Az ajak- és/vagy szájpadhasadékok és az alveoláris csontok hasadékai a fej és a nyak leggyakoribb veleszületett rendellenességei, amelyek táplálkozási, pszichológiai, koponya- és beszédproblémákat okoznak. Csecsemőknél az ellátás magában foglalhatja a műtét előtti ellátást, amelyhez a hasadékról lenyomat szükséges. A hagyományos lenyomatvételi technikák olyan kockázatokat rejtenek magukban, mint a lenyelés és a fulladás. Az Alexandriai Egyetemen végzett tanulmány felmérte a digitális és a hagyományos lenyomatvételek megbízhatóságát újszülöttek egyoldali ajak- és szájpadhasadékának reprodukálásában, és megállapította, hogy a digitális lenyomatvételek ugyanolyan pontosak, de a gondviselők számára elfogadhatóbbak.
A vizsgálatban hét 0-28 napos korú csecsemő vett részt, akiknél teljes egyoldali ajak- és szájpadhasadékot diagnosztizáltak. A hasadékukról hagyományos módszerrel, irreverzibilis hidrokolloid lenyomatanyaggal és intraorális szkennerrel készítettek lenyomatokat. A hagyományos lenyomatok modelljeit beszkennelték, virtuális 3D modelleket létrehozva, az intraorális szkenneléseket pedig virtuális 3D modellként mentették el és 3D-nyomtatták.
A két módszerből származó virtuális modelleket egymásra helyezték, hogy összehasonlíthassák az alveoláris ív szélességét és az alveoláris hasadékdefektust. Az alveoláris ív maximális szélességét és a premaxilláris szegmensek közötti maximális távolságot mindkét technikából származó fizikai modelleken megmértük vernier mérőszögek segítségével. A hagyományos és a digitális lenyomatok egymásra helyezett 3D szkennelései három esetben jelentős különbségeket mutattak. A calliper mérések azonban nem mutattak szignifikáns eltérést a hagyományos és a digitális lenyomatok között.
Ezen kívül a csecsemők gondviselői kitöltöttek egy kérdőívet a két lenyomatvételi technika elfogadásáról, és a válaszokból kiderült, hogy egyértelműen a digitális módszert részesítették előnyben. Két jelentős eredmény az volt, hogy a gyámok a hagyományos módszert invazívabbnak érezték, és úgy vélték, hogy a csecsemőjük szenvedett az alkalmazás során.
A tanulmány azt jelzi, hogy a hagyományos lenyomatvételtől való eltávolodás a kapcsolódó kockázatok és a páciensekre és a gondviselőkre nehezedő stressz miatt változik. A digitális lenyomatvétel biztonságosabbnak és előnyösebbnek bizonyult, mivel minimálisra csökkentette a csecsemőkre jelentkező kockázatokat, és enyhítette a gondviselők aggodalmait. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a digitális lenyomatok pontosak és hatékonyak. A digitális lenyomatvétel előnye továbbá, hogy megbízható modelleket készít a jövőbeli kezelés tervezéséhez, és vizuális segédeszközöket nyújt a szülőknek, amelyek bemutatják a csecsemő állapotának lehetséges javulását.
A „Diagnostic evaluation and guardian assessment of using digital impression in neonates versus the conventional techniques” című tanulmányt az Alexandria Dental Journal 2023. augusztus 30-i online számában tették közzé.
Forrás: https://www.dental-tribune.com/news/intra-oral-scans-may-present-more-humane-option-for-evaluating-clefts-in-infants/