A legfrissebb adatok szerint tavaly csak a fogászatban csaknem ötödével nőtt az antibiotikum-felírások száma.
Ez azonban azután történt, hogy az Egyesült Királyság első zárlatakor a személyzetnek azt tanácsolták, hogy fogadjanak el egy új modellt – tanácsadás, fájdalomcsillapítás és antibiotikum. A betegforgalom zuhant, 2020-ban több mint felére csökkent.
Most az antimikrobiális szerek felhasználásának és rezisztenciájának angol felügyeleti programja (ESPAUR) jelentése azt mutatja, hogy 2020 megszakította az antibiotikum-felírás csökkenés tendenciáját.
Az NHS-en belül 2016 és 2019 között folyamatosan csökkent (napi 0,16 és 0,13 tétel 1000 lakosra vetítve). Ez 18,4%-os csökkenést jelent. A világjárvány azonban megfordította a tendenciát. Ehelyett 17,6%-os növekedést váltott ki (napi 0,13-ról 0,15 darabra 1000 lakosonként).
A használat elkerülése
Az alapellátás háziorvosi rendelőiben naponta 1000 lakosra vetítve a receptek 84,2%-a kerül felírásra. Ezt követte a fogászat 10,3%-kal.
Az olyan csoportok, mint a Brit Fogászati Szövetség (BDA), sürgetik a kormányt, hogy segítse a betegeket az ellátáshoz való hozzáférésben. Remélik, hogy a jobb hozzáférés segít elkerülni az antibiotikumok „helyettesként” történő felírását.
Becslések szerint az antimikrobiális rezisztencia (AMR) évente 10 millió halálesetet okoz – többet, mint a rák és a cukorbetegség együttvéve.
Eddie Crouch, a BDA elnöke elmondta: „Az antimikrobiális rezisztencia még a COVID-nál is nagyobb veszélyt jelent az emberi egészségre. Sajnálatos módon a világjárvány eltörölte a fogászatban az antibiotikum-használat visszaszorítása terén elért több éves előrehaladást.
„A helyettesítő receptek most a hozzáférési és időbeli hiányosságokat pótolják, amelyeket a kormány úgy döntött, hogy nem vesz figyelembe. A miniszterek felelőssége, hogy segítsenek a fogorvosoknak a fordulatot megtenni”.
Egészségügyi figyelmeztetések
Mindez akkor történik, amikor a brit egészségügyi tisztviselők az antibiotikum-rezisztens fertőzések közelgő válságára figyelmeztetnek, ha a világjárványt követően nem cselekszünk megfelelően.
A szakértők arra kérik a lakosságot, hogy maradjanak otthon, ha rosszul érzik magukat. Hozzáteszik, hogy az antibiotikumok szedése csak növeli a kockázatot a jövőben.
Dr. Susan Hopkins, az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségének vezető orvosi tanácsadója arra figyelmeztetett, hogy a rezisztens fertőzések „ismét növekedni fognak”, ha az ország nem cselekszik felelősen.
Forrás: dentistry.co.uk