A mesterséges intelligencia (AI) a jövőbe repíti a fogászat világát az FDI Fogászati Világszövetség szerint. Az FDI AI munkacsoportja által kiadott közlemény szerint a fogászat négy területe – a közegészségügy, a munkaerő-tervezés, az egyéni betegellátás, valamint az oktatás és a kutatás – az, ahol az AI alapvető hatást gyakorolhat. További négy célkitűzés betartásával a klinikusok és más, a betegek szájüregi egészségébe befektető szervezetek biztonságosan és produktívan tudják majd a legtöbbet kihozni a mesterséges intelligenciából.
A közlemény meghatározása szerint a mesterséges intelligencia „olyan szellemi feladatokat ellátó gépek, amelyekről általában azt feltételezték, hogy csak emberek képesek elvégezni”. Mivel a mesterséges intelligencia nagy mennyiségű információt képes szinte azonnal összevonni és kiértékelni, képes „tanulni” azáltal, hogy a nagy adathalmazokban mintákat azonosít. Ez különösen értékes a fogászatban, mivel kutatások kimutatták, hogy az AI programok bizonyos esetekben még a képzett klinikusoknál is pontosabban képesek felismerni a különböző betegségek jeleit. A mesterséges intelligencia a kezelési megoldások intelligens megtervezésére is használható a fogszabályozásban, az endodontia, a sebészet és számos más területen.
A tanulmány kitér a mesterséges intelligenciával kapcsolatos lehetséges jövőbeli problémákra is, többek között arra, hogy a hatékonyság és az alkalmazások értékelése során a hagyományos szakértői értékelésen túlmenően alternatív felülvizsgálati megközelítéseket is alkalmazni kell. Az értékelési folyamatok tudatossága kulcsfontosságú lesz ahhoz, hogy tisztában legyünk a mesterséges intelligencia klinikai környezetben történő bevezetésével és fenntartásával kapcsolatos elfogultságokkal, korlátozásokkal, kockázatokkal és potenciális problémákkal.
A szerzők az adatvédelem és a mesterséges intelligencia egyének megsegítését szolgáló előnyei közötti egyensúlyra való éberségre is felhívják a figyelmet, és támogatják az ezt az egyensúlyt elősegítő technológia további kutatását. A betegek, a szolgáltatók és az egészségügyi rendszerek számára egyértelmű előnyöket kell aktívan előtérbe helyezni, és további bizonyítékokat kell találni az egyértelmű klinikai alkalmazások bizonyítására. Ezeket a célokat csak a mesterséges intelligenciáról szóló, hozzáférhető oktatással lehet elérni, hogy bővüljön az alkalmazásokkal és az adatok mesterséges intelligencia általi felhasználásával kapcsolatos ismeretanyag.
A célkitűzések a következők:
a mesterséges intelligencia meghatározása és felvázolása a szakmai közösség számára;
a mesterséges intelligencia oktatásra, kutatásra és a szájüregi egészségügyi rendszerek ellátására gyakorolt előnyeinek egyértelmű esetek és bizonyítékok rendszerének létrehozása;
olyan területek kijelölése, ahol a mesterséges intelligencia felhasználható az FDI 2030-as jövőképének előmozdítására;
és közösségként való összefogás a kockázatok felismerése, valamint a mesterséges intelligenciával való munkavégzésre vonatkozó szabványok és bevált gyakorlatok kidolgozása érdekében.
https://www.dental-tribune.com/c/fdi-world-dental-federation/news/fdi-shares-vision-for-artificial-intelligence-in-dental-medicine/
(Image: Shutterstock/Willyam Bradberry)