő: 4,2 mm) és az előfúrást egy 2,2 mm átmérőjű Velo- Drill (Straumann) próbafúróval 800 ford./perc sebességgel (11. ábra) végezték. Az összes fúrást 2,8 mm-es végső átmérőre készítették elő a jó primer stabilitás elérése és a nagyfokú sebészeti rugalmasság megőrzésének érdekében.14–16 BLX implantátumot helyeztek be a motoros kézidarab segítségével, majd manuálisan folytatták és ellenőrizték a megfelelő behelyezési nyomatékot, ami >35 Ncm volt (12. ábra).

Protetikai beavatkozás
A sebészeti beavatkozást közvetlenül követte az azonnali ideiglenes fogpótlás rögzítése, amely magában foglalta a csavarrögzített műcsonkok becsavarását 35 Ncm nyomatékkal, majd az ideiglenes pótlás bepróbálását és rögzítését (13. ábra). Megvalósult az előre gyártott ideiglenes pótlás optimális illeszkedése az implantátum protézis emergencia profiljaihoz. Ezt követően a titánfejek hosszát az ideiglenes restauráció körvonalaihoz igazították, és az implantátum pótlásra felerősítették. Majd az ideiglenes restaurációt behelyezték, a horgonycsapokkal rögzítették, és a titánfejekhez folyékony kompozit segítségével rögzítették (14. és 15. ábra).


A kezelés eredményei
A digitális előtervezésnek köszönhetően funkcionalitás és esztétikai szempontból optimális eredményeket értek el (16.ábra). A felső teljes protézissel kielégítő volt az okklúzió, és nem volt szükség beállításra. A páciens azonnal optimálisan alkalmazkodott az új ideiglenes fogpótlás fonetikájához és funkciójához, arról számolt be, hogy nagyon örül és elégedett az azonnali ideiglenes fogpótlás esztétikai és funkcionális eredményével.

Megbeszélés
A bemutatott eset egy hagyományos alsó teljes műfogsor átalakítását szemlélteti implantátum által megtámasztott rögzített teljes ívű restaurációvá a Straumann Pro Arch és a Smile in a Box segítségével. A meglévő restauráció átalakítása egy új stabil, hagyományos fogsor előállítását jelentette, miután az alsó-felső állcsontviszonyokat és az okklúziós vertikális méreteket a hagyományos laboratóriumi munka-
folyamatokkal helyreállították. A Smile in a Box megkönnyítette a gyors és egyszerű hozzáférést a digitális munkafolyamatokhoz, biztosítva a precíz, protetikailag vezérelt implantátumtervezést, az irányított, lebeny nélküli implantátumbehelyezést és az azonnali helyreállítás előnyeit. A kiszervezett munkafolyamat tökéletesen integrálható a meglévő klinikai és protetikai rendszerünkbe. A kiszervezett munkafolyamatok zökkenőmentes integrációjához és a páciens számára optimális eredményhez hozzájáruló kulcsfontosságú sikerkritériumok közé tartozott a megfelelő és pontos adatgyűjtés, valamint a Smile in a Box csapatával való kommunikáció. Ez lehetővé tette a virtuális tervezési modellek előremutató meghatározását és jóváhagyását a csapat által biztosított coDiagnostiX és CARES Visual vizualizációi alapján. A csapattal folytatott hatékony kommunikáció azt is biztosította, hogy az azonnali implantátumbehelyezéssel és az azonnali helyreállítással kapcsolatos összes többi kritikus tényezőt megfelelően kezeljék anélkül, hogy le kellett volna győzni a digitális technikákkal kapcsolatos kezdeti tanulási nehézségeket.
Következtetés
A Smile in a Box alkalmazása a Straumann Pro Arch protokollhoz kényelmes és zökkenőmentes hozzáférést tett lehetővé a digitális munkafolyamatokhoz egy hagyományos teljes műfogsor azonnali rögzített teljes ívű pótlássá történő átalakításának érdekében.
Dr. Keng Mun Wong és dr. Valerie Tey (Szingapúr)
Forrás: Digital 2022/1