Ideális esetben az első fogszabályozási konzultációnak 7-8 éves korig meg kellene történnie.
A fogszabályozó szakorvos ezután – amennyiben még nem szükséges a beavatkozás – követi a fogváltást és az állcsontok növekedését egészen addig, ameddig a maradó fogak szájba kerülnek. Ezután fix, vagy ma már egyre több esetben láthatatlan aligner készülékkel történik egy fázisban a fogszabályozó kezeléssel a funkcionális és esztétikai rehabilitáció.
Ha már láthatóan olyan skelettális vagy dentális eltérés van kialakulóban, szükséges a vegyes fogazatban elkezdeni az ún. első fázisú fogszabályozó kezelést. Ez általában sagittális és transzverzális korrekciót jelent. Tipikusan hagyományos kivehető készülékekkel történik a kezelés, de ebben a szegmensben is egyre erőteljesebb a láthatatlan aligner készülékes kezelések száma.
A hagyományos kivehető készülékeknél, ha csak tágítás szükséges, akkor az egy fogívre kiterjedő aktív lemezekkel történik a beavatkozás, amennyiben sagittális korrekció is szükséges, akkor mindkét fogívre kiterjedő ún. funkciós bimaxillaris készüléket használunk.
Lány páciensem I. fázisú kezelését 10 évesen kezdtük el bimaxilláris funkciós, kivehető készülékkel. Megfigyelhetőek a class 2-es eltérésnél tipikusan jellemző szűk felső és alsó fogívek, valamint a nagy overjet, a mandibula disztál helyzete, továbbá a felső metszőfogak protrúziója, amelynek kialakulásához sokszor hozzájárul az ujjszopás is (1-3. képek).



A vegyes fogazati kezelési célok a fogívek tágítása és a mandibula meziális irányú növekedésének a biztosítása volt. Fontos, hogy az ilyen típusú készülékeket nem csak éjszaka, hanem napközben is – amennyit csak lehet – hordani kell a minél hatékonyabb működés érdekében. A 18 hónapos első fázisú kezelésnek köszönhetően az alap kezelési célok megvalósultak, sikerült a class 1-es okklúziót beállítani (4-7. képek).




Abban az esetben, amikor az első fázisú kezelési célok elérése megtörtént, de még nem törtek elő a maradó fogak az első moláristól az első molárisig – mintegy passzívan, csak éjszakánként hordva –, tovább folytatjuk a funkcionális kivehető készülék viselését.
Esetünkben 18 hónap után a maradó fogazat előtörése megtörtént, így rögtön folytathattuk a fogszabályozást.
A második fázisú kezelés Pitts-21-es fix fogszabályozó készülék alkalmazásával történt meg. A Pitts elveknek megfelelően a kezelési célok a felső középső metszőfogak megfelelő pozicionálása, a 12 fogas (6-ostól – 6-osig) mosoly, az ideális íves lefutású mosolyvonal kialakítása, továbbá az okklúzió finomítása voltak. Mint mindig, a felső fogíven mosolyvonal beállító esztétikai pozicionálást (Smile Arc Protection – SAP) alkalmaztunk, a mesterséges harapásemelés pedig az alsó hatosokra, majd később a felső négyesekre került (8. kép).

Az intermaxilláris elasztikus gumihúzás class-2-ess vektorú volt annak érdekében, hogy a disztálharapás korrekciója tökéletes legyen (9. kép).

A harapást beállító elasztikus gumihúzásokat – mint minden kezelésnél –, ebben az esetben is folyamatosan, az egész kezelés alatt 24 órában (étkezések kivételével) viselte páciensünk.
A második Pitts-21 fix készülékes fázis ideje 16 hónap volt (10-12. képek).



A fogszabályozás aktív fázisa után minden kezelésnél a retenció, a passzív helyben tartó fázis a kezelési eredmény megtartására rendkívül fontos!
Az Essix retainerek, az egy fogívre kiterjedő mélyhúzott sínek, valamint a felső és alsó frontfogakra orálisan ragasztott fix retainerek mellett, a harapás sagittális rögzítésében elengedhetetlen szerepe van az ún. Pitts Izom Tréning Splint-nek, amelybe a páciens élharapásban összeharap, így az megakadályozza az alsó fogsor visszamozdulását a disztálharapásos helyzetbe (13. kép).
