Az intraorális készülékek egyre szélesebb körű alkalmazása miatt sok amerikai fogorvos rendszeresen biztosítja ezeket páciensei számára. Az Amerikai Fogászati Szövetség (ADA) friss kutatása számos, a kategóriát érintő felismerést tárt fel, például azt, hogy a hagyományos gyártási módszerek továbbra is népszerűbbek, mint a digitálisak.
Az információkat az ADA Clinical Evaluators Panel 286 tagja körében végzett felmérésből nyerték. Az ADA szerint az olyan állapotok számának növekedése, amelyek esetében az intraorális készülékek kezelési lehetőségként alkalmazhatók, a készülékek nagyobb választékát és a készülékek gyártási lehetőségeinek bővülését eredményezte.
Még akkor is, ha a kivehető részleges fogsorokat nem vették figyelembe, a válaszadók túlnyomó többsége (88%-a) azt mondta, hogy intraorális készülékeket biztosít pácienseinek. A felmérésből kiderült, hogy 38% naponta, 42% hetente legalább egyszer, 16% pedig havonta néhányszor biztosította őket. A válaszadók mindössze 3%-a mondta azt, hogy csak ritkán, évente néhány alkalommal biztosítottak intraorális készülékeket.
A válaszadók által leggyakrabban kínált készülékek a fogív tálcák fogfehérítéshez(88%), majd a retenciós (helybentartó) készülékek (83%), a sín (81%), a sportfogvédők (72%), a hagyományos fogszabályozók (60%), a fluorid tálcák (56%) és a clear alignerek (55%). Ami a gyártási folyamatot illeti, a fogorvosok 72%-a fogászati asszisztens segítségét vette igénybe a lenyomatvétel és a modellkészítés során. A laboratóriumi technikusok az esetek 76%-ában készítették el a készülékeket, és a legtöbb fogorvos (97%) részt vett a készülékeknek a páciensekhez való eljuttatásában.
Hogyan befolyásolja a digitális technológia az intraorális készülékek használatát?
Az ADA szerint az intraorális készülékek alkalmazásainak és munkafolyamatainak bővülése ellenére a hagyományos gyártás még mindig népszerű a legtöbb fogorvos körében. „Az eredmények […] azt sugallják, hogy a hagyományos és digitális intraorális készülékgyártási munkafolyamatok keveréke van használatban, a hagyományos módszerek körülbelül négy az egyhez arányban felülmúlják a digitális módszereket a lenyomatok, modellek és gyártási módszerek tekintetében” – írta a szövetség. Arra a kérdésre, hogy milyen változások történtek az elmúlt öt évben a klinikáikon az intraorális eszközök tekintetében, 56% említette az intraorális szkennert, 43% mondta, hogy a fogszabályozó eszközök választéka bővült, 36% a digitális munkafolyamatokat, 34% pedig a 3D nyomtatást.
A válaszadók csaknem mindegyike (90%) továbbképző tanfolyamokon, 84%-a fogorvosi tanulmányok során, 55%-a nyomtatott vagy webes médiából, 32%-a pedig rezidensképzés során szerzett jártasságot az intraorális készülékekkel kapcsolatban.
Dr. Kevin Frazier, a jelentés társszerzője a sajtóközleményben úgy nyilatkozott, hogy az eredmények azt mutatják, hogy az intraorális készülékek „a fogászati gyakorlat rutinszerű részévé” válnak, és hogy a gyártáshoz kapcsolódó alkalmazások és munkafolyamatok egyre nagyobb számban fordulnak elő. „Valószínűleg folyamatos és növekvő érdeklődés mutatkozik a technológiai fejlődéssel kapcsolatos releváns tanulási lehetőségek és az intraorális készülékek egyre változatosabb alkalmazási listája iránt” – foglalta össze Dr. Frazier.
https://www.dental-tribune.com/news/ada-reveals-new-insights-into-expanding-use-of-intra-oral-appliances/
(Image: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock)