A Tokiói Orvosi és Fogorvosi Egyetem kutatói azzal egészítették ki a parodontális betegségeket és a szív- és érrendszeri betegségeket összekötő szakirodalmat, hogy megerősítették: a Porphyromonas gingivalis szájüregi kórokozó növeli a szívinfarktus okozta károsodást. A kórokozót a krónikus parodontális betegségben szenvedő minták 86%-ában találták meg, és a kutatók szerint a betegség kezelése segíthet csökkenteni a halálos kardiovaszkuláris események kockázatát.
Dr. Yuka Shiheido-Watanabe, a tanulmány vezető szerzője az egyetem sajtóközleményében elmondta, hogy a P. gingivalisról kimutatták, hogy „súlyosbítja az infarktus utáni szívizom sérülékenységét”, de „[a] hatás hátterében álló mechanizmusok ismeretlenek maradtak”.
A kutatók egy olyan P. gingivalis-változatot állítottak elő, amely nem tartalmazott gingipain-t – egy kulcsfontosságú virulenciafaktor, amelyről ismert, hogy akadályozza a programozott sejthalált -, és a baktériumot patkányszívizomsejtek és egerek megfertőzésére használták.
„Az eredmények nagyon egyértelműek voltak” – nyilatkozta Dr. Yasuhiro Maejima társszerző. „A gingipain nélküli mutáns baktériummal fertőzött sejtek életképessége sokkal magasabb volt, mint a vad típusú baktériummal fertőzött sejteké. Emellett a szívinfarktus hatásai lényegesen súlyosabbak voltak a vad típusú P. gingivalisszal fertőzött egereknél, mint a mutáns, gingipain nélküli P. gingivalisszal fertőzötteknél” – magyarázta Dr. Maejima.
„Eredményeink arra utalnak, hogy a gingipain termelő P. gingivalis fertőzés túlzott autofagoszóma-felhalmozódást eredményez, ami sejtműködési zavarokhoz, sejthalálhoz és végül szívritmuszavarhoz vezethet” – zárta Dr. Shiheido-Watanabe.
A parodontális betegség a felnőttek több mint 50%-át érinti, és világszerte a hatodik leggyakoribb betegségnek számít. A betegséget összefüggésbe hozták olyan szisztémás betegségekkel, mint a reumatoid artritisz és az Alzheimer-kór, és a szív- és érrendszeri betegségekkel való kapcsolatát egyre több kutatás vizsgálja.
A „Porphyromonas gingivalis, a periodontális patogén, károsítja az infarktus utáni szívizomzatot az autofagoszóma-lizoszóma fúzió gátlásával” című tanulmányt az International Journal of Oral Science 2023. szeptember 18-i számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/common-oral-pathogen-found-to-increase-heart-attack-damage/