Az esztétikai fogászatnak nem szabad csak a természetes, egészséges és életteli mosoly helyreállítására koncentrálnia. Minden esztétikailag érintett esetben a funkciót kell elsősorban figyelembe vennie. Több tényező okozhat zavart működést, például a fontos vezetőfelszínek nagymértékű anyaghiánya, egyéb esztétikai diszharmóniák, továbbá a funkcionális túlterhelés és az esztétikailag kedvezőtlen ínylefutást eredményező hiányállapotok. Gyakran ezeket az esztétikailag komplex eseteket megalapozott diagnózis nélkül, meggondolatlanul kezelik. Ezek instabil, gyakran hosszú távon esztétikailag elégtelen eredményekhez vezethetnek.
Esetbemutatás
Egy 74 éves páciens jelentkezett a praxisunkba egy új pótlás elkészítésének az igényével. A kívánsága a felső állcsont frontkorrekcióját foglalta magában, amit ő maga hiányosnak és kopottnak érzett. Továbbá célul tűzte ki a rágófunkció teljes helyreállítását. Ezt követte egy részletes klinikai és funkcionális vizsgálat digitális röntgennel, digitális fotóanalízissel és szituációs modellekkel, amelyek mind esztétikai, mind funkcionális problémákat derítettek ki. A beteg a felső és alsó állcsonton parafunkcionális abráziót mutatott ízületközeli csoportvezetéssel, vertikális dimenzióvesztést, elégtelen frontfogvezetést, és nyomásra egyértelműen fájdalmas rágóizmokat. Az elemzés 4. osztályú esztétikai besorolást mutatott. A fehér esztétika mellett a rózsaszín esztétikát és a funkciót is be kell építeni a kezelési tervbe. A páciensnek egy olyan kezelési tervet ajánlottunk, amely a kívánságainak megfelelt, és amely türelmet és aktív segítséget igényelt tőle.


Kezelési folyamat
Elsődleges a centrális harapás visszaállítása. A zebris® JMA-regisztrációs rendszerrel meghatároztuk a páciens reprodukálható adatait, lehetővé téve ezzel egy egyénileg elkészített munka előállítását. A gyógytornával kísért sínterápia segítségével, valamint a laboratóriumban CAD/CAM-technológiával kifrézelt funkciós rágófelületek beillesztésével, frontfog-szemfog vezetést és centrális pozíciót értünk el. Az előkezelés során egy centrálisan beállított, funkcionálisan-esztétikusan felállított wax-up következett. Egy ilyen komplex terápia sikerének érdekében a wax-up elengedhetetlen. Ez megmutatja a páciensnek, hogy esztétikailag hova vezet a terápiás folyamat, és értékes szolgálatot tesz a kommunikációban. Továbbá lehetőséget biztosít a kezelőorvosnak a funkcionális helyzet jobb kiértékelésére. A sikeres funkcionális terápia után CAD/CAM-mel készített Tabletopokat (okkluzális héjak) alkalmaztunk hosszú távú kezelési restaurációként. A hosszú távú ideiglenes pótlások előállítása a végső helyzet elérésekor megegyezett a wax-uppal. A Multi Blank A2-es fogszínű PMMA anyagot egy öttengelyű szimultán frézgéppel maratták ki, a Tizian Cut 5 smart plusszal a Schütz Dental GmbH gyártótól.




A Tabletopok viselési ideje összesen 6 hónapig tartott. A hosszú távú ideiglenes pótlások használata közben elég idő volt a stabil parodontális viszonyok eléréséhez, az alsó állcsonton az implantátumok behelyezésére és zárt gyógyulásukra, valamint az újonnan elnyert centrális és vertikális dimenziók ellenőrzésére. Az új harapási helyzet megfelelő adaptációja után a kerámiapótlások kivitelezése következett. A kétidejű eljárás során az alsó és a felső állcsontot előkészítettük, és a megfelelő eljárásokkal helyreállítottuk. Egy harmonikus és természetes ínylefutás létrehozásához az alsó állcsonton izogingiválisan preparáltunk. A felső állcsonton az esztétikailag kedvezőtlen ínylefutás miatt újra kellett kontúrozni az ínyt. Az esztétikus-funkcionális fogpótlást a laborban e.max kerámiából teljesen anatomikusra préselték, redukálták, majd e.max Ceram rétegkerámiával készítették el. A hidakat cirkónium-oxid vázakra készítették el, az Ivoclar Vivadent gyártótól ZirPress kerámiával préselték. A CHX-géllel történt bepróbálást követte az adhezív beragasztás, a tisztán fényre kötő Syntac-rendszerrel és Tetric EvoFlow-val A1-es fogszínben (gyártó Ivoclar Vivadent). Az elért kezelési eredmény biztonsága érdekében a páciens kapott egy harapási sínt, és felvettük a praxisunk visszarendelési programjába.


Következtetés
A funkció nem minden, de funkció nélkül a MINDEN nem ér semmit! A hosszú távú tökéletes esztétikai eredményt csak alapos diagnosztikával, valamint fehér, vörös és elsősorban a funkcionális esztétika figyelembevételével lehet elérni. Még a legmodernebb fogpótlás sem képes önmagában előállítani egy semleges, stabil és funkcionális okklúziót! A fogorvos, a fogtechnikus szoros együttműködésével, valamint a páciens aktív közreműködésével egy funkcionálisan egészséges és esztétikailag kimagasló eredmény érhető el. A célt így elértük: Esztétika, ami működik!






Katharina Höpfel, dr. Marcus Striegel, dr. Thomas Schwenk (Németország)
Forrás: Cosmetic Dentistry 2015/3