A 3D-nyomtatás olyan nagy teljesítményű technológia, amelyet a hadsereg már mindenütt alkalmazni kezdett. A katonai orvosok most már a technológiát használják annak reményében, hogy a speciális fogászati ellátást a katonák számára a világ bármely pontján elérhetővé teszik.
Az Egyesült Államok Veteránügyi Minisztériuma létrehozta a Veterans Health Administration (VHA) 3D nyomtatási hálózatot, hogy koordinálja a 3D nyomtatási kezdeményezéseket az orvosi ellátásban a Veterans Health Administration több mint 30 amerikai létesítményében. Ez azt jelenti, hogy a rendszerben bármely fogorvos vagy orvos hozzáférhet az orvosi modellek, egyedi protézisek és fogászati eszközök nyomtatásához szükséges fájlokhoz.
A katonai orvosok tavaly kerültek a címlapokra, amikor 3D-nyomtatott fogakat használtak Jaden Murry tengerészgyalogos őrvezető tizedes újonnan rekonstruált állkapcsában a San Diegó-i Haditengerészeti Orvosi Központban (NMCSD). A műtétet végző csapat eltávolított egy daganatot és az állkapocs érintett részét, majd Murry szárkapocscsontjának egy részét használta fel a hiányzó csont pótlására. Az eljárás és a 3D-nyomtatott fogak használata lehetővé tette Murry gyors felépülését, és visszanyerte a normális beszéd- és étkezési képességét.
A 3D nyomtatás a betegbiztonság növelését is jelenti. Dr. Hammer elmondta: „Képesek vagyunk az arccsontváz 3D-s képalkotására nagyobb pontossággal és csökkentett sugárdózissal. Ezek a [digitális] lenyomatok pontosabbak, és nem igényelnek további laboratóriumi munkát. Ha fizikai modellre van szükség, a 3D nyomtatóinkon ki tudjuk nyomtatni”.
Dr. Mike Anderson haditengerészeti parancsnok, a szintén az NMCSD-nél dolgozó arc- és állkapocsprotézis szakorvos szerint a hatékonyság növekedése jobb kezelési lehetőségeket biztosít. „Számos olyan sebészeti beavatkozást tudunk kombinálni, amelyek korábban évekre osztották szét a kezelést” – mondta egy további sajtóközleményben. „Az a képesség, hogy ezeket az adatokat azonnal át tudjuk vinni a képalkotó szoftverünkbe, hogy megbeszéljük és megtervezzük az eseteket a csapatunkkal, hihetetlenül pontosabb, következetesebb és kiszámíthatóbb, mint a hagyományos módszerek” – folytatta.
Dr. Anderson kifejtette, hogy ugyanez a képalkotás képessé tette pácienseit arra, hogy több kérdést tegyenek fel, és jobban megértsék az egyes beavatkozások természetét, ezáltal javítva a műtét utáni élményeiket. Dr. Hammer egyetértett. Elmagyarázta: „Akár rákos, traumás vagy jóindulatú daganatról van szó, a célunk az, hogy a páciensek ne csak a patológiát eltávolítva és egy új koponya-arc rekonstrukcióval ébredjenek fel a műtétből, hanem implantátummal ellátott teljes fogpótlással is, ami a beszéd, a nyelés, a funkció és az általános életminőség azonnali javulását eredményezi”.
Dr. Beth Ripley, a VHA 3D nyomtatási hálózatának igazgatója egy videóban elmagyarázta, hogy a hálózat Dr. James Hoyinggal, az Advanced Solutions Life Sciences partnerével és vezető tudósával való partnerség révén hogyan sikerült előrelépést elérni a BioAssemblyBot segítségével. „Ez egy olyan nyomtató, amely bármit ki tud nyomtatni, ami egy fecskendőn keresztül bejöhet. Ez lehet sejt vagy kollagén – a beteg saját sejtjei” – mondta Dr. Ripley. Dr. Hoying tisztázta a folyamatot, mondván: „Lényegében a csont alapvető alkotóelemeit vesszük. Ezeket porrá őröljük, majd más elemekkel újraalkotjuk, hogy szinte csontpasztához hasonlót hozzunk létre”.
A VHA Talks sorozat egyik videójában Dr. Ripley a Murryn végzett műtéthez hasonló műtéttípusra utalt, és tovább vázolta a 3D nyomtatás céljait a hadseregen belül. Kifejtette, hogy a jövőben gyorsabb műtéteket lehetne végezni anélkül, hogy a páciens testének más részeiből kellene csontot gyűjteni, ahogyan azt jelenleg az állkapocsrekonstrukciós esetekben teszik. „Nos, most már van egy bio-nyomtatónk. Vehetünk néhány [zsírsejtet], vehetünk néhány csontsejtet, és ne feledjük, hogy megvan az állkapocs tervrajza. Tehát tudjuk, hogy mi az alakja, és elkezdhetünk dolgozni azon, hogy vegyük ezeket a sejteket, összekeverjük őket, és növekedésre bírjuk őket, azzal az elképzeléssel, hogy végül képesek leszünk az állkapocs egy élő, növekvő csonttal helyettesíteni azt a darabot, amely beépül a testébe, és az Ön részévé válik.”
A fő cél az, hogy a hadsereg képes legyen biológiailag testre szabott 3D-nyomtatott testrészeket biztosítani a katonák és veteránok számára világszerte, csökkentve a fejlesztési és gyártási időt, és biztosítva, hogy a testrészek pontosan olyanok legyenek, amilyenre a betegnek szüksége van, egészen a sejtek szintjéig.
https://www.dental-tribune.com/news/us-military-utilising-3d-printing-to-deliver-dental-care-on-and-off-battlefield/
Anisha Hall
2022.04.01
(Image: Olga_Shestakova/Shutterstock and Sotnikov Misha/Shutterstock).