Kérjük, röviden mutassa be szakmai pályafutását és tudományos munkásságát!
2006 óta az Egyesült Királyságban élek és dolgozom, és 2008-ban a világhírű és tekintélyes Eastman Dental Institute (University College of London) egyetemén szereztem MSc diplomát endodontia szakon, a kutatási komponensben kitüntetéssel. 2008 óta nyújtok referenciát a Man-szigeti fogorvosok és betegek számára a gyökérkezeléshez. A Man-szigeti Fogászati Egyesület elnöke vagyok, aktív tagja a Brit Endodontiai Társaságnak, az Európai Endodontológiai Társaságnak és a Brit Fogászati és Maxillofaciális Radiológiai Társaságnak. A bostoni Harvard Egyetemen stratégiai menedzsmentből, a londoni Kings College-ban pedig a fogászati Cone Beam CT radiológiai értelmezésből szereztem posztgraduális oklevelet. 2022 óta a Kings College London külsős előadója vagyok, amely az utóbbi PGCert keretében a CBCT és az endodontia témakörét tárgyalja. Folyamatosan tartok előadásokat görög, brit, európai és világkonferenciákon, több mint 55 országban tartottam már előadást. Az endodontia egyik legfontosabb véleményformálójának tartanak, különösen a statikus és dinamikus navigáció terén, előadásokat és gyakorlati endodontiai tanfolyamokat kínálva az Egyesült Királyságban és nemzetközi szinten egyaránt. Az Egyesült Királyságban a klinikám – a The Square Referral Clinic – elnyerte a 2021-es év legjobb beutaló klinikájának első díját az Egyesült Királyság északi részén, a Londonban megrendezett Private Dentistry Awardson, valamint a 2022-es év legjobb multidiszciplináris praxisának díját az Egyesült Királyságban a Clinical dentistry Awardson.
Mikor döntött úgy, hogy az endodontia és a digitális fogászat felé fordul?
Az „endo” nagyon megijesztett az athéni fogorvosi egyetemen folytatott egyetemi tanulmányaim során, és a természetem vonz ahhoz, hogy amelytől megijedek, azon a területen szeretnék továbbfejlődni. Néhány évvel később rezidensi helyet ajánlottak fel a tekintélyes Eastman Dental Institute UCL Londonban, ahová nem volt könnyű bekerülni, mivel a verseny nagyon nagy volt. Ott találkoztam mentorommal, Kish Gulabivala professzorral, aki szó szerint megváltoztatta az endodontia területén való gondolkodásomat. Ha egyszer valakit Kish képzett ki, akkor az endodontia területén való elkötelezettsége elkerülhetetlen. Ami a digitális fogászatot illeti, azt hiszem, a váltás abban a pillanatban következett be, amikor megvettem a CBCT-szkennert a klinikámra. Ez 2015-ben történt, és a fogászati műtéti mikroszkóppal együtt a szakterületünkön a kezelés megváltoztatójának tartom. Minél tapasztaltabb lettem, és minél többet kutattam és tanultam a CBCT-ről, annál inkább megismertem a mesterséges intelligenciát és a szoftvereket, de a 3D-s röntgenfelvétellel házasított digitális alkalmazásokat is. Egyik dolog a másikhoz vezetett, és hamarosan a klinikai alkalmazások, mint a navigált endodontia a mindennapi gyakorlatom részévé váltak.
Úgy gondolja, hogy a modern technikák és berendezések lehetővé teszik számunkra, hogy kevésbé invazív kezeléseket tervezzünk és végezzünk?
A tudományágunk gyorsan fejlődik, túl gyorsan, ha figyelembe vesszük, hogy valaki, aki pl. öt évvel ezelőtt fejezte be posztgraduális tanulmányait, az ma nehezen tud lépést tartani az új fejlesztésekkel. Folyamatosan tanfolyamokra és konferenciákra kell befektetni, hogy lépést tudjunk tartani. A modern technikák és berendezések segítségével a műtétek során kevesebb fogszövetet és csontot tudunk eltávolítani, de ami a legfontosabb, a klinikai eljárások minden eddiginél biztonságosabbá válnak a technológia ilyen irányításával. Nem azt mondom, hogy a technológia a csodaszer, és fontos, hogy továbbra is szükség van a klinikai készségre.
Milyen gyökértömési módszert részesít ön előnyben? A hevített guttapercha technika tömítőanyag nélkül biztosítja-e a gyökércsatorna-rendszer hatékony lezárását?
Az általam választott obturációs technika a hagyományos ZnOE tömítőanyaggal történik. Az egykúpú és biokerámia tömőanyag új trendjével kapcsolatban két fő aggályom van. Egyre több bizonyíték van arra, hogy hosszú távon kudarcot vallanak ezek a technikák. Problémák merülnek fel a rögzüléssel kapcsolatban, másodszor pedig aggódom amiatt, hogy az endodontusok vagy az általános fogorvosok elveszítik a meleg technikákhoz szükséges készségüket. Ezeket ugyanis nehéz elsajátítani, és tíz évvel később, ha eltávolodunk a biokerámia korszakától, akkor nagy hiány lesz a hatékony obturációhoz szükséges készségekben. Amennyiben biokerámia tömőanyagot használnék, megpróbálnék olyant használni, amelyet erős bizonyítékok támasztanak alá, és a HOT módosított obturációs technikával kombinálnám.
Ön szerint hogyan fogja átalakítani a fogorvos és a fogtechnikus közötti kommunikációt és interakciót a technológia fejlődése?
Az elmúlt 7 évben négy intraorális szkennerrel rendelkeztünk. Kezdetben sok ellenállásba ütközött a mindennapi gyakorlatunkba való beépítés, de bátran állíthatom, hogy az új Clinic The Square a klinikánkon Athénban a hagyományos lenyomatvételek már történelemnek számítanak. Teljesen digitálisak vagyunk, és a technikusokkal való kommunikáció azonnali és minden eddiginél jobb, olyan funkciókkal, mint a dinamikus okklúzió stb. A DIOS most már nagyon pontos – 20 μm-es pontossággal – és nagyon gyors.
Ön teljes szék melletti CAD/CAM rendszerrel dolgozik? Elmondaná olvasóinknak, hogy melyek a legfőbb előnyei ennek a rendszernek? Különösen milyen esetekben használja?
Úgy éreztem, hogy a szék melletti CAD/CAM a korszakának végén jár. Úgy gondolom, hogy a jövő a 3D nyomtatóké. Van egy új formlabs nyomtatónk, és a klinikánkon nem csak ideiglenes, hanem végleges műgyantás fogpótlásokat is gyártunk. A végleges restaurációkhoz még mindig úgy érezzük, hogy a laboratóriumi CAD/CAM még jelenleg is jobb. Az endodontia területén statikus navigációs stenteket nyomtatok, ahogyan az implantátumok esetében is.
Az intraorális szkennerek mostanában „dübörögnek” Magyarországon, tudna tanácsot adni a mindennapi használatukról, miért hasznosak és ajánlottak minden rendelőben?
Az intraorális szkennerek most nagyon népszerűek, és ami a legfontosabb, végre hatékonyak és megbízhatóak! A mi klinikánkon az implantológus és a fogszabályozó orvosaink használják ezeket a protetikai és implantációs munkákhoz, de mind én, mind a kollégáim sokat alkalmazzuk a dinamikus navigációs esetek során a CBCT helyett.
A mesterséges intelligencia és a digitalizáció általános megjelenésével milyen jövőt jósol a fogorvosoknak?
Klinikánkon jelenleg is használunk mesterséges intelligencia-szoftvereket a fogszabályozásban, az endodontia, de az implantológia területén is. Én olyan jövőt látok, amikor diagnosztikailag csak a mesterséges intelligenciára fogunk támaszkodni, és valószínűleg a klinikai munkánkat a robotika fogja irányítani.
Mivel tölti a szabadidejét kikapcsolódás vagy pihenés céljából?
Amikor nem a klinikai kísérleteimmel foglalkozom, illetve amikor nem a lányaimmal vagyok, olyankor van egy kis időm magamra is. Ilyenkor a csend világa vonz, a tenger és a víz alatti szigonyhorgászat. A focizás és az edzés is segít levezetni a bennem felgyűlt feszültséget, és hozzájárul, hogy megteremtsem önmagamban az egyensúlyt.
Szerk.kieg.: Dr. Byron Tsivos előadást tart idén a Dental World-ön, melynek címe „Hogyan javítják az innovációk és a technológiai stratégiák a hosszú távú prognózist az endodontia területén?”. További részletekért kattintson a linkre: https://dentalworld.hu/endodoncia-kongresszus-2023/