Újdonság Tokióból
Manapság a páciensek elvárásai egyre magasabbak, ha esztétikáról van szó. Ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor direkt kompozit restauráció készítése mellett döntünk, még ha az a rágózónában lesz is. Nem elég, ha egy tömés egyszerűen csak fehér, sokan keresik fel a rendelőnket orvosilag kifogástalan, fehér színű, esztétikusnak mondott tömésekkel, hogy cseréljük ki azt „láthatatlan” tömésre.

Elérhető-e esztétikus eredmény belátható idő alatt, egyszerűen? Mindenképp! Ehhez segítségül egy egyszerű, gyors, könnyen tanítható és megismételhető rétegzési technika alkalmazását mutatom be az alább ismertetett esettel.
A rétegzési technika dr. Noboru Takahashi nevéhez fűzhető, aki a Tokuyama gyárral karöltve fejlesztette ki módszerét, a gyár speciális nanotöltőanyaggal rendelkező kompozitjához. Idén májusban volt szerencsém részt venni Tokióban dr. Takahashi háromnapos kurzusán, ahová dr. Gerlózcy Pállal közösen hívtak meg bennünket. A gyár a Tokiói Egyetemmel közösen tartott képzést a több országból érkező fogorvosok számára.

Az első nap Junji Tagami professzor, dr. Alireza Sadr és dr. Noboru Takahashi beszélt az új bondozási elvekről, a „szuper dentinről”, valamint a bulkfill technika buktatóiról, illetve a nemsokára bemutatásra kerülő új anyagokról. Az előadásokból is kiderült, hogy a fogászatot szintén elérte a mostanában egyre több területre jellemző gondolkodásmód. Mindent igyekeznek felhasználóbaráttá tenni, egyszerűsíteni a használatát, s mindezt úgy, hogy ez ne menjen a minőség és az esztétika rovására.
A második és harmadik nap programja a gyakorlatra helyezte a hangsúlyt. Élpótlásokhoz különböző rétegzési technikákat láthattunk és gyakorolhattunk, valamint Takahashi bemutatta egyszerűsített technikáját, amely hatékonyan alkalmazható I. és II. osztályú direkt restaurációk esetében.
A technika lényege, hogy kihasználja a nanotöltésű anyagra jellemző magas diffúz transzmissziót és az ezzel járó kiváló „kaméleonhatást”. Így kevés színnel képesek vagyunk a legtöbb esetet megoldani. A technika megfelelő alkalmazása mellett a tömés szinte láthatatlan.
II. osztályú restaurációk, esetbemutatás
A kezelést az érzéstelenítés után minden esetben kofferdamizolálásban végezzük. Ez nemcsak a kompozitot védi a nedvességtől, de ha már az üregkialakításnál alkalmazzuk, megvédi a beteget a törmeléktől és a hűtővíztől, kontrasztosabban látjuk a kezelni kívánt területet.

Az üreg kialakítása és tisztítása után szelektív savazást, valamint önsavazó bondot alkalmaztam, ezzel is védve a dentin kollagén szálait. Egy vékonyabb, de tartósabb hibridréteget kaphatunk így, és elkerülhetjük a posztoperatív fájdalmat. Az önsavazó bondok és a szelektív savazás használata kezdi kiszorítani a total-etch technikát, a Tokiói Egyetemen már nem is tartanak nem önsavazó bondot, és tiltják a dentin foszforsavas kezelését. Ez a tendencia számos helyen megfigyelhető.

szükséges eltávolítani.
Érdemes az approximális falak felépítésével és az üregek I. osztályúvá alakításával folytatni. Szekcionált matrica alkalmazásával megőrizhetjük a fog anatómiailag helyes formáját. Ezzel nemcsak a tisztíthatóságot növeljük, hanem a későbbi töréseknek is kisebb az esélye. Zománcszínt használtam a kiépítéshez, ha megbízunk a kompozitunk erősségében, az approximális fal kiépítése után kivehetjük a matricát és az éket, hogy ne akadályozza a munkánkat.

Ezután elkezdhetjük a kompozitrétegzést. Megfelelően kombinálva a sötét és transzparens rétegeket, hamar végezhetünk. Az utolsó rétegben, mély és egyértelmű barázdákat kialakítva, már festék használata nélkül is természetes hatást kapunk. Elszíneződött barázdák esetében használhatunk festéket. A barázdák mélyén sötétebb sárgásbarna, zöldesbarna színeket, míg a csücsöklejtőkön fehér festést alkalmazhatunk.

Az elkészült restauráció magasságának beállítása után, nanotöltésű kompozitnál, a polírozással hamar készen vagyunk. Én Astrobrush kefét alkalmaztam. A megfelelő technika alkalmazásával gyorsan kaphatunk esztétikus eredményt.

Dr. Berkei Gábor