Egy fiatal férfi páciens 17-es fogának pulpitiszes tüneteivel jelentkezett a rendelőnkben. Az okkluzo-bukkális kavitás tisztítása után kofferdamizolálásban, két ülésben elvégeztük a gyökérkezelést. A harmadik ülésben a fog fedőtömésére került sor.


Ebben a rövid esetleírásban szeretném megmutatni, hogy direkt töméstechnikákkal miként alakíthatunk ki anatomikus rágófelszíni struktúrákat. Az adhezív technika igényei miatt a felépítést is kofferdamizolálásban végeztem. A ragasztási lépések előkészítése után liner rétegnek a Bulk Fill flow anyagot használtam. Ezután a plasztikus Filtek Ultimate anyagból apró „gombócokat” készítve kezdtem a „csücsköktől” elindulva, egyesével a „csücsöklejtők” kialakítását, mindegyiket külön fotopolimerizálva. Amikor a gombócot az egyik csücsökhöz applikáljuk, érdemes puha, rugalmas Flaggs műszert használni, mellyel mind a szélekhez hozzá tudjuk igazítani az anyagot, mind a barázdákat is jobban be tudjuk húzni, hogy „tortaszeletszerű” cikkelyeket kapjunk. Ha a műszerrel már nem tudunk szebb eredményt elérni, akkor mindig beválik egy enyhén adhezíves (színtiszta bond, pl.: a 4. és a 6. generációs bondok második üvege) applikátor „pamacs”, mellyel a széleket simítva és a felszíneket megnyomva tovább tudjuk finomítani a struktúrát. Amikor körbeértünk a csücsköknek megfelelően kiépített lejtőkkel, igazán szép végeredményt láthatunk.





Tapasztalatom szerint az esztétika mellett további előnye ennek a technikának, hogy az okklúzió és az artikuláció ellenőrzése, valamint beállítása során sokkal kisebb korrekciókra lesz szükségünk, szinte azonnal kényelmes – a finírozás és a polírozás után – az új felépítésünk. Remélem, minél többen kipróbáljátok ezt az építkezési módot, és sok sikeres esetet hoz nektek is! Jó munkát kívánok!