Az elmúlt években különböző szervezetek vállalkoztak arra, hogy értékeljék az Egyesült Királyságban tanuló fogorvostanhallgatók életminőségét, különösen, mivel a hallgatók kifejezték, hogy a világjárvány idején nehézségekbe ütköztek. A Brit Fogorvosi Szövetség Jótékonysági Alapja (BDA BF) által a teljes brit fogorvostanhallgatói populáció mintegy 7%-a körében végzett legutóbbi felmérés megdöbbentő adatot tárt fel: A megkérdezettek 40%-a fontolgatta, hogy teljesen visszalép a fogorvosi tanulmányaitól.
A tanulmány szerint a fogorvostudományi képzés teljes elhagyásának kilátása abból fakad, hogy a hallgatók nem kapnak elegendő támogatást sem anyagilag, sem jóléti szempontból. Amellett, hogy 74%-uk pénzügyi problémákról számolt be, további nyomást gyakoroltak a hallgatókra a mentális egészséggel kapcsolatos problémák (61%), a családi körülmények (59%), az utolsó év finanszírozási változásai (különösen a skóciai hallgatók esetében, akik a világjárvány miatt kénytelenek voltak egy további évet finanszírozni a fogorvosi képzésben) (46%), valamint a világjárvány miatti üzletbezárások (44%).
Az Egyesült Királyság 16 fogorvosi iskolájának mindegyikéből közel 500 válaszadóval a BDA BF úgy vélte, hogy a felmérés eredménye meglehetősen pontosan tükrözi az Egyesült Királyságban tanuló fogorvostanhallgatók megoszlását, a válaszadók 77%-a nőnek, 23%-a pedig férfinak vallotta magát.
A megkérdezett hallgatók arról számoltak be, hogy nem kapnak megfelelő segítséget tanáraiktól.
„Amikor sérülést és stresszt jelentettem az egyik oktatónak, azt mondták, hogy hagyjam abba. Nem ismerek olyan végzős fogorvostanhallgatót, aki ne lenne a kiégés határán” – mondta az egyik válaszadó.
A General Dental Counsel (GDC) megbízásából 2021 júniusában készült irodalmi áttekintés „Mental Health and Wellbeing in Dentistry: A Rapid Evidence Assessment” (Gyors evidenciaértékelés) címmel, arról számolt be, hogy az alapképzésben és a dentálhigiéniai programokban tanuló hallgatók mindenütt közepes mértékű szorongással és depresszióval küzdenek, a kiégéssel való súlyosabb küzdelmek különösen az ötödéves hallgatóknál jelentkeztek. Közel a teljes fele szenvedett rossz mentális egészségtől. A GDC olyan tanulmányokat is idézett, amelyek megállapították, hogy az angliai fogorvostanhallgatók az általános népességhez képest átlagos vagy még az átlagosnál is alacsonyabb jólléti értékekkel rendelkeztek.
Emellett egy 2020-as, „Stressz, pszichológiai distressz, kiégés és perfekcionizmus az Egyesült Királyság fogorvostanhallgatóinál” című tanulmányban 412 hallgatót kértek meg az Egyesült Királyság összes fogorvosi programjából, hogy nevezzék meg a leggyakoribb stresszfaktorokat, amelyeket a fogorvosi alapképzés során tapasztaltak. A vizsgákkal kapcsolatos gyakoribb stresszorok és a sikertelenséggel kapcsolatos aggodalmak mellett a hallgatók 43,8%-a érezte úgy, hogy túlterhelt a munkaterheléssel.
Összefoglalva, az Egyesült Királyságban a fogorvostanhallgatók azt az igényüket fejezték ki, hogy megértőbb és befogadóbb kultúrát szeretnének, amely elősegíti a tanulmányok és a magánélet jobb egyensúlyát, reálisabb tanulmányi elvárásokkal, valamint útmutatást ad arra vonatkozóan, hogyan finanszírozhatják tanulmányaikat indokolatlan stressz nélkül. A fogorvosi egyetemek és a személyzet részéről a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokkal kapcsolatos további támogatás is hasznos lenne. Mivel a 40%-nak 11%-a, aki azt állította, hogy fontolóra vette a fogorvosi program elhagyását, a szervezeteknek és az iskoláknak világosabb utat kell kijelölniük ahhoz, hogy a jövő fogorvosai számára könnyebben kezelhetővé tegyék a jövő útját.
https://www.dental-tribune.com/news/survey-shows-40-of-uk-dental-students-consider-dropping-out/
2022.04.25
Anisha Hall
Image: S_L/Shutterstock