Tanulmányok összefüggést mutattak ki az anyai parodontális betegségek és a koraszülés – a terhesség 37. hete előtti szülés – között. A terhes nőknél alkalmazott fogkőeltávolítás és gyökérgyalulás azonban nem bizonyult sikeresnek a koraszülés megelőzésében, annak ellenére, hogy javította a parodontitist. Egy nemrégiben az Egyesült Államokban és Malawiban dolgozó kutatók által végzett multicentrikus, randomizált, kontrollált vizsgálat egy másik beavatkozást vizsgált: a fogszuvasodás csökkentéséről ismert xilitet tartalmazó rágógumit. Azt találták, hogy a rágógumi napi használata a terhesség előtt vagy a terhesség korai szakaszában jelentősen csökkentette a koraszülések számát.
A tanulmány, a legnagyobb ilyen jellegű vizsgálatban 9 670 nő vett részt Malawi nyolc egészségügyi központjából – az országból, ahol a legmagasabb a koraszülések ismert aránya (18,1/100 születés) -, és hat éven keresztül folyt. Mind a nyolc egészségügyi központban a résztvevők perinatális és szájhigiénés felvilágosítást kaptak, négy egészségügyi központban pedig ezen felül napi xilit rágógumi használatát is előírták.
A kutatócsoport megállapította, hogy a xilit rágógumi napi fogyasztása jelentősen csökkentette a koraszülés kockázatát (12,6%, szemben a kontrollcsoport 16,5%-ával), és így a 2,5 kg-nál kisebb születési súly valószínűségét is (8,9%, szemben a 12,9%-kal).
A xilit egy cukoralkohol, amely a természetben gyümölcsökben és zöldségekben fordul elő, és amelyet általában élelmiszer-adalékanyagként és cukorhelyettesítőként használnak. (Kép: Danijela Maksimovic/Shutterstock)
„A xilit rágógumi beavatkozásként való alkalmazása a terhesség 20. hete előtt csökkentette a koraszüléseket, különösen a 34-37. hét közötti késői koraszüléseket” – kommentálta a vizsgálatot vezető szerző, Dr. Kjersti Aagaard, a houstoni Texas Children’s Hospital és Baylor College of Medicine szülészeti és nőgyógyászati tanszékének Henry és Emma Meyer tanszékvezetője a sajtóközleményben.
Hozzátette: „A mi vizsgálatunkban az az egyedülálló, hogy egy könnyen elérhető, olcsó és ízletes eszközt használtunk a túl korán vagy túl kicsire születő baba kockázatának csökkentésére. Valódi tudomány áll a xilit rágógumi választása mögött a szájhigiénia javítása érdekében, és újszerű alkalmazásunk a születési eredmények javítására izgalmas”.
Dr. Aagaard szerint az eredmények összhangban vannak azokkal a régóta fennálló bizonyítékokkal, amelyek a szájhigiénés állapotot a koraszüléssel hozzák összefüggésbe. A jövőben a kutatók hasonló vizsgálatokat szeretnének végezni a világ más részein, többek között az Egyesült Államokban, hogy kiderítsék, a tanulmány eredményei reprodukálhatók-e olyan környezetben, ahol a koraszülésnek a szájegészséghez kötődő terhei esetleg kisebbek.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint évente mintegy 15 millió csecsemő, azaz minden tízből több mint egy születik koraszülöttként. A koraszülötteknél nagyobb a kockázata annak, hogy röviddel a születés után meghalnak, vagy élethosszig tartó egészségügyi problémákkal küzdenek.
A tanulmányt a Society for Maternal-Fetal Medicine idei éves találkozóján mutatták be. A „LB 1: PPaX: Cluster randomized trial of xylitol chewing gum on prevention of preterm birth in Malawi” című tanulmány összefoglalója az American Journal of Obstetrics and Gynecology 2022. januári mellékletében jelent meg online.
2022.03.11
Franziska Beier
(Image: Kristina Bessolova/Shutterstock)