Az azonnali terhelés mára szinte rutinszerűvé vált az orális implantológiában, csökkentve az implantációs fogpótlás elkészítéséhez szükséges időt, javítva az esztétikát és a funkciót [1,2]. Míg az azonnali terhelés protokollja jól megalapozott, a szakemberek számára már ismert, az azonnal terhelt szólókoronák esetében a megfelelő széli záródás és a passzív illeszkedés kialakítása továbbra is nagy kihívást jelent.
A probléma megoldásaként az – általában cementezett – ideiglenes koronák elkészítéséhez mezostruktúraként ún. cilinderfejeket (post abutmenteket) alkalmaztak, hogy az implantátum és felépítmény határán a kívánt zárást és illeszkedést elérjék. A ideiglenes cilinderfejhez kialakult gingivális zárást a végleges ellátáshoz szükséges lenyomatvételkor néha meg kell szakítani. Ezen felül az egyedi vagy gyári ideiglenes fejek behelyezéséhez a lágyszöveteket a műtét után 24-48 órával manipulálni szükséges, ami sok esetben nem ideális.
Egy szisztematikus irodalmi áttekintés és metaanalízis, amely az azonnali terhelési eljárásokat vizsgálta a protetikai ellátás függvényében, nem talált statisztikailag szignifikáns különbséget a különböző ellátási típusok között, mint pl. a rögzített, az ideiglenes és a végleges ellátás. Az ISQ-értékek nagyobb emelkedése azonban megfigyelhető volt az azonnal terhelt és végleges fogpótlással ellátott implantátumok esetében, ez azt jelzi, hogy a fogpótlás megtartása nem csak a lágyszövetek adaptációját és viselkedését javítja, hanem az azonnal terhelt implantátum csontintegrációját is.
A jelen irodalmi áttekintés felveti azt a kérdést, hogy az ideiglenes vagy végleges protetikai ellátás mellett – amely az azonnali terhelésű implantátum osszeointegrációját befolyásolja – az implantátum és a protetikai elemek a velük kölcsönhatásba lépő különböző szövetekhez illeszkedő egyedi kialakítása javíthatna-e az általunk kidolgozott azonnali terhelési protokoll sikerességén. Ez a koncepció, melyet BioBlock®-nak nevezünk (különböző felületkialakítások a különböző szöveteknek megfelelően; BTI Biotechnológiai Intézet, Vitoria-Gasteiz, Spanyolország), alapvető fontosságú volt a közelmúltbeli vizsgálataink sikere szempontjából, mivel növelte az implantációs kezelések kiszámíthatóságát, beleértve az azonnali terhelésű implantációkét is.
A UNIT® Transepithelial Abutment-et (BTI Biotechnológiai Intézet, Vitoria-Gasteiz, Spanyolország) úgy tervezték, hogy megfeleljen ezeknek a kulcsfontosságú elveknek, valamint más, a szólókoronák megfelelő záródásával és passzív illeszkedésével kapcsolatos követelményeknek is. A Unit fej része egy elfordulásgátolt, transzgingivális henger, mely alkalmas a csavaros rögzítésű
szólókoronák rögzítésére, így már a műtét kezdetétől fogva azonnal biztosítható a végleges fogpótlás passzív illeszkedése és pontos zárása, egyszerűbbé téve az azonnal terhelhető fogpótlás készítését.
A UNIT® fej a fent említett BioBlock® koncepciónak megfelelően egységbe foglalja az implantátum speciális UnicCa® és a fej TiGolden® felületét, egy funkcionális egységet teremtve, biztosítja az implantátum és a felépítmény pontos és passzív illeszkedését, ezáltal növeli a sikerrátát. (A BTI implantátumokat speciális felületkezelés (UnicCa®) és az implantátum területein eltérő, hármas felületi érdesség jellemzi: kisebb érdesség a nyaki részen, a csont stabilitásának elősegítése és a bakteriális kolonizáció minimalizálása érdekében; mérsékelt érdesség és pórusok a csavarmeneteken, az implantátum stabilitásának javítására, és mérsékelt érdesség az implantátum testén, mely elősegíti az osszeointegrációt az implantátum mechanikai tulajdonságainak kompromittálása nélkül.)
Klinikai eset
A 63 éves páciens bal felső nagymetsző foga vertikálisan frakturált, a bukkális csontlemez teljesen felszívódott, és az ezzel járó egyéb tünetek is megfigyelhetőek voltak (1. és 2. ábra). A fogat eltávolítottuk, és alveolus-prezervációt végeztünk PRGF-Endoret® (BTI Biotechnológiai Intézet, Vitoria-Gasteiz, Spanyolország) segítségével. Az ideiglenes fogpótlást a szomszédos fogakhoz
rögzítettük, amelyeket előkészítettünk a későbbi, a 2.1-es pozícióban lévő implantátummal együtt történő protetikai helyreállításhoz.


A 12 héttel a fog eltávolítása után végzett CT-vizsgálat a csontdefektus teljes regenerációját mutatta, lehetővé téve az implantáció tervezésének folytatását (3. és 4. ábra). Az implantátumágyat a kis sebességű fúrási protokollt követve készítettük el, és behelyeztük az implantátumot. A fúrás során nyert csontforgácsot összekevertük a PRGF-Endoret®-tel, és szemcsés csontpótlóként felhasználtuk a bukkális csontfal egyenetlen gyógyulása következtében kialakult enyhe bukkális dehiszcencia feltöltésére (5. és 6. ábra).




A területet fibrinmembránnal (PRGF-Endoret®, 1. frakció, aktivált és retraktált) borítottuk. Az implantátum azonnali terhelése céljából rögzítettük a UNIT® fejet, ahogy az az intra-operatív röntgenfelvételen is látható (7. ábra).
A UNIT® fejet 48 órával később titáncilinderen rögzített, a UNIT® fejre illeszkedő ideiglenes koronával láttuk el, és azonnal terheltük (8. ábra). A lágyszövetek gyógyulását követően a varratokat két hét után eltávolítottuk, és látható, hogy az íny szépen adaptálódott az ideiglenes fogpótláshoz (9. ábra).



Három hónappal később, amikor az implantátum osszeointegrációja és a lágyszövetek érése megtörtént, a területet előkészítettük a végleges korona elkészítéséhez és a szomszédos (korábbi gyökérkezelés után elszíneződött) fogak helyreállításához. Diagnosztikus viaszmintázatot (wax-up) készítettünk, melyet bepróbáltuk a szájba. Ahogy a 10-12. képen is látható, a jobb felső kis- és nagymetszőkre teljes kerámiakoronákat, míg a 2.1-es implantátumon lévő UNIT® fejre cementezett koronát terveztünk, megőrizve az azonnali terhelés első szakaszában kialakult gingivális zárást és tapadást. Ezen kívül a jobb felső kismetszőre héj készült, hogy a többi frontfoggal megegyező színárnyalatot érjünk el, valamint, hogy a mosolyvonallal összehangoljuk, és esztétikusabb szintre helyezzük a gingivális zenitek vonalát.



A 13-17. ábrák a következő lépéseket szemléltetik: A UNIT fej közti-elemére illesztett mintázósapka segítségével leplezett egyedi protetikai fejet (mezo-struktúra) készítettünk, majd arra végül egy csavaros rögzítésű koronát. Ez a kialakítás megőrzi az azonnali terhelés kezdeti fázisában a gingivális szinten kialakult hemidezmoszomális tapadást, anélkül, hogy bármilyen módon kompromittálná az esztétikát ebben az igen érzékeny régióban.





Az egyedileg leplezett protetikai fej és korona elkészülését követően a szomszédos fogak helyreállítása is befejeződött (18. ábra). Átadáskor a korona cementezésével kitűnő esztétikai eredményt értünk el (19. ábra). Az elért zárást és a BioBlock koncepciót követve, már az implantátum behelyezésétől kezdve a formázott ínyt sikeresen megőriztük a végleges fogpótlás elkészültéig. A kezelés befejezését dokumentáló panoráma röntgenfelvétel (20. ábra) a restaurátum és a csont stabil állapotát mutatja.



Következtetés
A BioBlock koncepció szerint speciálisan kialakított felületek biztosítják az összes szövet „megfelelő” viselkedését, amely még fontosabb az azonnal terhelt implantátumok esetén. Az implantátumfej sokoldalúságának köszönhetően a restaurátum a helyreállítási folyamat különböző lépéseihez igazítható anélkül, hogy az implantátum és a csont közötti kapcsolatot veszélyeztetnénk. A UNIT Abutment fej megkönnyíti e célok elérését, és protetikai sokoldalúságot biztosít, amely lehetővé teszi a különböző, kiváló esztétikumú fogpótlások készítését anélkül, hogy megzavarná az eljárás első szakaszában kialakult gingivális zárást.
Dr. Anitua Eduardo (Spanyolország)
Irodalomjegyzék: www.teamwork-media.de/literatur
Forrás: EDI Journal 2018/3