Megoldási javaslatok egy témára
Az alábbiakban egy egyszerűen kivitelezhető, költségkímélő, mégis a funkciót-esztétikát messzemenően figyelembe vevő megoldást mutatunk be.
Fogatlan állcsont implantátumok segítségével történő protetikai ellátására alapvetően két lehetőség kínálkozik: implantátumokon rögzülő kivehető (1. a, 1. b ábra), illetve ki nem vehető pótlás (2. ábra). Kétségtelen tény, hogy esztétikai szempontok és a komfortérzés oldaláról vizsgálva az elvesztett fogak visszaszerzésének „élményét” leginkább (az állcsont minőségétől függően) a 6-8 implantátumon rögzülő, cirkon-kerámiából készülő pótlások jelentik (3. ábra). Ezek a megoldások egyre gyakoribbak, azonban nem tartoznak a pénztárcakímélő megoldások közé.

1. a ábra: Felül hagyományos, öntött primer stég, alul CAD/CAM-technológiával mart titánstég.
1. b ábra: Szekunder lemez titánstégre.
2. ábra: Csavaros rögzítésű, cirkonvázas kerámialeplezésű híd.
3. ábra: Egyedi tervezésű és gyártású cirkonfejes cirkon körhíd.
A mindennapi gyakorlatot az örök kompromisszumkeresés jellemzi. Meg kell találnunk azokat a lehetőségeket, amelyeket jó szívvel, felelősséggel kínálunk és melyek a lehető legközelebb állnak az általunk optimálisnak ítélt megoldáshoz. Ugyanakkor törekedni kell a költségkímélő módszerek alkalmazására.
Ezek egyike a digitális technika segítségével tervezett és kivitelezett, 4-5 implantátumon rögzülő, egyszerűen elkészíthető, fémet nem tartalmazó, csavarral rögzített pótlás.
Esetismertetés
Teljes felső foghiányban szenvedő beteg rögzített pótlás igényével jelentkezett rendelőnkben. Az elsődlegesen számára felajánlott 8 implantátum beültetését és a rögzített cirkon/fém-kerámia híd elkészítését anyagi okok miatt nem vállalta. Mindezek után a beteggel közösen az 5 implantátumon csavarral rögzített pótlást választottuk.
Dent-Rootform implantátumok beültetése, majd reakciómentes posztoperatív szak után nyílt kanalas technikával lenyomatot vettünk, mellyel az implantátumok tengelyállását nagy pontossággal meghatároztuk. A felkínált megoldáshoz az implantátumok pozíciójának – az elfordulást gátló rendszer (hat lap) – meghatározása általában nem szükséges, hiszen az intermedier fejek jellemzően kör szimmetrikusak. Esetünkben, tekintettel a rendelkezésre álló technikai háttérre (Dentmill Frézközpont), intermedier fejekre sem volt szükség, egyszerűbbé, olcsóbbá és pontosabbá téve ezzel a konstrukciót.
Lenyomatvétel után a gipszminta digitalizálása és a váz megtervezése Dental Wings DWOS 7 Series optikai szkennerrel történt. A tervezést követően a vázat a Dentmill Frézközpont számára specializált, nagy pontosságú Primacon Medimill CNC-gépen (4. ábra), nagy nyomásszilárdságú és sűrűségű (1500 MPa) Kerox tömbből martuk ki. A végső szinterezést követően a cirkóniumváz (5. a–b ábra) köré felépítettük a műínyt, és beágyaztuk a kompozitfogakat (6–7. ábra). A pótlás kialakítása során külön figyelmet fordítottunk a tisztíthatóságra és a komfort fokozása érdekében a lehető legkisebb kiterjesztésre.

5. a ábra: Cirkónium primer váz.
5. b ábra: Cirkónium vázra elkészített fogpróba.
6. ábra: A kész munka a mintán.
7. ábra: Az átadott munka a szájban a csavarok letömése után.
A végeredmény egy kényelmes rögzített fogpótlás, ami rendszeres, évenkénti kontroll mellett sokáig problémamentes használatot biztosít.
Konklúzió
A funkció és esztétika egyidejű figyelembe vételével, 4-5 implantátum beültetésével egy költséghatékony megoldást sikerült megvalósítani. A digitális technika és a nagy pontosságú gyártás lehetővé tette a felépítmény munkahézag nélküli precíz illeszkedését közvetlenül az implantátum platformra, kiküszöbölve ezzel a köztesdarab – intermedier fej – és öntéstechnika használatával óhatatlanul kialakuló, konstrukción belüli tisztíthatatlan tereket. A hagyományos protetikai leplezés pedig egy hosszú távon is könnyen karbantartható pótlást eredményezett.
Dr. Galambos Zsolt, Bíró Gyula Bánk, Hacker Péter