Az esztétika kifejezést gyakran használjuk a mindennapokban, de mit is jelent valójában? Az esztétika a szépség tanulmányozása, de annak érzékelése mindig a szemlélő szemében van. A hidak, koronák és fogpótlások készítésénél alapvetően a funkció a lényeges, de az esztétika egyre fontosabbá válik. A nehézséget itt azonban gyakran az jelenti, hogy a fogtechnikai laboratóriumnak nincsenek meghatározó paraméterei a minél esztétikusabb kialakításhoz, ezeket a fogászati rendelő nem adja át teljes mértékben, és csak kevés laboratórium jut el ténylegesen a páciensekhez.
Ha a fogtechnikában az esztétikáról beszélünk, akkor elkerülhetetlenül beszélnünk kell a modellbeépítésről is. Ez a legtöbb esetben még mindig a jó öreg gumiszalaggal történik. De honnan tudná a gumiszalag, hogy a páciens felső állkapcsának hol kell elhelyezkednie a háromdimenziós térbeli artikulátorban? Ezért feltétlenül szükséges, hogy közvetlenül a páciensen nagyszámú funkcionális és esztétikai paramétert gyűjtsünk össze, amelyeket aztán teljes egészében át kell adni a fogtechnikai laboratóriumnak (1. ábra).

Esztétika és funkció a paramétergyűjtés fókuszában
Néhány évvel ezelőtt a chemnitzi székhelyű theratecc GmbH & Co. KG néhány évvel ezelőtt kifejlesztett egy új arcív-rendszert, amellyel az arc teljes arányai és nem csak egyes paraméterek rögzíthetők. Az arcív klasszikusan az orrgyökérre és mindkét hallójáratra kerül. Az orrtámasz magassága fokozatmentesen állítható, így az arcív a Camper-síkhoz, mint referenciasíkhoz igazítható. A Camper-sík az a referenciasík, amely nagyrészt párhuzamos az okklúziós síkkal. Így a Camper-sík felvételével az adott fogpótlás ideális okklúziós síkja is meghatározható. A bipupilláris vonal esztétikus érzékeléséhez a rendszer két, fokozatmentesen állítható magasságú fülolívával is rendelkezik. Az egyéni beállítási lehetőségeknek köszönhetően a teljes arcív a páciens funkcionális és esztétikai paramétereihez igazítható. Az esztétikai megvalósítás szempontjából a harapásmagasság is meghatározó, és ez is megbízhatóan mérhető a páciensen a therafaceline® arcívvel. Ehhez a spina nasalis és az ajakvonal közötti távolságot rögzítik. Az aranymetszés arányának felhasználásával az áll ideális függőleges dimenzióját az archajlítón egy álltámasz segítségével jelezzük. Az összes rögzített paramétert egy munkalépésen belül rögzítik egy 3D harapóvillában, amelybe – igény szerint – egy-három szabványosított alumínium viaszlemez helyezhető be a harapás magasságának megfelelően. Ezt a 3D harapóvillát kb. 30 másodpercre 45 fokos vízfürdőbe helyezik, és közvetlenül az arcívre rögzítik. Ez lehetővé teszi, hogy az anyag pontosan párhuzamosan igazodjon a Camper-síkkal és a bipupilláris vonallal. Végül a páciens ráharap a páciens beleharap a felmelegített Aluwaxba, ami a mindkét fogsornak (2. ábra).

Modellgyártás és szállítás
Miután a páciensen dokumentált összes paramétert rögzítették, egy úgynevezett síkbeli támasztékot használnak egy transzferállványban. Ez egy olyan átadóasztal, amely mind magasságában, mind sagittális dőlésszögében állítható. A 3D harapóvilla Aluwax-ját közvetlenül a planesupportra rögzítjük harapószilikon segítségével. A transzferállványon van egy magassági vonalzó, amellyel a sík támasz magassága mérhető (2. ábra). Egy párnázott harapódoboz segítségével a modell biztonságosan szállítható a fogtechnikai laboratóriumba, és fogtechnikai laboratóriumba, és nincs szükség ízületi alátámasztásra. Többé nincs szükség a fogpótlásra. Ezenkívül lehetőség van a bitbox felcímkézésére is a páciens nevével, a síkpótlás szintjével és a valamint a rendelő nevével. Ahhoz, hogy az arcparaméterek holisztikus átvitele sikeres legyen, fontos, hogy mind a fogorvosi rendelő, mind a fogtechnikai laboratórium rendelkezzen átviteli állvánnyal és tervtámasszal. Így a folyamatok egyszerűsíthetők, és megelőzhető a hiányos adatátvitel. A fogtechnikai laboratóriumban az Aluwax a harapási szilikonnal biztonságosan áthelyezhető a tervtámaszról, majd a felső állkapocsmodell egy artikulátorba helyezhető. Ha valaki inkább teljesen digitálisan szeretne dolgozni, ez nem jelent problémát: az információk egyetlen szkenneléssel átvihetők a digitális szkennelésre (4. ábra).

Az állkapocs 1:1 modellje
A páciens paramétereinek rögzítése alapján az állkapocs 1:1 modellje átvihető az artikulátorra. A Planesupport nem csak a modell összeállítására szolgál, hanem a fogtechnikus számára a páciensspecifikus okklúziós síkot is megjeleníti. Ezt a Camper-sík és a bipupilláris vonal rögzítésével pontosan meghatározták, és a Planesupport segítségével bármikor újra láthatóvá tehető. Ez különösen előnyös az összetett restaurációk készítésénél, mivel a Planesupport a maxilláris restauráció beállítási segédeszközeként is használható (5. és 6. ábra).


Új esztétikai és funkcionális lehetőségek
Az itt bemutatott koncepcióval minden fontos paramétert rögzíteni lehet a páciensen, és biztonságosan továbbítani a fogtechnikai laboratóriumba. A funkcionális és esztétikai paraméterekkel a felső állkapocsmodellek egy az egyben átvihetők egy analóg vagy digitális artikulátorra, így a páciens valós esztétikai paramétereinek megfelelő fogpótlások könnyen elkészíthetők. Ezzel a koncepcióval kifejezetten elkerülhetők az egyébként gyakori illesztési problémák, ami egyszerűsíti a fogorvosi rendelő és a fogtechnikai laboratórium közötti munkafolyamatot.


Christian Wagner