Az utóbbi öt évben 40 százalékkal nőtt a háziorvosi alapellátás finanszírozása, ez irányadó lehet a közfinanszírozott fogászati ellátásnál is, de a bővítés előtt mindenképp meg kell határozni, hogy pontosan mire van szükségük a fogorvosi praxisoknak a megfelelő működéshez – mondta többek között dr. Beneda Attila, az egészségügyért felelős államtitkárság helyettes államtitkára a Dental World csütörtöki szakmapolitikai vitafórumán. A kormány képviselője hangsúlyozta: a népegészségügy kiemelt területévé kell tenni a fogászatot, ugyanis a közfinanszírozott fogászati ellátás eddig „méltatlanul mellőzött” helyzetben volt.
Az állam a kilencvenes években lényegében kivonult a fogászati ellátásból. Sokak szerint, amit megtartott ingyenesnek, az kevés, korszerűtlen és rosszul finanszírozott. Mindeközben a magánfogorvosi ellátásban óriási a technológiai fejlődés, nemzetközi a színvonal, mutatja ezt a fogászati turizmus sikere is. A Dental World csütörtöki vitafórumára meghívott vendégek szerint is óriási a szakadék a közfinanszírozott és a térítéses fogászati ellátás között. Dr. Kőrösi László, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezető-helyettese; dr. Török Krisztina, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója és dr. Hermann Péter, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnöke egyetértett azonban abban, hogy a különbség nem elsősorban a technológiában és az ellátás minőségében, sokkal inkább a betegek állapotában mérhető le. Az „ingyenes” ellátásra jelentkező páciensek foga, szájhigiéniája ugyanis sokkal rosszabb, mint azoké, akik a fizetős fogászati szolgáltatásokat veszik igénybe.
Hermann Péter a szakmapolitikai fórumon felhívta a figyelmet arra, hogy korántsem teljesül a WHO ajánlása, amely szerint 2 ezer lakosra legalább egy fogorvosnak kell jutnia. Magyarországon körülbelül 5300 fogorvos dolgozik, de közülük 3300 az OEP-finanszírozott. Tehát a teljes szolgáltatási skála nyújtójaként csupán 2 ezer szakemberrel lehet számolni, azaz 1 fogorvosra több mint 4 ezer ember jut. Ráadásul hatalmasak a területi egyenlőtlenségek, van, ahol alig találni fogorvost. Hermann Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi évek háziorvosokat segítő kormányzati beavatkozásai miatt egyre szélesebbre nyílik az olló az alapellátás két ága között, hiszen a fogászati praxisoknál egyelőre elmaradt a bővítés.
Beneda Attila erre reagált, amikor elismerte, hogy bár az alapellátás prioritás a kormány programjában, a fogászati alapellátás valóban méltatlanul lemaradt.
Azt is hozzátette, hogy tisztában vannak azzal, hogy a fogászati praxisoknál talán még rosszabb a korfa, mint a háziorvosoknál. Itt is egyre idősebb a szakemberek többsége, és nagyon sok praxis betöltetlen. Éppen ezért tartja fontosnak az államtitkárság, hogy a szakma minél szélesebb körével egyeztessen a problémák megoldásáról, már csak azért is, mert év végére készülnek el a fogorvosokat is érintő alapellátásról szóló törvény fogászatot is érintő végrehajtási rendeletei. A helyettes államtitkár a finanszírozás bővítéséről azt mondta: a következő években erre is sor kerül.
Kőrösi László, az OEP képviselője szerint nem igaz, hogy szűk a közfinanszírozott fogászati ellátás, azt mondta, a lakosság szinte az összes fogászati ellátást térítésmentesen tudja igénybe venni, és ez európai szinten szinte egyedülálló. Hozzátette, az elmúlt öt évben körülbelül 4 milliárd forinttal nőtt a fogászati alapellátás finanszírozása, ez azt jelenti, hogy egy évben körülbelül 26,2 milliárd forint jut rá. Adatai szerint 2,5 millió beteg 21 millió beavatkozását téríti az OEP. Később kérdésre válaszolva megerősítette: az OEP nemcsak a húzásokat és a töméseket, hanem a fogmegtartó kezelések jelentős részét is támogatja.
Valamennyi résztvevő egyetértett abban, hogy az aggasztó mutatók javítása érdekében prevenciós programok beindítására, állapotfelmérésre, óvodákban, iskolákban az egészséges életmódra való nevelésre, valamint a médián keresztül a helyes szájápolással kapcsolatos felvilágosításra lenne szükség.
Ezzel kapcsolatban Török Krisztina megjegyezte, hogy sajnos nincsenek valid adatok, a jövőben ki kellene építeni egy monitorozási hálót, amely segíthetné a döntéshozók munkáját. A NEFI vezetője hozzátette: azért jelenleg is fut egy programjuk, amelyben 288 iskola 5 ezer tanulója vesz részt. A programban a gyerekeket a megfelelő kéz- és szájhigiénére tanítják meg.
Beneda Attila szerint is az ellátás megfelelő színvonala, az új technológiák nyomon követése, az ellenőrzés miatt is fontos lenne pontos adatokat kapni a magánfogorvosoktól is. Mint mondta, a nőgyógyászati magánrendeléseknél bevezették a szűrések kötelező jelentését, ez akár jó irány lehet a fogászati adatszolgáltatáshoz is. Török Krisztina hozzátette: az ellenőrzés, a színvonal megtartása érdekében nem ártana az sem, ha a magánrendelők is akkreditálva lennének.
A fogászati turizmus is szóba került a fórumon. Ezzel kapcsolatban a helyettes államtitkár azt mondta: bár arról nincsenek adatok, hogy hogyan alakult a fogászati turizmus az elmúlt 15 évben, de érzése szerint ezen a téren több helyen is már elérték a zenitet. Tehát új dinamizálásra lenne szükség. Hermann Péter szerint a fogászatnak ez az ága fontos, de tudni kell, hogy a magyar betegek a kicsi vásárlóerejük miatt nem nagyon tudják kihasználni a turizmusból fakadó magas színvonal előnyeit. A helyettes államtitkár viszont úgy látta, hogy a magyar vásárlóerő nő, tehát a fogászati turizmusban részt vevő magas technológiájú rendelőket előbb-utóbb a hazai betegek is látogatják majd.
B. B.
Dental World 2015