A kompozit fogpótlások ma már mindennapi használatban vannak a fogászati gyakorlatban. Míg eredetileg a hagyományos anyagok, például az amalgám helyettesítésére szolgáltak, mára kibővítették a közvetlen technikák alkalmazási körét. A „klasszikus” területen a korábban amalgámmal vagy cementekkel végzett intézkedések (tömések, építőtömések stb.) anyaghelyettesítésére szolgálnak. A kompozitok mint anyag és a kezelési technikák továbbfejlesztése azonban olyan mértékben megnyitotta az alkalmazási lehetőségeket, hogy olyan minőségi és hosszú élettartamú eredmények érhetők el, amelyek a fogászatban korábban csak laboratóriumban készített fogpótlásokkal voltak elérhetők.
Az anyagtulajdonságok miatt a kompozitokat hagyományosan réteges technikával dolgozzák fel. Napjainkban ezt a növekményes technikát széles körben alkalmazzák, és számos publikáció és felhasználói tapasztalat bizonyítja a kompozit technikák sikerét és lehetőségeit. Az utóbbi években az anyag továbbfejlesztéseként megjelentek az ömlesztett töltésű kompozitok, amelyeket mindenekelőtt a megnövelt polimerizációs mélység jellemez. A defektus mélységétől függően nincs szükség rétegezésre, és monolitikus restaurációk készíthetők. A tömeges feltöltési technikákat gyakran az időmegtakarítás miatti gazdaságossági szempontok alapján mérlegelik.
Az angol-amerikai régióban Dr. David Clark amerikai fogorvos mintegy 20 évvel ezelőtt kezdett el kidolgozni egy olyan kompozit technikát, amely a kompozit anyagi tulajdonságain, valamint az adhezív kötés erősségein és gyengeségein alapul: a bioclear módszert. A Bulk Fills kifejlesztése ideálisan kiegészíti ezt a technikát.
A bioclear technikával olyan kezelési eredmények érhetők el, amelyek kíméletesek a fogszövethez, tartósak, esztétikailag magas színvonalúak és kiválóan helyreállítják a fog anatómiáját. Ennek a technikának az alapelve az elülső és a hátsó fogak esetében ugyanaz. Különösen az elülső régióban a technika kiváló lehetőségeket kínál a szuvas fogak kezelésén kívül a kompozit burkolásra, a kozmetikai részárásra és az interdentális papilla recessziók (fekete háromszögek; 1-3. ábra) kezelésére. A hátsó régióban kiemelkedik a nagyon jól reprodukálható konvex foganatómia és ezáltal az ap proximális felszínek természetes formája.



A Bioclear technika leírása
A Bioclear egy monolitikus technika, amelyben a zománc területén lévő adhezív kötés nagy területre terjed ki. Ezt egy módosított üreg segítségével érik el.
Ezt egy módosított üreg kialakításával (4. ábra), egy speciális formázó rendszerrel és felmelegített, így átmenetileg alacsony viszkozitású anyag befecskendezésével (fröccsöntés) érik el.

A klasszikus mátrixtechnikával ellentétben, amelyben a mátrixot a lehető legközelebb igazítják az üreg preparációs széléhez, a Bioclear rendszer átlátszó mátrixa kifejezetten domború. Ezáltal a mátrix és a fog külső kontúrja között egy olyan tér jön létre, amely kifejezetten a zománc megtapadására szolgál (5. és 6. ábra).
Adhézió (5. és 6. ábra). A hátsó régióban ezt a hatást a módosított üregkialakítás fokozza. Ideális esetben az üreget laposabbá teszik, és a zománc területét erősen lekerekítik.


A felmelegített és megpuhult kompozitot először áramlásként, majd erősen töltött anyagként, köztes kikeményedés nélkül, nyomás alatt fecskendezik az üregbe. A különböző viszkozitású kompozitok kombinálásának ez az elve ismert a hókotró technikából, hogy a peremterületen folyamatos átmenetet hozzanak létre. A termikusan generált viszkozitásváltozás és a befecskendezési nyomás hatására az anyag a fog és a mátrix közötti szűk résekbe is eljuthat, és a fogfelszínen a tényleges üregen messze túl elfedi a defektust (7. ábra). Ez a zománc területén megnövekedett kötőfelületet eredményez.

A fogzománc területén a ragasztókötés biztosítása érdekében a Bioclear technika lényeges lépése a fogfelszín kondicionálása porlasztó berendezéssel. Így biofilmmentes felületet kapunk. Ehhez a lépéshez bevált az 50my alumínium-oxid vagy a profilaxisból származó Airflow por.
A kezdeti modellezés és a felesleg durva eltávolítása után hárompontos (okkluzális, bukkális, orális) polimerizálás következik. Az átlátszó mátrix és az ömlesztett kompozit kombinációjával együtt még vastagabb rétegek esetén is teljes polimerizáció érhető el. A feszítőgyűrűk, az interdentális ékek és a mátrixok eltávolítása után átlátszó kompozitdugók maradnak (8. ábra), amelyek ezután olyan segédeszközökkel, mint a szike, gyémánt és polírozó segítségével eltávolíthatók. Az ezt követő magasfényű polírozás a tömésnek a zománcba való zökkenőmentes, nem egyértelműen meghatározott átmenetét hagyja meg, amit a feltaláló frappánsan, de találóan „Infinity Edge”-nek nevez (9. ábra).


A Bioclear technika lehetőségei
A Bioclear mátrixokkal történő alakítás lehetővé teszi az anatómiailag domború és természetes fogformák létrehozását az elülső és a hátsó régióban. A kompozit felhordási technikája különböző rétegvastagságokat eredményez a restauráció egészén, egészen a marginális területen kialakuló vékony kúpig. A bulk-fill kompozitok fokozott transzlucenciája így nagyon természetes színű megjelenést eredményez, mivel nincsenek kemény színtörések a restauráció és a fog között. A monokromatikus színezés ezért nem korlátozza az esztétikai eredményt sem a hátsó, sem az elülső régióban. Különösen az approximális és a metszőfogak alakváltozása (részárás, fekete háromszögek, kompozit elfalazás) tűnik nagyon természetesnek ezzel a technikával, és megfelel a páciensek elvárásainak (10-15. ábra). A cut-back technika ráadásul utólagos individualizálás lehetőségét kínálja. A metszőfogakon lévő elszigetelt sarokpilléreket előzetesen kritikusan elemezni kell. A fog anatómiájától és a kompozit vastagságától függően a kielégítő esztétikához kevésbé áttetsző anyagra, egy opak mag előzetes felépítésére vagy utólagos testreszabásra lehet szükség.




Klinikai megfontolások a Bioclear technikával kapcsolatban
A kompozit technikák klinikai kihívása a dentin-adhéziós kötés, amely a fémmátrix proteinázok hatására idővel bizonyítottan csökken.
A zománcon lévő adhéziós kötés ezzel szemben hosszú távon stabil marad. A fog anatómiáját tekintve az üregek általában nagyobb dentinfelületet kínálnak, mint a zománc. A Bioclear technikával az adhéziós kötést szándékosan messzire kiterjesztik a zománcra. A rendelkezésre álló tapadó zománcfelület nem csak az üreget határoló zománc, hanem szándékosan kiterjed a fogfelületen túlra is.
A „pecsét a lényeg” mottóhoz hűen ez a nagy felületű zománc-ragasztó kötés nagyon jó tömítést biztosít az üreg alatt. A szelektív szuvasodás kimetszésével kapcsolatos tanulmányok azt mutatják, hogy ennek a kimetszési technikának a sikere attól függ, hogy hermetikusan lezárják-e a megmaradt baktériumos részt, hogy megakadályozzák a fertőzött dentinrétegben az újbóli szubsztrátellátást.
A fröccsöntés általában azt eredményezi, hogy a dugók az interdentális téren kívül helyezkednek el. A felesleges anyag így könnyen hozzáférhető a feldolgozáshoz vagy polírozáshoz, hogy a tömőanyag és a fogszerkezet közötti átmenet zökkenőmentes legyen. Az átmenet áthelyezése egy könnyen ellenőrizhető területre így Greene V. Black régi maximája, a „kiterjesztés a megelőzésért” minimálisan invazív reneszánszát éli. Amennyiben az idő múlásával elszíneződések vagy lépések keletkeznek a marginális területen, a lapos kifutás miatt az újrafényezés könnyen elvégezhető a hozzáférhető területen, és a marginális minőség megmarad.
Megbeszélés: Minden új?
A Bioclear technika egyes lépéseinek többsége ismert a kompozitok megmunkálásából (üregfazekasság, felületkondicionálás, fűtött kompozit, részleges mátrixrendszerek stb.) Azonban ezeket a lépéseket, segédeszközöket és eljárásokat egy világosan meghatározott munkaprotokollban módosítja és kombinálja, ami egy egyedülálló technikát eredményez.
A Bioclear technika felsorolt előnyei a kompozit technika alapvető kérdéseivel és kihívásaival kapcsolatos tudományos vizsgálatokból, valamint klinikai tapasztalatokból származnak. Ez önmagában nem bizonyítja a tudományos előnyt. Nincsenek olyan tanulmányok, amelyek a Bioclear technika különleges tulajdonságait más technikákkal hasonlítanák össze.
Azonban olyan minimálisan invazív rekonstrukciókat tesz lehetővé, amelyek a szobahőmérsékleten uralkodó viszkozitásukban, pusztán kézműves szempontból nehezen megvalósíthatóak rétegezési technikákkal vagy dugaszolható kompozitokkal (10. ábra). Ez vonatkozik a minimálisan invazív fogszuvasodási kezelésekre a hátsó régióban, valamint az elülső régióban végzett formakorrekciókra (részárás, fekete háromszögek). Különösen ezeknél az indikációknál a Bioclear technika kiváló lehetőségeket kínál.
Dr. Peter Schmitz-Hüser